Melu detektors: Vai deputāts Edgars Putra runā patiesību?

Saeimas deputāts un Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Edgars Putra (ZZS) savā sociālā tīkla ''Facebook'' kontā kritiski izteicies pret iepakojuma depozīta sistēmas ieviešanu. Putra norāda uz paredzamo katras dzēriena pudeles sadārdzinājumu gandrīz 30 centu apmērā, kā arī apgalvo, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) dāsni finansē biedrību “Zaļā brīvība”, lai tā varētu lobēt sistēmas jeb viņa vārdiem “afēras” ieviešanu. “Melu detektors” pārbaudīja deputāta minētos skaitļus un secināja, ka tie neatbilst patiesībai.

 

Vai tiek prognozēts 30 centu sadārdzinājums?

“Vai, ieviešot depozīta sistēmu, būsi gatavs piemaksāt gandrīz 30 centus klāt par katru pudeli un 1,5 eiro plusā par atkritumu izvešanu mēnesī?”

Atkritumu apsaimniekotāji patiesi uzsver, ka atkritumu izvešana varētu kļūt dārgāka, jo kopā ar tiem vairs nebūs PET pudeles un cits vērtīgais iepakojums. Taču Putra savā jautājumā arī norāda, pērkot dzērienus depozītā nododamās pudelēs, pircējam par katru pudeli nāksies piemaksāt 30 centus. Šā skaitļa precīzu avotu deputāts LSM.lv “Melu detektoram” nenosauca, vien sacīja, ka tādu esot minējuši atkritumu apsaimniekotāji kādā diskusijā.

Latvijas Atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācijas izpilddirektors Armands Nikolajevs “Melu detektoram” apliecināja, ka nav veikuši šāda veida aprēķinus un - gluži pretēji - gaida, kad ar tādiem nāks klajā VARAM. To nav darījis arī atkritumu savākšanas un pārstrādes uzņēmums “Eco Baltia”, kas pēdējo mēnešu laikā visaktīvāk iestājies pret depozīta sistēmas ieviešanu. Uzņēmuma mārketinga un korporatīvās komunikācijas direktore Kristīne Grapmane norādīja, ka “Eco Baltia” balstās uz Lietuvas pieredzi un Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas (LPUF) informāciju. Līdz ar to uzņēmuma

prognoze esot, ka cenas pieaugums būs līdz 15 centiem, no kuriem 10 centus būs iespēja atgūt, iepakojumu nododot depozīta sistēmā.

Argumentējot pret iespējamo depozīta sistēmas ieviešanu, 15 centu sadārdzinājumu publiski minējuši ne tikai LPUF pārstāvji, bet arī Latvijas Darba devēju konfederācija un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera.

Tādu pašu skaitli ir nosaukusi VARAM, kas aprēķinus balsta Lietuvas un Igaunijas pieredzē - abās valstīs depozīta apmērs ir 10 centi. Saskaņā ar ministrijas ziņojumu, Lietuvā, kur veikalu tīkls ir līdzīgs kā Latvijā, kopējais pudeles sadārdzinājums ir aptuveni 14 centi, no kuriem jau minētie 10 centi jeb depozīta summa tiek atmaksāta, nododot izlietoto iepakojumu.

 

Vai “Zaļā brīvība” saņem 240 tūkstošus no VARAM?

Edgars Putra ''Facebook'' ierakstā arī apgalvo, ka biedrība “Zaļā brīvība”, kas aizstāv depozīta sistēmas ieviešanu, saņem ievērojamu un pieaugošu finansējumu no sistēmas virzītājas VARAM. Viņš arī norāda uz vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Kaspara Gerharda, kurš ir Nacionālās apvienības (NA) biedrs, politisko piederību.

“Bet tam visam pāri VARAM (NA) dāsni finansētā biedrība "Zaļā brīvība", kuras finansējums no ministrijas pieaudzis no 40 tūkstošiem līdz 240 tūkstošiem, lai tikai varētu izvērst pozitīvisma kampaņu šai afērai.”

“Melu detektors” pārbaudīja šos skaitļus un secināja, ka neviens no tiem neatbilst patiesībai.

Biedrība pēdējos gados ir uzvarējusi vairākos ministrijas rīkotos iepirkumu konkursos, taču kopējās summas nav ne tuvu tik lielas, kā raksta Putra.

LSM.lv “Melu detektors” telefoniski jautāja Putram, kas ir šo skaitļu avots, taču deputāts norādīja, ka savu avotu neatklāšot. “Tādi skaitļi tika piestādīti,” viņš teica. Nedaudz vēlāk pēc pirmās telefonsarunas viņš atzvanīja un kā papildu pamatojumu minēja biedrības 2017.gada publiski pieejamo finanšu pārskatu, kur sadaļā “saņemtās dotācijas” norādīti nepilni 43 tūkstoši eiro. Savukārt atkārtoti lūgts komentēt par VARAM finansējuma pieaugumu “līdz 240 tūkstošiem”, Putra tikai noteica “paskatīsimies, gads vēl nav beidzies”.

Melu detektora birkas

Patiesība - apgalvojums ir patiess, tas ir skaidri saprotams, nav pārspīlēts, apšaubāms un to var pierādīt.

Puspatiesība - apgalvojums ir gandrīz patiess, tomēr tas nav precīzs, ir pieļautas statistikas un salīdzinājuma kļūdas, tomēr būtībā doma ir skaidra un tā daļēji atbilst patiesībai.

Tukšas pļāpas - apgalvojums nav patiess, tas nav pierādāms. Tajā ir būtiskas novirzes no statistikas vai datiem, retorika ir pārspīlēta, un nav pierādījumu, ka tas būtu jebkādā veidā patiess.

Ārpus konteksta - Argumentācijā pieļautas kļūdas, salīdzinot lietas, kuras viena ar otru loģiski nav salīdzināmas. Lai gan faktiski dati var būt patiesi, konteksts nav pamatots un ir kļūdains

Panikas celšana - Daļa no faktiem ir patiesa, bet izmantoti spēcīgi pārspīlējumi, kā rezultātā tiek sabiezinātas krāsas un maldināta auditorija, informācija neatbilst esošajai situācijai.

“Melu detektors” par VARAM finansējumu jautāja gan pašai ministrijai, gan “Zaļās brīvības” valdes priekšsēdētājam Jānim Brizgam, un abu sniegtā informācija sakrīt. Brizga norādīja, ka atbilstoši gada pārskatam pērn patiesi no valsts institūcijām saņemti nepilni 43 tūkstoši, taču tikai 20,6 tūkstoši nākuši no VARAM rīkotajiem iepirkumiem. Pārējā ir Sabiedrības integrācijas fonda un Ārlietu ministrijas finansējums attiecīgi kapacitātes stiprināšanai un biedrības realizēto Eiropas savienības projektu līdzfinansēšanai. Par VARAM līdzekļiem biedrība veica risku novērtējumam būvniecības jomā saistībā ar klimata pārmaiņām un gatavoja pētījumu saistībā ar siltumnīcas gāzu (SEG) inventarizāciju Baltijas valstīs un ziņošanu ANO sekretariātam.

Savukārt šogad VARAM ar “Zaļo brīvību” ir noslēgusi tikai vienu līgumu par 32,8 tūkstošiem eiro. Tie paredzēti atbalstam zaļā publiskā iepirkuma prasību padziļinātai izpētei un piemērošanai. Pēc Brizgas teiktā, biedrībai šogad esot padomā vēl viens projekts 10 tūkstošu eiro apmērā no VARAM paspārnē esošā Latvijas Vides aizsardzības fonda. Taču neviens no VARAM vai citu fondu piešķīrumiem neesot saistīts ar iepakojuma depozīta kampaņu, kā to savā ''Facebook'' ierakstā min Putra.

Secinājums:

1. Edgara Putras rakstītais, ka līdz ar depozīta sistēmas ieviešanu sadārdzinājums par vienu pudeli būs “gandrīz 30 centi”, nav pamatots faktos.  "Melu detektora" vērtējums - "Panikas celšana".

2. Patiesībai neatbilst Putras rakstītais par VARAM finansējumu biedrībai “Zaļā brīvība”. Pagājušajā gadā tā ministrijas iepirkumos saņēmusi 20,6 tūkstošus eiro, nevis 40 tūkstošus, kā min deputāts, savukārt šogad - nepilnus 33 tūkstošus eiro, nevis 240 tūkstošus, kā raksta Putra. To "Melu detektors" vērtē kā "Tukšas pļāpas".

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ziņu analīze
Ziņas
Jaunākie
Interesanti