Melu detektors: Vai Čakša saka patiesību, ka ģimenes ārsts vidēji pieņem 19 pacientus dienā

Veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un zemnieku savienības izvirzīta), komentējot ģimenes ārstu streiku, apgalvoja, ka viņi vidēji pieņem 19 pacientus dienā. “Melu detektors” pārbauda šo informāciju.

Citāts: (Latvijas Radio ēters 18.07.2017)

Ja mēs šobrīd skatāmies, tad vidēji ģimenes ārsts dienā pieņem 19 pacientus.

Statistika, normatīvs vai izdoma?

Melu detektora birkas

Patiesība - apgalvojums ir patiess, tas ir skaidri saprotams, nav pārspīlēts, apšaubāms un to var pierādīt.

Puspatiesība - apgalvojums ir gandrīz patiess, tomēr tas nav precīzs, ir pieļautas statistikas un salīdzinājuma kļūdas, tomēr būtībā doma ir skaidra un tā daļēji atbilst patiesībai.

Tukšas pļāpas - apgalvojums nav patiess, tas nav pierādāms. Tajā ir būtiskas novirzes no statistikas vai datiem, retorika ir pārspīlēta, un nav pierādījumu, ka tas būtu jebkādā veidā patiess.

Ārpus konteksta - Argumentācijā pieļautas kļūdas, salīdzinot lietas, kuras viena ar otru loģiski nav salīdzināmas. Lai gan faktiski dati var būt patiesi, konteksts nav pamatots un ir kļūdains

Panikas celšana - Daļa no faktiem ir patiesa, bet izmantoti spēcīgi pārspīlējumi, kā rezultātā tiek sabiezinātas krāsas un maldināta auditorija, informācija neatbilst esošajai situācijai.

Uz kādiem datiem balstās Čakšas apgalvojums?

“Tā ir statistika. Šī informācija tiek ņemta no sistēmas, kurā ārsti ievada informāciju par sniegtiem valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem. Atbilstoši šiem datiem 2016. gadā ārsti vidēji pieņēma 19 pacientus dienā. Vēl vairāk, šajos apmeklējumos ir ieskaitītas [ārstu] mājas vizītes pie pacientiem,” — atbild uz Lsm.lv jautājumu Nacionālā veselības dienesta sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evija Štālberga.

Sezonalitāte un epidēmijas arī ietekmē pieņemto cilvēku skaitu, piebilst Štālberga. Piemēram, gripas laikā ģimenes ārsti sniedz palīdzību līdz pat 30 pacientiem. No otras puses, “klusajā” periodā viņi strādā ar 15 pacientiem dienā.

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide apstiprināja Štālbergas vārdus: “Ģimenes ārsti patiešām pieņem apmēram 19 pacientus dienā”. Skaidrojot protestējošu ārstu lēmumu pieņemt līdz 20 cilvēkiem dienā, viņa teica: “Ir līgums kolēģiem par pieņemšanu noteiktās stundās, piemēram četras stundas, un [ārsts] pieņem tikai 16 pacientus. Bet lielām praksēm vairāk par 20. Katram ir individuāli. Daži strādā astoņas stundas un attiecīgi pieņem apmēram 24 pacientus.”

Gripas epidēmijas laikā, pēc Veides vārdiem, “līdz 40 pacientiem dienā. Cik nāk, tik daudz arī pieņem. Šādās situācijas strādājam 10-12 stundas.”

Viņa ar noliedza, ka pastāv kādi pieņemšanas laika normatīvi (Lsm.lv pamanījis, ka pie vairākiem ārstiem, iepriekš pierakstoties, laiks tiek piedāvāts ar 20 minūšu intervālu). “Katrs ārsts strādā pēc individuāla grafika. Vienam slimniekam ir nepieciešams veltīt 40 minūtes, citam — 5-7. Viss ir atkarīgs no tā, kas ir nepieciešams pacientam… Jaunie ārsti bieži vien strādā ar katru pacientu mazliet ilgāk, jo viņiem pietrūkst pieredzes.” Vienlaikus Veide piekrita tam, ka kopumā ģimenes ārstam pietiek ar 15-20 minūtēm, lai atrisinātu pacienta problēmu.

Melu detektora birka: Patiesība

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ziņu analīze
Ziņas
Jaunākie
Interesanti