Melu detektors: Vai Brigmanis runā patiesību par ziedojuma pieņemšanu un «ABLV Bank» reputāciju?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

"2016. gadā nekādas aizdomu ēnas ne pār viņiem personīgi, ne pār viņu vadītajām bankām nebija," tā Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis Latvijas Televīzijas "Panorāmas" 14.februāra sižetā skaidroja, kāpēc partija pieņēma 15 000 eiro lielu ziedojumu no ABLV bankas līdzīpašnieka Oļega Fiļa.

"Panorāma" šajā sižetā atgādināja, ka lieli nozares pārstāvju ziedojumi bieži iet rokrokā ar ietekmi uz politisku lēmumu pieņemšanu. No "ABLV Bank" līdzīpašniekiem un amatpersonām tādus ir saņēmušas vairākas šā brīža politikā aktīvas partijas - bez ZZS arī "Saskaņa", "Vienotība" un "Gods kalpot Rīgai".

Taču Brigmanim nav taisnība. Saskaņā ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja datu bāzi Fiļs savu vienīgo ziedojumu ZZS pārskaitīja 2016.gada 27.aprīlī. Tobrīd bija zināms par "ABLV Bank" iespējamo iesaisti vismaz trīs liela mēroga afērās. 

Magņitska lieta

Jau kopš 2012.gada Valsts policijā ritēja izmeklēšana kriminālprocesā par iespējamo noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju tā sauktajā Magņitska lietā. Krievijā cietumā vēlāk mirušais jurists Sergejs Magņistkis bija atklājis korupcijas shēmu, kurā no valsts budžeta bija izkrāpti 230 miljoni dolāru, bet viņa kolēģi izpētīja, ka no tiem 63 miljoni nonāca sešās Latvijas bankās atvērtos kontos. Viena no tām bija Aizkraukles banka, kas ir "ABLV Bank" sākotnējais nosaukums. 

Kurčenko Ukrainā nozagtā nauda

2014.gadā vairāki Latvijas mediji ziņoja par "ABLV Bank" iesaldētiem bēguļojošā ukraiņu miljardiera, gāztā Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča līdzgaitnieka Serhija Kurčenko ofšoru kontiem. Ukrainas jaunā vara viņu vainoja viena miljarda ASV dolāru izkrāpšanā no valsts kases. Gadu vēlāk tika ziņots, ka Ukrainas Iekšlietu ministrija kopā ar Latvijas policiju secinājusi, ka Kurčenko pārskaitījis uz ārzonu kompānijām un Latvijas bankām vairāk nekā 80 miljonus dolāru, kas vēlāk tika arestēti.

Moldovas miljards

Visbeidzot, nepilnu gadu pirms Fiļa ziedojuma ZZS bija plaši izskanējusi ticama informācija par vēl vienu izkrāptu miljardu - šoreiz no trim Moldovas komercbankām. Detektīvaģentūras "Kroll" ziņojumu, kurā bija detalizēti aprakstīta "ABLV Bank" un vēl divu Latvijas komercbanku iesaiste naudas izkrāpšanā, publiskoja Moldovas parlamenta spīkers. Šajā lietā Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) 2015.gada decembrī jau bija sodījusi "Privatbank" un paziņojusi, ka pārējās bankās pārbaude turpinās. 

Turklāt 2015.gada nogalē un 2016.gada sākumā naudas atmazgāšana bija mediju un politiķu uzmanības degpunktā. OECD pārmeta Latvijai pasivitāti tās novēršanā, banku uzraugi tika kritizēti Saeimā un Nacionālās drošības padomē, bet 2016.gada janvārī spiediena rezultātā no amata atkāpās toreizējais FKTK vadītājs Kristaps Zakulis. Savukārt mēnesi pēc ziedojuma aizdomu ēna pār "ABLV Bank" pārvērtās reālā sodā - "ABLV Bank" par iesaisti Moldovas banku izlaupīšanas shēmā tika sodīta ar rekordaugstu summu 3,17 miljoni eiro.

Melu detektora birkas

Patiesība - apgalvojums ir patiess, tas ir skaidri saprotams, nav pārspīlēts, apšaubāms un to var pierādīt.

Puspatiesība - apgalvojums ir gandrīz patiess, tomēr tas nav precīzs, ir pieļautas statistikas un salīdzinājuma kļūdas, tomēr būtībā doma ir skaidra un tā daļēji atbilst patiesībai.

Tukšas pļāpas - apgalvojums nav patiess, tas nav pierādāms. Tajā ir būtiskas novirzes no statistikas vai datiem, retorika ir pārspīlēta, un nav pierādījumu, ka tas būtu jebkādā veidā patiess.

Ārpus konteksta - Argumentācijā pieļautas kļūdas, salīdzinot lietas, kuras viena ar otru loģiski nav salīdzināmas. Lai gan faktiski dati var būt patiesi, konteksts nav pamatots un ir kļūdains

Panikas celšana - Daļa no faktiem ir patiesa, bet izmantoti spēcīgi pārspīlējumi, kā rezultātā tiek sabiezinātas krāsas un maldināta auditorija, informācija neatbilst esošajai situācijai.

Ko atbildēja Brigmanis

"Es vēl šodien neesmu gatavs pateikt, ka ir aizdomu ēna," "Melu detektoram" sacīja ZZS līderis. Ziņas par banku esot daudz uz dažādas, ne tikai par iespējamiem nelikumīgiem darījumiem, bet arī tādas, kurās tiek slavēta tās rīcība, piešķirot naudu dažādiem vērienīgiem projektiem. Uz jautājumu, vai partija tomēr neplāno atdot ziedojumu, ņemot vērā gan uzraugu secinājumus, gan ASV pārmetumus,  Brigmanis atbildēja noliedzoši - partija to darīšot tikai tad, ja būs attiecīgs KNAB lēmums, turklāt

"mūsu vēlētājs šo ziedojumu ir akceptējis".

Secinājums

Lai gan Brigmanis ziņas par "ABLV Bank" iesaisti noziedzīgos darījumos neuzskata par šķērsli naudas pieņemšanai no bankas līdzīpašnieka Fiļa, viņa teiktais, ka ziedojuma saņemšanas laikā pār "ABLV Bank" nebija aizdomu ēnas, neatblst patiesībai.

ZZS tobrīd lielākās nerezidentu bankas līdzīpašnieka ziedojumu pieņēma ne tikai laikā, kad pār konkrēto banku krita liela aizdomu ēna par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, kas vēlāk arī tika pierādīta, bet ASV un OECD spiediena rezultātā arī pašas valdošās partijas bija aktualizējušas nepieciešamību stingrāk vērsties pret naudas atmazgātājiem.

Birka: Tukšas pļāpas

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti