«Melu detektors»: Vai Bens Kārsons saka patiesību?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

 

"Mums ir jāveic militārās mācības ne tikai Igaunijā, bet arī Latvijā un Lietuvā," tā 28.janvāra ASV prezidenta vēlēšanu debatēs Aiovas štatā sacīja republikāņu kandidāts Bens Kārsons. Tas šķiet absurdi, jo mācības jau notiek visās Baltijas valstīs.

Melu detektora birkas 

Patiesība - apgalvojums ir patiess, tas ir skaidri saprotams, nav pārspīlēts, apšaubāms un to var pierādīt.

 

Puspatiesība - apgalvojums ir gandrīz patiess, tomēr tas nav precīzs, ir pieļautas statistikas un salīdzinājuma kļūdas, tomēr būtībā doma ir skaidra un tā daļēji atbilst patiesībai.

 

Tukšas pļāpas - apgalvojums nav patiess, tas nav pierādāms. Tajā ir būtiskas novirzes no statistikas vai datiem, retorika ir pārspīlēta, un nav pierādījumu, ka tas būtu jebkādā veidā patiess.

 

Ārpus konteksta - Argumentācijā pieļautas kļūdas, salīdzinot lietas, kuras viena ar otru loģiski nav salīdzināmas. Lai gan faktiski dati var būt patiesi, konteksts nav pamatots un ir kļūdains

 

Panikas celšana - Daļa no faktiem ir patiesa, bet izmantoti spēcīgi pārspīlējumi, kā rezultātā tiek sabiezinātas krāsas un maldināta auditorija, informācija neatbilst esošajai situācijai.

 Kārsons komentēja jautājumu par iespējamo Krievijas prezidenta Vladimira Putina lēmumu par uzbrukumu Igaunijai, atklājot savas domas par to, kas būtu nepieciešams darīt, lai Baltijas valstis aizsargātu.

Debatēs daudz tika aprunāta arī situācija Eiropā pēc Krimas aneksijas. Lielus draudus pēc tās sajuta Baltijas valstis, kas pieprasīja apstiprināt, ka uzbrukuma gadījumā NATO, un konkrēti ASV, iedarbinās piekto līguma punktu un aizsargās tās.

2015.gada martā Kārsons radio intervijā tika pieķerts situācijā, ka viņš nezināja, ka Baltijas valstis vispār ir NATO. Debatēs viņš norāda, ka Baltijas valstīs ir jāieved vairāk karaspēka, bet ar to nepietiek – papildus ir jāveic mācības, lai parādītu Putinam, ka ASV gatava rīkoties.

Patiesi, mācības konkrētā reģionā sniedz ziņojumu iespējamam pretiniekam, šajā gadījumā Krievijai. Un pēc Krimas aneksijas aktīvas mācības jau notiek visās Baltijas valstīs.

2015.gada 1. aprīlī Latvijā bija ieradušies 150 ASV karavīri, bet pa 150 nosūtīts uz Igauniju, Lietuvu un Poliju. Karavīru uzdevums bija piedalīties mācībās. Turklāt tā ir tikai daļa no mācībām, kas norisinās visā Baltijas reģionā ar nosaukumu "Atlantic Resolve". 2016.gada janvārī rotācijā nomainījās 70 karavīru.

21. un 22. aprīlī norisinājās NATO treniņlidojumi Baltijas gaisa telpā, kuros piedalījās 10 valstis, tai skaitā ASV. Tie bija jau divdesmitie treniņlidojumi šajā reģionā.

8.jūnijā sākās ikgadējā ASV vadīta mācību sērija "Allied Shield". "Saber Strike" notiek Baltijas valstīs un Polijā. Latvijas teritorijā mācības norisinājās gan Ādažos, gan Lielvārdē. "Saber Knigth" norisinājās Lietuvā. Šīs mācības vairāk skāra vietējos spēku un to vadītās operācijas tehnisko pusi un komunikāciju ar civiliedzīvotājiem.

28.septembrī Lietuvā sākās prettanku mācības "Hunter2015", kur piedalījās karavīri no Latvijas, Lietuvas un ASV. Tāpat ASV iesaistījās arī mācībās "Sudraba Bulta".

"Arrcade Fusion 2015" mācības skaidri demonstrēja NATO spējas izvietoties Baltijas valstīs, tās noslēdzās 17.novembrī.

ASV vēstniece Latvijā Nensija Bikofa intervijā Ir.lv 2015.gada septembrī informēja, ka karavīru rotācija norisināsies tik ilgi, cik nepieciešams. Viņa apgalvo, ka ASV bruņotie spēki Latvijā ir vienmēr. Papildus tam amerikāņi finansē bāzu kapacitātes palielināšanu.

Birka: Panikas celšana

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti