Melu detektors: Vai ārstam Pēterim Ložam taisnība, sakot, ka 50% vīriešu un 33% sieviešu mirst no vēža?

Kā festivālā "Lampa" apgalvoja ķirurgs-onkologs Pēteris Loža, atsaucoties uz Pasaules Veselības organizācijas (PVO) datiem, no vēža mirstot katrs otrais vīrietis un katra trešā sieviete. Sanāk vairāk nekā 40% no visiem cilvēkiem, kas aiziet viņsaulē. "Melu detektors" pārbauda šo informāciju. 

"Saskaņā ar Pasaules Veselības organizāciju no vēža mirst katrs otrais vīrietis un katra trešā sieviete. Tas ir, ļoti iespējams, ka katrs otrais no mums dzīves laikā sastapsies ar onkoloģiju."

Citēta publikācija rus.delfi.lv vietnē. 

Ko saka PVO

PVO vietnē atrodamie vērtējumi ir daudz pieticīgāki: pasaulē apmēram viens no sešiem cilvēkiem nomirst ar vēzi. Tas ir mazāk nekā 20% no kopējā mirušo skaita. 

Ko saka "Eurostat"

Kas attiecas uz Eiropu, saskaņā ar pēdējiem pieejamiem datiem (2013. gads) vēzis ir atbildīgs par 26% no kopējā mirušo skaita Eiropas Savienībā.

Melu detektora birkas

Patiesība - apgalvojums ir patiess, tas ir skaidri saprotams, nav pārspīlēts, apšaubāms un to var pierādīt.

Puspatiesība - apgalvojums ir gandrīz patiess, tomēr tas nav precīzs, ir pieļautas statistikas un salīdzinājuma kļūdas, tomēr būtībā doma ir skaidra un tā daļēji atbilst patiesībai.

Tukšas pļāpas - apgalvojums nav patiess, tas nav pierādāms. Tajā ir būtiskas novirzes no statistikas vai datiem, retorika ir pārspīlēta, un nav pierādījumu, ka tas būtu jebkādā veidā patiess.

Ārpus konteksta - Argumentācijā pieļautas kļūdas, salīdzinot lietas, kuras viena ar otru loģiski nav salīdzināmas. Lai gan faktiski dati var būt patiesi, konteksts nav pamatots un ir kļūdains

Panikas celšana - Daļa no faktiem ir patiesa, bet izmantoti spēcīgi pārspīlējumi, kā rezultātā tiek sabiezinātas krāsas un maldināta auditorija, informācija neatbilst esošajai situācijai.

Tas ir, runa ir par katru ceturto gadījumu. 

Latvijā 

Latvijā šis rādītājs ir viens no zemākajiem ES - 20,7%. Vīriešiem vēža izraisīta mirstība ir izplatītāka (23,5%) nekā sievietēm (18,3%). Proti, Latvijā no vēža mirst aptuveni katrs ceturtais vīrietis un katra sestā sieviete. 

Bez tam, runāt par katru otro vīrieti un katru trešo sievieti statistika neļauj pat pašās neveiksmīgākajās ES valstīs. Proporcionāli visbiežāk vīrieši no vēža mirst Slovēnijā (35,7%) - nedaudz vairāk, nekā katrs trešais. Savukārt sieviešu vidū vēzis proporcionāli visvairāk ir letāls Īrijā (28,3%), un arī tas ir mazāk nekā katra trešā.

Pētera Ložas atbilde

Atbildot uz Rus.lsm.lv jautājumu, ārsts izlaboja savu iepriekš izteikto vērtējumu.

Kā uzsvēra Loža, šoreiz atsaucoties uz "Cancer Research UK" statistiku, 29% no visiem nāves gadījumiem notiek vēža dēļ. Saskaņā ar ārsta teikto tam vajag pievienot arī daļu neklasificētu gadījumu, kad vēzis nebija ticis diagnosticēts. "Domāju, varam droši teikt, ka Eiropā no vēža mirst katrs trešais," uzskata Loža.

Tomēr arī jaunie ārsta sniegtie dati - 29% - attiecas uz mirstību nevis Eiropā, bet konkrēti Lielbritānijā, kura uz Eiropas (26%) fona atšķiras ar augstākiem rādītājiem. 

Melu detektora birka: Panikas celšana

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ziņu analīze
Ziņas
Jaunākie
Interesanti