Melu detektors: Vai Andrejs Mamikins runā patiesību par «ABLV bank»?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

No partijas Saskaņa ievēlētais Eiropas Parlamenta deputāts Andrejs Mamikins 24.februārī piedalījās TV24 raidījumā "Preses klubs", kurā aizstāvēja par naudas atmazgāšanu kritizēto "ABLV bank" un nerezidentu noguldījumu piesaisti Latvijas komercbankās. Cita starpā viņš sacīja, ka "ABLV bank" ir bijusi Latvijā lielākā nodokļu maksātāja un tās iesaiste naudas atmazgāšanā nav pierādīta. "Melu detektors" pārbaudīja Mamikina teikto un secināja, ka viņam nav taisnība. 

Pirmais izteikums

"ABLV bija pirmais vislielākais nodokļu maksātājs nodokļu ziņā, pat samaksāja vairāk nekā Latvijas Pasts, tirdzniecības tīkli vai, es nezinu, Latvijas Dzelzceļš," tā Mamikins apgalvoja raidījumā (skat. min. 11:30).

Analizējot publiski pieejamo informāciju par lielākajiem nodokļu maksātājiem, kuru Valsts ieņēmumu dienests (VID) apkopo jau vairāk nekā 15 gadus, "Melu detektors" secināja, ka Mamikina teiktais ne tuvu neatbilst patiesībai.

"ABLV Bank" ar sākotnējo nosaukumu "Aizkraukles banka" tika dibināta 1993.gadā. Aģentūras "Leta" arhīvs liecina, ka deviņdesmito gadu otrajā pusē lielākie nodokļu maksātāji bija "Latvijas balzams", "Latvenergo", "Latvijas dzelzceļš", kā arī vairāki lielie degvielas tirgotāji. Piemēram, 1999.gadā, kad publiskots lielāko nodokļu maksātāju trīsdesmitieks, tajā atrodama divas bankas - "Parex", kas ierindojusies 21.vietā, un "Unibanka" 24.vietā. 

Lielāko maksātāju profils nav mainījies līdz šim brīdim. 2016.gadā, par kuru pieejami jaunākie VID dati, "ABLV Bank" bijusi 29. lielākā nodokļu maksātāja, ar 18,2 miljoniem eiro ievērojami atpaliekot ne vien no pirmajā vietā esošā "Circle K Latvia" (182,4 miljoni eiro) bet arī Mamikina minētā "Latvijas dzelzceļa" (66,6) un tirdzniecības tīkliem "Maxima Latvija" (37,2) un "Rimi" (32,2).

 

 

 

 

Ko atbildēja Mamikins?

Lūgts konkretizēt datus, kas to apliecina, Mamikins "Melu detektoram" vispirms teica, ka redzējis kādu tabulu, taču nevarēja atcerēties, kas ir avots un par kuru gadu ir runa. Pēc brīža gan pieļāva, ka varētu būt kļūdījies.

Secinājums: Lai arī ABLV ir nozīmīga nodokļu maksātāja, nekādā ziņā ne lielākā vai viena no lielākajām.

Birka: Tukšas pļāpas 

 

Otrais izteikums

"Tās ir tikai aizdomas vai versijas, un neviens gadījums netika pierādīts, izņemot, ka nāk amerikāņi un prokurori saka. Kur ir tiesas spriedumi, ka "ABLV Bank" ir vainīga?," arī tā izteicās Mamikins attiecīgajā TV24 raidījumā. (Skat. min. 12:10)

Mamikinam aizstāvot nerezidentu naudas piesaisti Latvijas bankās, viņa sarunbiedrs norādīja, ka runa ir nevis vienkārši par nerezidentu līdzekļu glabāšanu, bet par naudas atmazgāšanu. Uz to Mamikins sacīja, ka tās ir tikai aizdomas un versijas un ka ABLV bankas vaina ne reizi nav pierādīta. 

2016.gada maijā Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) ABLV bankai noteica rekordlielu 3,17 miljonu eiro lielu sodu un izteica brīdinājumu valdes loceklim par NILLTFN (noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas) prasību pārkāpumiem tā sauktā Moldovas miljarda lietā. FKTK secināja, ka banka nav veikusi klienta sākotnējo izpēti un darījumu pastāvīgu uzraudzību tā, lai savlaicīgi pārliecinātos, vai darījumi nav uzskatāmi par neparastiem vai aizdomīgiem. Bez tam atzīts, ka banka nav pievērsusi pietiekamu uzmanību klientam netipiski lieliem, sarežģītiem vai savstarpēji saistītiem darījumiem. 

Ko atbildēja Mamikins?

"Melu detektoram" Mamikins vairs neapgalvoja, ka sodu nav bijis vispār, taču FKTK uzliktos salīdzināja ar administratīvu sodu par braukšanu bez biļetes.

"FKTK ir biļešu kontrolieris, bet mēs dzīvojam tiesiskā valstī. Nav bijis neviens tiesas spriedums!" skaidroja Mamikins. 

Melu detektora birkas

Patiesība - apgalvojums ir patiess, tas ir skaidri saprotams, nav pārspīlēts, apšaubāms un to var pierādīt.

Puspatiesība - apgalvojums ir gandrīz patiess, tomēr tas nav precīzs, ir pieļautas statistikas un salīdzinājuma kļūdas, tomēr būtībā doma ir skaidra un tā daļēji atbilst patiesībai.

Tukšas pļāpas - apgalvojums nav patiess, tas nav pierādāms. Tajā ir būtiskas novirzes no statistikas vai datiem, retorika ir pārspīlēta, un nav pierādījumu, ka tas būtu jebkādā veidā patiess.

Ārpus konteksta - Argumentācijā pieļautas kļūdas, salīdzinot lietas, kuras viena ar otru loģiski nav salīdzināmas. Lai gan faktiski dati var būt patiesi, konteksts nav pamatots un ir kļūdains

Panikas celšana - Daļa no faktiem ir patiesa, bet izmantoti spēcīgi pārspīlējumi, kā rezultātā tiek sabiezinātas krāsas un maldināta auditorija, informācija neatbilst esošajai situācijai.

Secinājums. Pirms pāris gadiem pētnieciskās izmeklēšanas centrs "Re:Baltica" apkopoja skaļākās zināmās lietas un aprēķināja, ka pēdējos aptuveni desmit gados caur Latvijas bankām izgājuši vismaz 19 miljardi atmazgātas naudas. Nevienā no tām nav tiesas spriedumu, lai gan Krimināllikums paredz sodīt personas par noziedzīgi iegūtas naudas legalizēšanu un Valsts policijā ir ierosināti kriminālprocesi pēc attiecīgā panta. Kā portālam "Delfi" sacījis Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta priekšnieks Viesturs Burkāns,

pēdējos 20 gados "ABLV bank" figurējusi stipri vairāk nekā 100 krimināllietās. 

Līdz ar to Mamikina teiktais, ka nav spriedumu, atbilst patiesībai, vienlaikus saskaņā ar, piemēram, OECD analīzi, tas liecina nevis par pārkāpumu neesamību, bet gan drīzāk par esošo normatīvu neatbilstošu piemērošanu un tiesībsargājošo iestāžu mazspēju. Tajā pašā laikā tieši FKTK ir institūcija, kas saskaņā ar likumu uzrauga normatīvo aktu ievērošanu bankās un piemēro bankām kā juridiskām personām sankcijas par pārkāpumiem saistībā ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, un šādi pārkāpumi ir konstatēti.

Līdz ar to Mamikins nerunā patiesību, sakot, ka ir tikai aizdomas un versijas un ka neviens gadījums nav pierādīts.

Birka: Ārpus konteksta

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti