«Mani aizturēja, sita, izsmēja un pazemoja» – homoseksuāļu vajāšana Čečenijā

9. jūnijā Vācija pieņēma pirmo Čečenijas bēgli, kurš bija izbraucis no Krievijas saistībā ar represijām pret homoseksuāļiem. Savukārt divas nedēļas pirms tam, Lietuva pieņēma divus bēgļus no Čečenijas, kuri bija atstājuši Krieviju tāda paša iemesla dēļ. Kas notiek šajā nelielajā Ziemeļkaukāza teritorijā, un kāpēc šai problēmai ir potenciāli tālejošas sekas Eiropā un tajā skaitā Latvijā?

Pirmās vajāšanas 

Pirmais represijas vilnis pret homoseksuāļiem sākās konservatīvajai Čečenijai diezgan “tradicionāli”. Februāra beigās tika aizturēts vīrietis, kurš, saskaņā ar “Novaja Gazeta” sniegto informāciju, bija narkotisko vielu reibumā. Jāatzīmē, ka

Čečenijā ar visiem likuma pārkāpējiem rīkojas līdzīgi – sākumā tiesībsargājošo iestāžu pārstāvji atņem no aizturētā telefonu un pārbauda tā saturu.

Šīs darbības ietvaros policisti tālruņa atmiņā atrāda vairāku vietējo homoseksuāļu tālruņa numurus, kā arī fotogrāfijas un video ar attiecīgu saturu. Tieši šī informācija izraisīja pirmos arestus un nāves.

Par "Status Quo"

Artūrs Bikovs ir lsm.lv un jauno politikas pētnieku kopprojekta - rubrikas - "Status Quo" autors. Rubrikā tiek analizētas  starptautiskās politikas aktualitātes no Latīņamerikas līdz Tālajiem Austrumiem. "Status Quo" latīņu valodā nozīmē "pašreizējais lietu stāvoklis". Tāds ir arī rubrikas mērķis - informēt par ziņu virsrakstos nepateikto, piedāvāt kontekstu un rādīt kā notikumi pasaulē atbalsojas arī Latvijā.

Marta sākumā krievu aktīvisti no homoseksuāļu tiesību aizstāvības organizācijas GayRussia.ru ziņoja par nodomu veikt praidu Ziemeļkaukāza federālā apgabala četrās pilsētās. Informācija par aktīvistu vēlmi nonāca masu medijos un noveda pie protestiem gan Čečenijā, gan kaimiņu teritorijās. Sociālajos tīklos parādījās virkne video ar protestētāju aicinājumiem nogalināt homoseksuāļus.

Tomēr informācija par Čečenijas valdības slepenajiem homoseksuāļu cietumiem parādījās marta beigās. To apstiprināja dažādi avoti Čečenijas drošības iestādēs un LGBT aktīvisti. Cietumos tika ieslodzītas arī personas no salīdzinoši augstiem sabiedrības slāņiem kā, piemēram, divi pazīstami TV vadītāji un Čečenijas reliģiskās autoritātes pārstāvji.

Tajā paša laikā aizturētie homoseksuāļi nekādā veidā neuzrādīja savu orientāciju, jo Ziemeļkaukāzā tas ir pielīdzināms nāvessodam. Ja ģimene uzzina par kāda sava locekļa homoseksualitāti, tad tas ir milzīgs apkaunojums visai dzimtai.

Nereti šī problēma tiek risināta ar “goda slepkavībām” – kauna vaininieka nonāvēšana, kas palīdz ģimenei izvairīties no pazemojuma.

Kas notiek ar homoseksuāļiem slepenajos cietumos?

Viens no aizturētājiem homoseksuāļiem, kuriem izdevās aizbēgt no Čečenijas un Krievijas stāsta: “Pāris gadus drošībnieki šantažēja mani. Es maksāju naudu par klusēšanu, jo viņiem bija video ar mani. Principā Čečenijā tas ir izdevīgs bizness policistiem. Daudziem ir sava “klientūra” un viņi nav ieinteresēti stāstīt saviem priekšniekiem par mums, jo tādējādi viņi ātri zaudēs papildus ienākumus. Tomēr, neraugoties uz maksājumiem, viņi dažreiz aizturēja mani, veda uz nodaļu, kurā mani sita, elektrizēja, izsmēja un pazemoja. Vēl

pieprasīja, lai es nododu citus gejus”. 

Turpinot, viņš stāsta kā notika aizturēšanas: “Cilvēkus aizturēja darbā, mājās, pat gadījumos, kad viņi vienkārši bija cita aizturētā telefona kontaktu sarakstā. Visus aizturētus spīdzināja un elektrizēja. Dažus sita līdz pusnāvei un atgrieza radiniekiem kā “maisu ar kauliem”. Es zinu, ka nomira vismaz divi cilvēki. Kā no turienes izbēgt? Ir trīs veidi: samaksāt ļoti lielu summu (apmēram 30 000 eiro), nodot citus gejus vai arī tevi vienkārši atdod taviem radiniekiem ar vārdiem “dariet, ko vēlēties”. Dažiem no indivīdiem ir izdevies izkļūt no ieslodzījuma bez nopietniem miesas bojājumiem, bet domājams ka tie ir bijuši izņēmuma gadījumi.

Starptautiskās sabiedrības reakcija

Notikumi Čečenijā ir izraisījuši starptautisko sašutumu augstākajā valstiskajā līmenī. Angela Merkele kopējā preses konferencē ar Vladimiru Putinu paziņoja, ka aicināja Krievijas prezidentu izmantot savu ietekmi, lai aizstāvētu homoseksuāļu tiesības Čečenijā. Putins šo informāciju nekomentēja. Tomēr sarunā ar Krievijas tiesībsargu Tatjanu Moskaļkovu, viņš apsolīja apspriest šo problēmu ar izmeklēšanas komiteju un ģenerālprokuratūru. 

Maija beigās Human Rights Watch paziņoja, ka Čečenijas parlamenta spīkeris Magomeds Daudovs, kuru dažreiz uzskata par Kadirova labo roku, ir bijis klāt homoseksuāļu spīdzināšanas laikā. Divi aizturētie intervijā ar organizāciju teica, ka Daudovs esot vērojis kā sita iespējamos homoseksuāļus, periodiski iesaistoties procesā ar pazemojošām frāzēm. Ziņojuma autori arī uzskata, ka Čečenijas parlamenta spīkerim bija nozīmīgākā loma represiju organizēšanā.     

Čečenijas valdības reakcija

Čečenijas augstākas amatpersonas ir noraidījušas visus apvainojumus. Ramzana Kadirova padomnieks Adams Šahidovs apsūdzēja laikrakstu “Novaja Gazeta”, kurš aktīvi rakstīja par homoseksuāļu vajāšanām Čečenijā, “nācijas nomelnošanā”. Savukārt, Čečenijas žurnālistu savienība aicināja vairs neuzskatīt šī preses izdevuma darbiniekus par žurnālistiem.

Aļvi Karimovs – Ramzana Kadirova preses sekretārs apgalvoja, ka avīzes publikācijas ir mēli. “Nevar aizturēt un apspiest cilvēkus, kurus nav republikā. Ja tādi cilvēki būtu bijuši Čečenijā, drošībās iestādēm vispār nebūtu problēmas ar viņiem, jo radinieki aizsūtītu viņus uz turieni no kurienes neatgriežas”. Cilvēktiesību padomes locekle Heda Saratova atzīmēja, ka Čečenijas sabiedrībā pat vardarbīgu rīcību pret homoseksuāļiem neviens nenosodīs. “Es domāju, ja radinieki nogalinās tādu cilvēku, viņi to paslēps. Tiesu sistēma un saistītas iestādes ar saprašanu reaģētu uz šādām rīcībām un neiejauktos ģimenes lietās. Tās neko nedarīs, lai aizstāvētu, aizsargātu šo cilvēku.

Es pati neesmu saņēmusi nevienu iesniegumu, bet es tik un tā to pat neapsvērtu”.    

Kas notiks tālāk?

Ņemot vērā to, ka Čečenija tāpat kā Krievija kopumā kļūs arvien konservatīvāka, situācija homoseksuāļu aizturēšanas sakarā nemainīsies. Gluži pretēji – tā tikai pasliktināsies. Homoseksuāļi to ļoti labi saprot un cenšas izbraukt no republikas pēc iespējas ātrāk. Tajā paša laikā drošību Krievijas teritorijā neviens viņiem arī nevar garantēt. Līdz ar to, viņi ir spiesti emigrēt uz Eiropu. Populārākais galamērķis ir Polija, kur jau dzīvo diezgan liela čečenu diaspora, apmēram 18-20 tūkstoši. Tomēr Baltijas valstis arī ir viens no galvenajiem migrācijas virzieniem.

Liels darbs, lai novērstu vēl vienu potenciālu krīzi, jāveic Eiropas Savienībai. Lai gan emigrācijas mērogs uz doto brīdi nav liels, ir jāuzsver, ka tas ir tikai “pirmais simptoms”. Dzīves līmenis Krievijā, jo īpaši Kaukāzā, turpina krist. Tuvākajā nākotnē situācija neuzlabosies. Līdz ar to, emigrācijas plūsma no Krievijas, tajā skaitā no Čečenijas, palielināsies. 

   

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti