Maligina mantinieces vienojušās. Kas notiks ar «Olainfarm»?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pēc tam, kad 25.maijā uzņēmēja Valērija Maligina meitas un atraitne pie notāra noslēdza konfidenciālu vienošanos par mantojuma sadali, virkne apstākļu joprojām palikuši aiz kadra. Īpaši – jautājumi par "Olainfarm" nākotni. Rus.lsm.lv apskata pašus būtiskākos aspektus.

Notariālā vienošanās bija rezultāts ilgām un sarežģītām sarunām. Beigās visas puses – meitas un atraitne – paziņoja, ka panākts kompromiss. "Esam vienojušās par galveno - "Olainfarm" arī turpmāk būs viens no Latvijas farmācijas biznesa flagmaņiem, un mēs darīsim visu iespējamo tā attīstībai un darbības paplašināšanai nākotnē," teikts uzņēmēja atraitnes Elīnas Maliginas paziņojumā. Viņa arī uzsvēra, ka visi iepriekšējie konflikti un nesaskaņas ir atrisinātas.

1. "Atspēlēt atpakaļ" vairs neizdosies.

  • Vai Maligina meitas un atraitne, kas mēnešiem konfliktējušas cita ar citu, tostarp apmainoties ar indīgiem komentāriem plašsaziņas līdzekļos, pēc kāda laika var sastrīdēties un atcelt vienošanos? 

"Civiltiesiskā vienošanās noslēgta pie notāra – tas nozīmē, ka visu pušu griba izteikta brīvi, un apstrīdēt to nākotnē ir praktiski neiespējami," saka Jānis Zelmenis, juridiskā biroja "BDO Law" partneris. 

Valērija Maligina atraitne viņa testamentā nebija pieminēta, un šajā situācijā viņai kā neatraidāmajai mantiniecei pienācās astotā daļa mantojuma. Bet, ja testamenta (kurā bija minētas uzņēmēja trīs meitas) nebūtu, īpašums tiktu sadalīts līdzīgi visām mantiniecēm, un tad Elīna Maligina saņemtu ceturto daļu mantojuma. Tas arī bija mantinieču konflikta iemesls.

"Droši vien galu galā puses piekrita kompromisam; atraitne saņēma vairāk nekā astoto daļu mantojuma, bet mazāk nekā ceturtdaļu. Īstenībā esmu pozitīvi pārsteigts, ka diezgan ātri saprāts guva virsroku pār emocijām, un viņas vienojās. Skandalēšanās bija pavisam nedaudz. Bet varēja tiesāties gadiem," uzskata Zelmenis.

2. Kam piederēs "Olainfarm"

  • Par 70% "Olainfarm" akciju īpašniecēm kļūs tikai Maligina meitas, savukārt ar Elīnu Maliginu, visticamāk, norēķināsies naudā, uzskata situāciju pārzinošie eksperti, kurus, ievērojot anonimitāti, aptaujāja Rus.lsm.

Tiesa, spriežot pēc virknes pazīmju, šādam risinājumam meitām būtu jālūdz bankā aizdevums.

"Drīz redzēsim, kura no viņām saņems kuru māju vai dzīvokli, kuru mašīnu un daļas uzņēmumos – tas viss būs pieejams publiskajos reģistros," norāda Jānis Zelmenis.

Mantojuma saņemšanai pēc vienošanās šķēršļu vairs nav, un tas, kam piederēs Maligina īpašumi, var kļūt zināms jau vasaras sākumā, norāda eksperti.

3. Savicka un Belēviča lomas kompānijas biznesā

  • Pagaidām paliek neskaidrs, kā un vai "Olainfarm" biznesu ietekmēs virkne personu, kuras formāli ar uzņēmumu nav saistītas.

"Šobrīd "Olainfarm" mazajiem investoriem ir jautājumi, uz kuriem nav atbilžu. Piemēram, kāda loma ir Jurim Savicka kungam, par kuru laiku pa laikam parādās ziņas situācijas ar mantojumu kontekstā  (Savickis ir Maliginu ģimenes draugs – S.P.). Ja Maligina meitas ar viņu ir vienojušās par kaut kādu tehnisku partnerību ar "Olainfarm", to vajadzētu paskaidrot. Bet, vai tas ir labi vai slikti, katrs lemtu pats," saka viens no "Olainfarm" mazākuma akcionāriem, ar kuru Rus.lsm.lv runāja ar nosacījumu, ka tiks saglabāta anonimitāte.

Vairākas dienas pēc Maligina nāves kļuva zināms par farmaceitiskās rūpnīcas celtniecību Uzbekistānā (AS "SVC Group"), līdzīpašnieki ir Juris Savickis un bijušais veselības ministrs Guntis Belēvičs. Un, kā vēlāk paziņoja Belēvičs, rūpnīca Uzbekistānā (kuras celtniecība vēl pat nebija sākusies) ražos substances, kuras pēc tam kā izejvielas varētu pirkt "Grindeks" un "Olainfarm".

Tika arī ierosināts Belēviču iecelt "Olainfarm" valdē, neraugoties uz skaidri saskatāmo interešu konfliktu. Galu galā pēc tam, kad neapmierinātību pauda mazākuma akcionāri, Belēvičs valdē tomēr iecelts netika.

4. Par attīstību un dividendēm

  • "Pēdējos mēnešos bija vētrains periods "Olainfarm" mantiniecēm, un notika viss kas, pat pazuda "Gucci" somas. Bet nebija skaidru vēstījumu mazākuma akcionāriem,"  — saka viens no rūpnīcas mazajiem akcionāriem.

"Sākumā mēģinājumi bija, bet vispārīgi – tā teikt, attīstīsim rūpnīcu. Taču trūkst konkrētu aprišu. Piemēram, nav skaidra mantinieču redzējuma attiecībā uz citu kompāniju iegādi pārredzamā nākotnē. Nav arī viedokļa par dividenžu politiku. Viedokļa par to, kā tiks panākta izaugsme – evolūcijas izaugsmes ceļā vai drīzāk apvienošanās vai pārņemšanas ceļā, - vai arī rūpnīca pārvērtīsies par cash cow (slaucamo govi – S.P.) Šīs konkrētās informācijas par to, kas gaidāms tuvākajos pāris gados, ļoti pietrūkst," viņš norāda.

Iepriekš – vēl dažus mēnešus, pirms tika panākta vienošanās par mantojuma sadali – "Olainfarm" valdes loceklis Salvis Lapiņš par uzņēmumu pārņemšanām teica tā: "Man ir grūti iedomāties lielu pirkumu par 20 – 30 miljoniem vai vairāk, jo tas nozīmē vai nu lielu aizdevumu bankā, vai arī obligāciju vai akciju emisiju, vai arī visu iepriekš minēto. Mazus, interesantus pirkumus – ja tādas iespējas radīsies – centīsimies nelaist garām. Bet, runājot par lieliem darījumiem, - nez vai kāds pašreizējā situācijā uzņemsies tādu atbildību."

Nu, ko, drīz mantinieces tiks pie mantojuma, un līdzšinējā nenoteiktā situācija mainīsies. "Olainfarm" par laimi, gaidīt piecus desmit gadus, kamēr strīdi par mantojumu tiktu izskatīti visu instanču tiesās, tomēr nevajadzēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti