Mācītājs Ļedjajevs aģitē pret vakcināciju ar sazvērestības teoriju meliem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Sociālajā medijā ''Facebook'' popularitāti guvis kāds video ar "Jaunās paaudzes" mācītāja Alekseja Ļedjajeva vēstījumu par vakcīnām. Savā runā Ļedjajevs pārstāsta sazvērestības teorijas, tās balstot it kā bijušā ASV valsts sekretāra Henrija Kisindžera teiktajā par plānu ar vakcīnām samazināt pasaules iedzīvotāju skaitu. Taču Kisindžers neko tādu nav teicis un nepastāv arī Ļedjajeva piesauktā eigēnikas padome.

''Facebook'' grupā "Ventspils Jaunā paaudze “Sinagoga”" publicēts apmēram 20 minūšu garš video fragments no Ļedjajeva uzstāšanās par vakcināciju. Tajā viņš mēģina radīt iespaidu, ka vakcinācija pret Covid-19 ir uzspiesta, pandēmija tikusi ieplānota senāk un pasaules bagātie ar vakcīnām vēloties samazināt iedzīvotāju skaitu un iegūt varu pār pasauli.

Kisindžers nav runājis par “obligāto piespiedu vakcināciju”

Ļedjajevs savu runu balsta bijušā ASV valsts sekretāra Henrija Kisindžera izteikumā. Viņš stāsta, ka “šis eksperiments sākās nevis 2020. gada martā, bet ilgi pirms tam turīgu cilvēku šaurā lokā, un viņiem bija noteikts plāns”. Lai pamatotu šo apgalvojumu, viņš lūdz ekrānā parādīt klātesošajiem citātu. Turpinājumā Ļedjajevs ielasa it kā Kisindžera citātu krievu valodā un papildina to ar saviem komentāriem. Viņš video arī norāda, ka izteikums skanējis Pasaules Veselības organizācijas eigēnikas padomes laikā 2009. gadā. Kisindžeram piedēvētais izteikums iepriekš publicēts sociālajos medijos tostarp krievu un angļu valodā:

“Tiklīdz pūlis pieņems obligāto piespiedu vakcināciju, spēle būs beigusies. Viņi pieņems visu – vardarbīgu asins nodošanu vai orgānu ziedošanu – “kopējam labumam”. Mēs varam ģenētiski modificēt bērnus un sterilizēt viņus “kopējam labumam”. Kontrolējiet aitu prātus, un jūs vadīsiet baru. Vakcīnu ražotāji nopelnīs miljardus un daudzi no jums, kas šodien ir šajā zālē, ir investori. Tas ir visiem izdevīgs variants! Mēs izretinām baru, un tas mums maksās par viņu iznīcināšanas pakalpojumu.”

Balstoties uz šo izteikumu, Ļedjajevs vēsta par “viņiem”, kas ar vakcīnas palīdzību vadīšot cilvēkus, par līderiem politikā un zinātnē, kas sapņojot par “jaunu pasaules kārtību”. Tāpat Ļedjajevs secina, ka zemes iedzīvotāju skaitu vēlas novest līdz “zelta miljardam”.

Taču "Re:Check" neizdevās atrast pierādījumus tam, ka Kisindžers būtu paudis šādus apgalvojumus, tāpat neizdevās atrast piesaukto Pasaules Veselības organizācijas eigēnikas padomi. PVO ziņu aģentūrai "Reuters" norādīja, ka šāda pasākuma nav bijis un šāda padome nekad nav pastāvējusi. Kisindžera mājaslapā 2009. gadā atrodamas divas runas, taču nevienā no tām netika skarts “obligātās piespiedu vakcinācijas” temats. Arī Kisindžera pārstāvji "Reuters" norādījuši, ka minētais citāts ir “pilnīgs safabricējums”.

Informāciju par Kisindžeram piedēvēto citātu jau iepriekš pārbaudīja tādi mediji kā "Politifact", "Fullfact" un "Reuters".

Sarunā ar "Re:Check" Ļedjajevs sacīja, ka šo citātu atradis sociālajos medijos: “Turpat, kur jūs atradāt manu citātu, tajā pašā vidē es atradu šo citātu.” "Re:Check" norādīja Ļedjajevam, ka arī Kisindžera pārstāvji un PVO iepriekš norādīja uz tādu faktu neesamību;  Ļedjajevs uz to atbildēja, sakot, ka arī Rotšildi nepastāvot un ēnu valdības nepastāvot: “Baidens atnāca pie varas un paziņoja, ka nekas no tā nepastāv. Cik autoritatīvi ir mūsu avoti, lai mēs kaut ko paziņotu?” Ļedjajevs arī stāstīja, ka Kisindžera paziņojums esot vien neliels puzles gabaliņš lielajā bildē, pieminēja “zelta miljarda” doktrīnu un ēnu valdību, kas visiem spēkiem cenšoties samazināt iedzīvotāju skaitu. “Vai Kisindžers teica šādu paziņojumu vai ne, – tas, ko viņš pateica, notiek jau tagad visapkārt.”

Covid-19 nav bīstamāks par gripu?

''Facebook'' video arī redzams, ka Ļedjajevs atskaņo Krievijas aktrises Marijas Šukšinas citātu. Tajā viņa atsaucas uz Krievijas mediķiem un zinātniekiem, sakot:

“(..) koronavīruss nav bīstamāks par gripu.”

Salīdzinot ar gripu, Covid-19 ir jauna un mazāk izpētīta slimība. Covid-19 lipīgāks par sezonālo gripu, un pandēmijas apkarošanai ieviestie ierobežojumi samazinājuši arī gripas izplatību. Latvijas galvenais infektologs Uga Dumpis "Re:Check" janvāra sākumā skaidroja, ka Covid-19 transmisijas koeficients ir augstāks nekā gripai. “Atkarībā no publikācijām, tas ir kaut kur starp 2,3 līdz 4. Jaunais britu variants varētu būt par 0,7 lipīgāks. Gripai tas ir mazāks par 2,” skaidroja Dumpis.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemioloģe Raina Ņikiforova 28. janvārī Latvijas Radio norādīja, ka situācija ar gripu šajā sezonā ir unikāla ne tikai Latvijā, bet arī visā pasaulē. Ņikiforova teica, ka Covid-19 ir izkonkurējis gripu un arī daudzus citus vīrusus. Arī viņa norādīja, ka pasākumi Covid-19 izplatības mazināšanai ietekmējuši citu respiratoro vīrusu izplatību. Par to liecina arī Pasaules Veselības organizācijas informācija.

ASV Slimību profilakses kontroles centrs (CDC) tāpat norāda, ka Covid-19 cilvēki viens otram var nodot vieglāk un cilvēkiem saslimšana var noritēt smagāk. Tiek vērtēts, ka mirstība no Covid-19 ir augstāka nekā mirstība no gripas.   

SPKC apkopotā informācija liecina, ka Latvijā 2019.–2020. gada gripas sezonā miruši 26 cilvēki. 2018.–2019. gada sezonā gripas dēļ miruši 86 cilvēki, bet vēl sezonu iepriekš – 91 cilvēks. Pirmie reģistrētie Covid-19 saslimšanas gadījumi Latvijā bija pērnā gada martā. 31. janvārī SPKC vēstīja par kopumā 1195 nāves gadījumiem ar Covid-19. Dati par Covid-19 kā nāves pamatcēloni šobrīd apkopoti līdz pērnā gada novembrim. Tie liecina, ka pērn (no aprīļa līdz novembrim) Covid-19 bijis cilvēku nāves pamatcēlonis 147 gadījumos, no tiem visvairāk – 105 gadījumi bija novembrī. 

Ļedjajevs iepriekš guvis mediju ievērību saistībā ar atbalstu politiķim Aināram Šleseram. Laikraksts "Diena" 2009. gadā vēstīja, ka Ļedjajevs "Jaunās paaudzes" dievkalpojumos slavinājis Šleseru un aicinājis par viņu balsot, vairāki draudzes locekļi arī iestājušies viņa pārstāvētajā partijā. Viņus vienojusi, piemēram, cīņa pret seksuālajām minoritātēm, rakstīja "Diena". 2009. gadā Ļedjajevs uzmanību izpelnījies ar "Jaunā paaudzes" rīkoto grāmatu dedzināšanu. Ilgāku laiku par viņu mediju publikācijās plašākas ziņas neparādījās. Taču 2020. gada 10. oktobrī sociālo mediju lietotāji Ļedjajevu pamanīja Saeimas deputāta Alda Gobzema organizētajā sapulcē. Pasākumā uzstājās arī "Jaunās paaudzes" mācītājs Aigars Bitāns. Viņš 2019. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanās kandidējis no "Centra partijas" saraksta un pasākumā sevi pieteica kā sabiedriskās organizācijas "Sargi uz mūriem" pārstāvi.

SecinājumsApgalvojumam ''Facebook'' video par “obligāto piespiedu vakcināciju”, ko it kā teicis Henrijs Kisindžers PVO eigēnikas padomē, nav pamatojuma. Kisindžers nav šāda citāta autors, un šāda padome vispār nepastāv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti