LTV7 uziet alkohola tirgošanu aizdomīgos veikalos-kafejnīcās; VID esot bezspēcīgs

Alkoholisko dzērienu tirdzniecība Rīgā nepārtrūkst ne uz minūti – to pārdod pat naktī pretēji ierobežojumiem. Uzņēmēji atrod “caurumus” likumā, bet atbildīgie dienesti noplāta rokas, ziņo LTV7 raidījums “Ļičnoej delo”.

Saskaņā ar likumu pēc plkst.22 veikalos liegts pārdot alkoholiskos dzērienus, taču tos drīkst iegādāties kafejnīcās un restorānos, turklāt tikai dzeršanai uz vietas. LTV7 žurnālisti pārliecinājās, ka Rīgā ne visur tas tiek ievērots.

Viena no tādām vietām izskatās pēc parasta veikala – plauktos preces, veikalā pārdevēja un lete. Taču cilvēki tur nāk ne pēc maizes. Tur tiek tirgoti grādīgie dzērieni, kurus uz vietas attaisa un no oriģinālpudeles pārlej plastmasas tarā. Komersanta ieskatā likums šādu tirgošanos neliedz.

“Tur ir kafejnīcai vai bāram izsniegta licence. Tas nozīmē, ka tur drīkst pārdot alkoholu tikai lietošanai uz vietas un izlejamā veidā. Bet izlejams nenozīmē pārliet citā traukā un to aiztaisīt,” skaidro Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Akcīzes preču aprites kontroles nodaļas vadītāja vietniece Ieva Lapiņa.

Kad žurnālisti veikala pārdevējai paziņo, ka tas ir kontroles iepirkums, viņa atbild, ka dzēriens jāizlieto uz vietas, un piedāvā plastmasas salmiņus. Taču rindā, kas jau izveidojusies, manāms – cilvēki neplāno tur pavadīt vakaru, bet dzērienus pirkt līdzņemšanai. Nelieli galdiņi uz vienas kājas būtībā ir pamats saņemt kafejnīcas licenci un tirgot alkoholu. Ir gan arī tualete, kas ir knapi aiztaisāma.

“Ja ir konstatēti pārkāpumi, īpaši atkārtoti, un licence ir spēkā, mēs vienmēr to anulējam,” norāda VID pārstāve.

Jau 2015. gada janvārī LTV veica kontroles pirkumu šajā pašā veikalā-kafejnīcā un informāciju nodeva VID, kur solīja pārbaudi. Kas ir izdarīts gandrīz piecu gadu laikā? VID konkrēto gadījumu nekomentē.

Taču LTV7 zināms, ka šī vieta saņēmusi alkohola tirdzniecības atļauju trīs reizes. 2006. gadā viena licence tika anulēta, un dažus mēnešus pēc tam atļauju saņēma jau cita firma, kas darbojās līdz 2014. gadam. Tad atkal jauna firma un jauna licence.

“Varbūt arī atņems licenci. Tas ir licencēšanas komisijas sēdes vienā daļā, bet otrā daļā - tai pašai fiziskajai personai, tikai ar citu nosaukumu reģistrētai kompānijai iedos licenci. Un alkohola tirdzniecība tajā vietā turpināsies,” atzīst Rīgas domes Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas komitejas vadītājs Dainis Turlais (“Gods kalpot Rīgai”).

Tikmēr VID pārstāve norāda, ka konkrētajos gadījumos licences netika atņemtas, bet gan komersants pats lūdza to anulēt. Uzreiz nāca cits komersants un lūdza izsniegt atļaujas. “Vairumā gadījumu, kad saņemam lūgumu anulēt licenci, mēs nezinām, ka tajās vietās uzieti pārkāpumi. Mums nav pamata neanulēt licenci un nav pamata neizsniegt jaunu,” skaidro Lapiņa.

VID pārstāve atzīst – gadījumos, kad pašvaldības policija konstatē pārkāpumus saistībā ar alkohola tirdzniecību, komersanti rīkojas ātrāk.

Citam veikalam-kafejnīcai, kas atrodas galvaspilsētas centrā, licenci izsniedza pat astoņas reizes. Tur alkoholiskos dzērienus lej glāzēs, lai izskatītos pēc kafejnīcas. Tā gan ir vienīgā līdzība ar kafejnīcu. Apmeklētāji ar glāzēm dodas prom.

Piecos gados visā Latvijā bijušas 1700 pārbaudes alkoholisko dzērienu tirdzniecības vietās. Pusē gadījumu VID konstatēja pārkāpumus, tostarp saistībā ar tirgošanos pēc plkst.22. Šajā laikā sodos iekasēti 44 100 eiro.

Rīgā ar veikaliem-kafejnīcām cīnās pašvaldības policija, sodot:

  • 2016. gadā 10 firmas par 11 pārkāpumiem,
  • 2017. gadā 2 firmas par 2 pārkāpumiem,
  • 2018. gadā 7 firmas par 8 pārkāpumiem.

Rīgas Kurzemes rajonā izdevās slēgt 18 vietas, kur tirgots alkohols, Ziemeļu – 19, Vidzemes – vienu, Latgales – 10, Zemgales – 23, centra rajonā – četras.

“Licenci nedod komersantam, kurš pieķerts pārkāpumos, bet

VID nav tiesību neizsniegt licences vietai, kur konstatēts pārkāpums.

Ja nāk cits cilvēks un grib saņem licenci tajā pašā vietā, mums nav tiesību viņam atteikt,” norāda VID pārstāve.

Rīgas domē uzskata, ka pārkāpumu gadījumā licence būtu jāatņem gan komersantam, gan attiecībā uz noteikto vietu, turklāt – uz visiem laikiem.

Sižets krievu valodā:

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt