De Facto

21. janvāra «De Facto»

De Facto

Magņitska saraksts: koalīcija atbalsta, kritiķi neredz labumu

Kam «Rīgas siltums» pārskaitīja 5 miljonus eiro?

LTV: Oligarhu menedžeri strādājuši pie «Rīgas siltuma» 5 miljonu katlu mājas

Aizvadītā gada nogalē apkures uzņēmums "Rīgas siltums" nolēma izpirkt privātai kompānijai piederošas daļas šķeldas katlu mājas projektā, ko abi bija kopā cēluši. Kā "Rīgas siltuma" partneri sevi bija pieteicis Guntars Kokorevičs, taču viņa uzņēmumos amatos pavīdējuši gan ar celtniecības un ātro kredītu jomā zināmo uzņēmēju Māri Martinsonu saistīti cilvēki, gan ekspolitiķu Šķēles un Šleseru ģimeņu biznesos iesaistīti menedžeri, ziņo LTV raidījums "de facto".

Divas Latvija lielākās šķeldas katlu mājas "Rīgas siltums" (RS) bez konkursa nolēma celt kopā ar RS mazākuma akcionāru Guntaru Kokoreviču. Pērn, kad bija pabeigta pirmā katlu māja Rencēnu ielā, Kokorevičs nolēma savus 50% kopuzņēmumā "Rīgas bioenerģija" pārdot.

Kokorevičs gribējis pārdot daļas kādam Lietuvas uzņēmumam, taču RS izmantoja pirmpirkuma tiesības un par 4,75 miljoniem eiro ieguva pilnu kontroli projektā.

"Enerģētika visiem likās, ka tā ir tāda medus maize. Mēs sākām strādāt un sākām veidot šo projektu, bet katru gadu biznesa vide ap šo enerģētiku (..) paliek sarežģīta. Mēs tā stratēģiski izdomājām, ka varbūt labāk vispār (..) attīstīt citus virzienus tālāk," tā daļu pārdošanu pamato Kokoreviča pārstāvis Ēriks Timpars.

Timpars neatklāj, cik projektā ieguldīts, bet "Rīgas bioenerģija" kapitālā katra puse iemaksāja nepilnus četrus miljonus eiro.

Pret daļu iegādi iebilda RS akcionārs – valsts, kurai uzņēmumā nav teikšana. Ekonomikas ministrijas pārstāvis Kaspars Lore minēja, ka vēl vasarā RS bija iespēja šīs daļas nopirkt par 25% lētāk.

“Rīgas siltuma” padomi vada Rīgas domnieks Vjačeslavs Stepaņenko (GKR). Viņš straujo cenas lēcienu skaidro ar to, ka tagad katlu māja ir pabeigta un šķeldu ir izdevīgi dedzināt, jo gāzes cena ir augsta.

Stepaņenko uzsver, ka divi neatkarīgi eksperti pateikuši, ka nopirktās daļas ir vērtīgākas, nekā RS par tām samaksāja.

“de facto” noskaidroja, ka viens no cenu aptaujā atrastajiem vērtētājiem bija “Biznesa konsultantu grupa” - pašvaldības favorīts īpašumu vērtēšanā. Uzņēmuma līdzīpašniece ir Alina Dūdele. Viņa arī strādā vadošā amatā Rīgas 1.slimnīcā. Dūdele pati gan īpašumu nevērtēja.

Otrs vērtētājs bija “Grant Thornton”. Nav manāma šīs kompānijas īpašnieku saikne ar darījuma pusēm, taču "Grant Thornton" mitinās telpās, kas pieder uzņēmumam "MCD", kura padomi vada Jānis Bērziņš, kurš vienlaikus strādā arī pie Kokoreviča.

"Mums kā padomei nebija nekādu šaubu, ka mēs varam uzticēties šiem vērtējumiem," atbild Stepaņenko, jo abi vērtētāji ir licencēti.

Šķeldas katlu mājas projekts kopš idejas pieteikuma raisījis daudz jautājumu, tajā skaitā, vai Kokorevičs ir vienīgais privātais partneris. Taču atbildīgus amatus viņa uzņēmumos ieņem personas, kas saistītas ar citiem ietekmīgiem uzņēmējiem. Piemēram, "Rīgas bioenerģijas" 50% daļu īpašnieka “TAK investīcijas” padomē ir ekspremjera Andra Šķēles uzņēmuma finansists Harijs Krongorns. Jau minētais Jānis Bērziņš ir padomes priekšsēdētājs Šķēles un bijušā satiksmes ministra Šlesera ģimenēm piederošajā “MCH investīcijas”.

Kokorevičs "de facto" rakstiski atbild, ka Krongorns ir sens viņa draugs un ļoti palīdzējis visa biznesa izveidē, savukārt Bērziņš tika piesaistīts kā juridiskais konsultants padomes darba organizēšanā.

Pagājušā gada otrajā pusē amatos parādījās arī ar uzņēmēju Māri Martinsonu saistīti cilvēki. Viņa izveidotās būvfirmas “Velve” un “Moduls” cēla katlu māju. Kokorevičs toreiz atbildēja, ka ar Martinsonu bija plānojuši kopīgus enerģētikas projektus, kas nebija realizējušies. Tādēļ īpašnieks palicis tikai Kokorevičs.

Rīgas pašvaldības kā īpašnieka pārstāvis RS ir vicemērs Andris Ameriks. Viņš atbild, ka darījumā nav iedziļinājies. Viņam tas nebija jādara. Ierēdņi pārbaudījuši, ka viss noticis likumīgi. Kas ir “TAK investīciju” īpašnieki, Ameriks nezinot.

"Rīgas siltums" un Kokorevičs bija plānojuši celt vēl vienu tik pat jaudīgu šķeldas katlu māju uz Kokorevičam piederošas zemes. Taču tagad pašvaldībā pieļauj pārcelšanos uz citu izdevīgāku vietu. Kokoreviča orientēšanos uz citiem biznesa virzieniem var tulkot arī kā gatavošanos, piemēram, Rīgas gadsimta iepirkumam atkritumu apsaimniekošanas jomā. Jāatgādina, ka uzņēmējs pirms vairākiem gadiem izpirka Šķēles atkritumu biznesu un tagad viņam pieder arī viena no lielākajām atkritumu kompānijām "Clean R".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ziņu analīze
Ziņas
Jaunākie
Interesanti