Latvijai ir dzimstības un mirstības «valsts plāns». Kā tas pildās, un kā to izstrādā

Valsts katram gadam Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) personā plāno mirušo un jaundzimušo skaitu, tiesa, pastarpināti: iestāde maksā vienreizējos piedzimšanas un apbedīšanas pabalstus. Līdzekļi tiem paredzēti valsts budžetā, pamatojoties uz VSAA pieprasījumu. Kā pārliecinājās Rus.lsm.lv, pēdējos gados mirstību valsts VSAA personā prognozē visnotaļ precīzi, taču jaunās māmiņas cerības neattaisno. Dzimstības prognozes tiek pazeminātas katru gadu, taču arī tās nepiepildās

Rus.lsm.lv lūdza VSAA datus par trim gadiem – plānoto un faktisko par 2019. – pēdējo pilno "bezkovida" gadu, par tikko beigušos 2022. gadu, kā arī plānu šim, 2023., gadam (2020. un 2021. – gadus, kad plosījās pandēmija, saprotamu iemeslu dēļ mēs neesam apskatījuši). Lūk, ko mēs uzzinājām.

Mirstība

"Epidemioloģiski mierīgajā" 2019. gadā prognoze piepildījās diezgan precīzi, lai gan plāns (laimīgā kārtā) netika izpildīts. Budžetā tika paredzēti līdzekļi, kas bija pietiekami 2267 apbedīšanas pabalstiem mēnesī, taču faktiski tika izmaksāti vidēji 2169 pabalsti mēnesī jeb par 26 028, nevis 27 204 bērēm visa gada laikā (starpība bija -5,6%).

2022. gadā, pandēmijas izskaņā, apbedīšanas pabalstiem tika atvēlēts būtiski vairāk līdzekļu, taču faktiski bija vajadzīgi vēl vairāk. Tomēr prognoze atkal izrādījās diezgan precīza: tika gaidītas vidēji 2312 izmaksas mēnesī, faktiski bija 2386. Pavisam gada laikā pabalsti tika saņemti 28 632 reizes, lai gan tika plānotas 27 744 reizes (plānotais pārsniegts par 3,2%).

Plāns 2023. gadam izskatās nedaudz optimistiskāks – VSAA darbinieki aprēķinājuši, ka "zārka nauda" tiks lūgta 27 456 reizes, vidēji 2288 reizes mēnesī.

Dzimstība

Izdevumi piedzimšanas pabalsta izmaksai 2019. gadam tika plānoti, rēķinot, ka būs vidēji 1667 jaundzimušie mēnesī. Tomēr faktiski bija 1542 pabalsti mēnesī. 20 004 plānoto jaundzimušo vietā vecāki saņēma pabalstus tikai par 18 504 jaundzimušajiem (par 7,5% mazāk par gaidīto).  

Dzimstība 2022. gadā sākotnēji tika plānota mazāka, bet rezultāts neattaisnoja pat šīs samazinātās gaidas, visi līdzekļi atkal netika izlietoti. Pabalsti tika izmaksāti nevis vidēji par 1460 bērniem mēnesī, bet vidēji par 1319 bērniem mēnesī jeb attiecīgi 17 520 un 15 816 reizes gadā (starpība bija -9,8%).

Plānā šim gadam atkal paredzēts samazinājums, taču nevis salīdzinājumā ar pagājušā gada faktisko līmeni, bet ar plānoto. VSAA Rus.lsm.lv pavēstīja, ka iestāde šiem mērķiem pieprasījusi finansējumu, rēķinot, ka būs jāizmaksā 1415 piedzimšanas pabalsti mēnesī jeb 16 980 visā gadā.  

Kā VSAA veido prognozes

Uz Rus.lsm.lv jautājumu par metodiku, kas tiek izmantota "valsts plāna" izstrādāšanā, VSAA sniedza ļoti īsu atbildi – "atskaites datu analīze".

Kā VSAA dati saskan ar citu oficiālo statistiku

VSAA izmaksāto piedzimšanas un apbedīšanas pabalstu skaits kopumā atbilst demogrāfijas tendencēm, kas redzamas Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) publicētajos datos. Tomēr viena nianse ir.  

2019. gadā, pēc CSP datiem, valstī piedzima 18 786 un nomira 27 719 cilvēki – dzimstība bija nedaudz lielāka, bet mirstība – ievērojami lielāka par izmaksāto pabalstu skaitu (attiecīgi par 282 un pat par 1691).  

Dzimstības ziņā katastrofiskajā 2022. gadā, pēc CSP datiem, pasaulē nāca 15 535, bet nomira 30 346 cilvēki. Faktiskā dzimstība izrādījās nedaudz mazāka par piedzimšanas pabalstu skaitu (par 281), taču reālā mirstība bija lielāka – un atkal būtiski (par 1714). (Dati par pagājušo gadu pagaidām ir provizoriski, galīgos datus CSP parasti publicē maija beigās.)

VSAA īpaši uzsver, ka izmaksāto pabalstu skaits un mirušo un jaundzimušo skaits tomēr nav viens un tas pats. Rus.lsm.lv pieļāva, ka ir cilvēki, kuriem pabalsti pienākas, taču kaut kādu iemeslu dēļ tie nav pieprasīti. VSAA uz lūgumu komentēt šo hipotēzi paskaidroja, ka tādu datu vienkārši nav. Tiesa, iestādes praksē mēdz būt atsevišķi gadījumi, kad pabalstu pieprasa, taču nesaņem, jo cilvēks neatbilst likumā noteiktajiem kritērijiem.   

Taču galvenais – VSAA pārskatos dati tiek piesaistīti nevis dzimšanas vai nāves datumam, bet izmaksas datumam. Līdz ar to viss atkarīgs no tā, kad pabalsts pieprasīts (pieprasījuma izskatīšanas termiņu noteic likums).

Tiesības iesniegt pieprasījumu pabalsta saņemšanai ir sešus mēnešus kopš dzimšanas vai nāves brīža, un tas nozīmē, ka daļa izmaksu, piemēram, par rudenī dzimušajiem vai mirušajiem, tiks veiktas tikai ziemā vai pat nākamā gada pavasarī.

VSAA Plānu un finanšu daļas vadītāja Irina Vihareva Rus.lsm.lv paskaidroja, ka konkrētajam gadam piešķirtie līdzekļi, kas plānotajā periodā palikuši neizmantoti, gada beigās vai nu tiek pārskaitīti atpakaļ pamatbudžetā, vai arī paliek speciālajā budžeta (kuru vienkārši mēdz dēvēt par "sociālo budžetu") kontā, – atkarībā no tā, kura budžeta līdzekļi ir. Pāri palikušos speciālā budžeta līdzekļus var tērēt turpmākajos periodos saskaņā ar valsts budžetā piešķirtajām apropriācijām (finanšu prioritātēm).  

Kā Rus.lsm.lv pavēstīja VSAA, piedzimšanas pabalsts tiek maksāts no pamatbudžeta līdzekļiem. Savukārt apbedīšanas pabalsts no pamatbudžeta tiek maksāts tikai gadījumos, ja miris valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmējs vai izdienas pensijas saņēmējs (ja izdienas pensija maksāta no pamatbudžeta līdzekļiem). Visos citos gadījumos apbedīšanas pabalstu maksā no valsts speciālā ("sociālā") budžeta līdzekļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti