«Latvijā nav sliktāk». IT uzņēmējs Mikita Mikado par (ne)aiziešanu no Baltkrievijas

Mikita Mikado ir pazīstams Baltkrievijas informācijas tehnoloģiju (IT) jomas biznesmenis, jaunuzņēmuma “PandaDoc” dibinātājs, viņš apsver Latviju kā vienu no variantiem, uz kurieni no Minskas pārcelt darbiniekus un biznesu. Nodokļu nosacījumi jaunuzņēmumiem te nav sliktāki kā Minskas Augsto tehnoloģiju parkā, sacīja Mikita Mikado sarunā ar Rus.lsm.lv.

Mikita kļuva plaši pazīstams pēc tam, kad nāca klajā Jurija Dudja filma par Silīcija ieleju. Baltkrievs, 2011. gadā dibinājis jaunuzņēmumu “PandaDoc”, kas no investoriem piesaistījis vairāk nekā 20 miljonus dolāru. Dzīvo Sanfrancisko, kur kompānijai ir galvenais birojs, – turklāt Minskas birojā strādāja apmēram 270 cilvēku. Tūlīt pēc vēlēšanām Baltkrievijā, kad OMON sāka piekaut mierīgos protestētājus un vienkārši garāmgājējus, izveidoja projektu naudas vākšanai spēka struktūru pārstāvjiem, kas “pārgājuši labā pusē”.

Augusta beigās daudzas Baltkrievijas IT kompānijas izskatīja variantus, kā pārcelt biznesu un darbiniekus uz citu, drošāku valsti. Viņu vidū bija Mikado, bet starp variantiem viņš minēja arī Latviju

Trešdien, 2. septembrī, “PandaDoc” Minskas birojā notika kratīšana, vairāki vadītāji tika aizvesti uz nopratināšanu. Tajā pašā vakarā notika Rus.lsm.lv saruna ar Mikitu par viņa turpmākajiem plāniem.

Jūs negaidījāt, ka šāda jūsu nostāja draud ar sekām (darbiniekiem)?

Nē, tādu vajāšanu mēs negaidījām.

Par biznesa un darbinieku pārcelšanu uz citu valsti jūs runājāt vēl augusta beigās. Vai kratīšanas paātrinās šo procesu?

Domāju, ka paātrinās visai Baltkrievijas IT nozarei. Konkrēti mums – aktivizēs mūsu darbu pie visādiem iespējamiem “plāniem B”. Turklāt mēs vēl joprojām ticam, ka Baltkrievijā būs pozitīvas pārmaiņas. Baltkrievijas tauta nekad nav bijusi tik saliedēta un nav devusi tādu pretsparu nevienam režīmam. Tāpēc esam noskaņoti optimistiski. Lai gan mūs tagad arī iebiedē.

Jūsu biroju Minskas Augsto tehnoloģiju parkā esat slēguši?

Tas pastāv, taču iekļūt tajā šodien (trešdien) nebija iespējams. Tas, ko mēs izdarījām – devām iespēju visiem (darbiniekiem) atstāt valsti un ieplānojām tam līdzekļus, budžetu… Mēs veicām aptauju, un 83% darbinieku vēlas aizbraukt no valsts uz kādu laiku vai arī pavisam, ja situācija nemainīsies.

Vienā no intervijām jūs teicāt, ka izskatāt variantus par darbinieku un biznesa pārcelšanu uz Ukrainu, Latviju, Kipru un Portugāli.

Principā visa Baltkrievijas informācijas tehnoloģiju nozare strādā pie tāda dokumenta ar nosaukumu “plāns В”, kurā tiek izveidota tāda “ceļa karte” visiem iespējamiem variantiem, kurus kompānijas un tās darbinieki var izvēlēties. Mūsu “ceļa karte” vēl tiek izstrādāta, tā nav gatava. Tomēr jau ir skaidrs, ka ir varianti, kas ir salīdzināmi ar Baltkrieviju pēc ekonomiskajiem nosacījumiem biznesam un būtiski pārspēj Baltkrieviju drošības un pārliecības par rītdienu ziņā.

Vai galu galā izvēlēsieties darbiniekiem vienu valsti, vai arī būs pieejamas visas iespējas: kurš grib uz Latviju – brauc šurp, kurš uz Kipru – arī labi?

Es tagad nevaru detalizēti runāt par pārcelšanos, jo tagad visa koncentrēšanās notiek uz palīdzību mūsu cilvēkiem, kuri ir aizturēti nezin par ko un kāpēc. Labāk darīsim tā – sazvanīsimies atkal piektdien (skat. zemāk). Būs vairāk informācijas, kas noticis ar mūsu cilvēkiem, un kas jauns saistībā ar pārcelšanos, ar mūsu plāniem.

Minskas jauno tehnoloģiju parkā ir daudz dažādu atvieglojumu rezidentiem. Iznāk, ka variants par pārcelšanos ar darbiniekiem uz ārzemēm jūsu kompānijai nozīmē vai nu izdevumu pieaugumu nodokļiem, vai arī darbinieki saņems mazāk naudas?

Redzat, īstenībā jums Latvijā nosacījumi tehnoloģiskajiem jaunuzņēmumiem nav sliktāki. Nav sliktāki. Jums ir režīms jaunuzņēmumiem – tagad nevaru pateikt detalizēti, bet ir interesanti nosacījumi. Nodokļu ziņā pilnīgi salīdzināms (ar Baltkrieviju). 

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra pašlaik strādā ar desmit Baltkrievijas IT kompānijām, kuras vēlas pārcelt biznesu uz Latviju. Vai “PandaDoc” ir šajā sarakstā?

Nezinu. Cilvēks, kurš par to bija atbildīgs, pašlaik nav pieejams. Turklāt esmu dzirdējis par šiem nosacījumiem, un šajā ziņā it kā viss ir labi. Tas ir, nodokļu nosacījumi Latvijā ir interesanti. Pagaidām nezinu, kā būs ar citiem nosacījumiem – migrācijas un tā tālāk. To visu noskaidrosim.

Ja runā par apkārtējām valstīm – Ukrainā dzīves dārdzība ir tāda pati kā Baltkrievijā, turklāt nodokļi zemāki. Tātad principā it kā iespējas ir, tomēr… (pauze) negribas aizbraukt… (pauze). Kāpēc mums jābrauc projām no savas valsts… Tiešām, velns parāvis! Kāpēc?!

Lai cilvēkus nesaņemtu ciet un par kaut ko neiesēdinātu.

Tas gan. Kad tādas lietas notiek, sāc domāt citādi. Viss, ko jūs sakāt, ir pilnīgi saprātīgi, protams… Tomēr mēs vēl ceram uz labāko, taču izstrādājam plānus sliktākajiem scenārijiem. Es arī ne pārāk gribu runāt par pārcelšanos, jo protesti Baltkrievijā notiek un…

Negribat izskatīties kā dezertieris?

Bēgšana patiešām nemotivē.

Cerat, ka cilvēki, kuri aizbrauks uz laiku, galu galā nepaliks ārzemēs pavisam?

Nezinu. Ceru, ka nē. Domāju, ka tā vai citādi šim režīmam spēki tuvojas beigām.

P.S. Piektdienas, 4. septembra, vakarā plānotais intervijas turpinājums tika atlikts uz nenoteiktu laiku. Tajā vakarā kļuva zināms, ka aizturētajiem “PandaDoc” Minskas biroja četriem vadītājiem noteikts drošības līdzeklis apcietinājums. Viņiem izvirzītas apsūdzības budžeta līdzekļu izlaupīšanā. Mikita Mikado paziņoja par darba pārtraukšanu Baltkrievijā un darbinieku evakuēšanu no valsts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ziņu analīze
Ziņas
Jaunākie
Interesanti