De Facto

«Latvenergo» lietā apsūdzētos TEC-2 būvnieku atzīšanās nebiedē

De Facto

Rīga nepilda prasību pievienoties Būvniecības informācijas sistēmai

Latvijā jau ieviesti 80% Stambulas konvencijas prasību

Latvijā jau ieviesti 80% no Stambulas konvencijas normām

Jau kopš 2011. gada, kad Eiropas Padome apstiprināja Stambulas konvenciju, tā  kalpojusi kā ceļa karte un 80% no ieteikumiem jau tagad ir iekļauti Latvijas likumos, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums “de facto”.

Labklājības ministrijā atklāj, ka, ievērojot konvencijas normas, Latvijas likumos izdarīts daudz izmaiņu. Piemēram, iespēja izlikt potenciālo varmāku no paša dzīvokļa, lai pasargātu tuviniekus.  “Pirms konvencijas gan Latvijā, gan citur mēs reaģējām tikai tad, kad iestājās sekas (“nāciet, kad jūs nogalinās”). Tagad pieeja ir kardināli mainījusies. Mēs reaģējam pirms kaut kas noticis un darām visu, lai cietušo pasargātu no atkārtotas vardarbības,” tā Latvijas Televīzijai skaidro ministrijas eksperte Viktorija Boļšakova.

Tāpat, ieviesta valsts apmaksāta rehabilitācija pilngadīgiem ģimenes vardarbības upuriem, apmācības policistiem par vardarbību ģimenē,  kriminalizēta izsekošana vai draudi, ieviests psiholoģiskās vardarbības termins, mainīta arī izvarošanas definīcija.

Konvencijā pieminētas, bet Latvijā vēl neieviestas prasības ir, piemēram, krīzes telefons, kas strādā visu diennakti, iespēja tikt pie tiesu medicīnas eksperta, tiklīdz kāds paziņo par izvarošanu (nevis pēc vairākām dienām), jāievieš regulāras informēšanas kampaņas. To visu sagaida līdz ar konvencijas ratificēšanu.

Jau vairākus gadus pret konvencijas parakstīšanu visstingrāk iestājas Nacionālā apvienība un tās vadītā Tieslietu ministrija.  “de facto” noskaidroja, ka vairākas bažas, ko sakarā ar konvenciju izsaka Tieslietu ministrija, balstītas uz nepareiziem pieņēmumiem.

Piemēram, ministrijas bažas izraisa konvencijas uzraugošās komitejas kritika pret tām valstīm, kas konvenciju jau ratificējušās. “Latvijas veselības aizsardzības sistēma jebkādas darbības, kas ir vērstas uz vēl nedzimušā bērna atbalstu tiks interpretētas kā vardarbība pret sievieti”, saka tieslietu ministrs  Dzintars Rasnačs (NA). “de facto” izpētīja gan pašu konvenciju, gan tās uzraugošās komitejas ziņojumus par citām valstīm. Nedzimušie bērni tur tiešām pieminēti. Taču par vardarbību pret sievieti ir dēvēta nevis to aizsardzība, bet gan piespiedu aborts.

Tieslietu ministrijas pārstāvji vēl norāda – konvencijas rezultātā Latvijai varētu likt palielināt dzimumu skaitu. “Bija Vācijas konstitucionālās tiesas spriedums. Tika uzdots uzdevums ieviest iespējas bērnam norādīt ne tikai, ka dzimis zēns vai meitene, bet kaut kāds nenosakāms vidējais dzimums, ja. konstitucionālās tiesas spriedums bija tiešā veidā saistītas ar Stambulas konvenciju un rekomendācijām attiecībā uz uz izmaiņām valsts likumdošanā," saka TM parlamentārais sekretārs Jānis Iesalnieks (NA).Vācijas tiesa tiešām pieņēma lēmumu par trešā dzimuma iespējamību, taču tam nebija nekāda sakara ar Stambulas konvenciju, tā tiesas lēmumā pat nav pieminēta ne reizi – to Latvijas Televīzijai apstiprināja Vācijas konstitucionālās tiesās pārstāvis.

8 komentāri
MazulisJ
Stambulas konvencijas pretinieki nemaz paši neizprot šo konvenciju, un nav pat izlasījuši. Klausīdamies tajos safabricētajos šausmu stāstos paši kļuvuši par izvarotāju un pedofīlu aizstāvjiem. Jebkurš domājošs cilvēks sapratīs, ka nekā tāda Stambulas konvencijā nav, par ko klaigā tās pretinieki.
Эгон Волк
Vācijas tiesa pareizi lēma. Ir,kas piedzimst bez dzimumorgāniem, un nevajag to noliegt. Līdz šim tādus bērnus pieraksta par meitenēm, un cenšas "ieaudzināt" sievišķīgu uzvedību. Kam vajadzīga tāda liekulība? Un kam kļūs sliktāk no tā,ka dažus cilvēkus pārstās piespiest tēlot to,kas viņi nav?
Ainārs Ben Rihards
Vācījā veči nezina ko darīt viņu sievietes tiek izvarotas bet šie pec šīs audzināšanas nezina ko darīt un kā aizstāvēt savu ģimeni. Musulmaņiem nav termins Stambulas konvencija viņiem aug kārtīgi veči..................
Red Sagittarius
žēl, ka mums sen vairs nav sabiedriskās televīzijas, bet ir tikai neoliberālās ideoloģijas rupors. Neērti bija uz Šņori skatīties.
Purva Briesmonis
Žurnāliste ļoti nekompetenta, visi viņas argumeniti ir "Es runāju ar vienu tanti un viņa man teica" līmenī. Ja konvencijā balts uz melna rakstīts kaut kas, tad tas tā arī ir. Latvijā nav problēmu ar sieviešu tiesībām, konvencija tikai radītu diskriminējošu attieksmi pret bērniem.
ieva_w
parakstāmies pret! https://manabalss.lv/par-stambulas-konvencijas-neratificesanu-latvija-republikas-12-saeima/show
Rauls Ābiķis ZELTA PUISĒNS KNZ
Izlasi konvenciju, nevis bārsti tukšpauru aplamības!!!
Dāniels Brūvers
Parasktīties pret iespēju izlikt varmāku no dzīvokļa? Pret iespēju saņemt uzreiz medicīnisko slēdzienu izvarošanas gadījumā? Protams, ka demokrātiskā valstī var būt pret viskaut ko, taču nesaprotams paliek, kuru pusi jūs atbalstāt, ja ne cietušo?!
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Ziņu analīze
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti