«Kultūršoks»: Vai «Bi2» bezmaksas koncerts ir aģitācija, varēs noskaidrot tikai «post factum»

Nedēļu pirms pašvaldību vēlēšanām, 27.maijā, Lucavsalā notiks grandiozs grupas no Krievijas "Bi2" koncerts. Ieeja tajā bez maksas. Bet tā izmaksas pārsniedz 200 000 eiro. Vai ir pamats domāt, ka šis koncerts ir pašreizējas Rīgas vadības tēla spodrināšanas paņēmiens? Latvijas Televīzijas raidījums "Kultūršoks" secina, ka to varēs noskaidrot tikai post factum. Tāpat šis gadījums izgaismo likumu nepilnības.

Katram, kurš redzējis Rīgas domes kaķus, atpazīst Rīgas rāts simbolu –  atslēgas – un pazīst pilsētas mēru vaigā, noskatoties reklāmas video, visdrīzāk, rodas nepārprotami skaidrs priekšstats, kam jāpateicas par rīt gaidāmo bezmaksas koncertu. Tomēr ne mūziķi, ne tehniskie darbinieki nestrādās gluži par velti. Zināms, ka koncerta izmaksas pārsniedz 200 tūkstošus eiro. Un šādu summu nedēļu pirms pašvaldību vēlēšanām gatavs iztērēt Rīgas Tūrisma attīstības birojs jeb „Live Riga”.

70% šī biroja pieder Rīgas domei, kas biroju trūkumā netur, tā darbībai ik gadu atvēlot ap trim miljoniem eiro. Par kādu naudu  - partijas vai nodokļu maksātāju -  tiek rīkots rītdienas saiets Lucavsalā, nav skaidrs arī priekšvēlēšanu aģitācijas galvenajiem uzraudzītājiem Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB).

"Ja mēs varētu pierādīt jau šobrīd, argumentēt ar savu lēmumu, ka partija ir organizējusi šo pasākumu, tad mums būtu nekavējoties jāizdod akts, kas apturētu koncerta notikšanu un vispār šīs partijas turpmākās aģitācijas kampaņas, uz kurām attiecas limiti. Uz šādiem pasākumiem ir attiecināmi limiti, un partija nemaz nevarētu noorganizēt šādu pasākumu, ja tiktu pārsniegts limits. Bet šeit, ņemot vērā, ka ir tik neviennozīmīga situācija, ir jāpierāda, ka partija ir saistīta ar šī pasākuma organizēšanu," skaidro KNAB Politisko organizāciju finanšu kontroles nodaļas vadītāja Inga Jaunskunga.

KNAB skata līdzīgus bezmaksas koncertu gadījumus arī Rēzeknē un Ādažos, savukārt  informāciju par „Bi2” koncertu Rīgā nodevis arī Valsts kontrolei. Tur skaidro, ka iepazīstas ar materiāliem, bet resursu trūkuma dēļ operatīvu darbību solīt nevar. Ceļojošais iesniegums ar lūgumu pārbaudīt, kurš sponsorē koncertu, esot saeimas deputāta Artusa Kaimiņa sastādīts.

"Es personīgi esmu pārliecināts, ka tas ir reklāmas pasākums „Saskaņai” un „Gods kalpot Rīgai” (GKR) par 203 000 eiro, kas ir nodokļu maksātāju nauda. Trīs dienas pirms vēlēšanām. Es esmu pārliecināts, ka tur būs bukleti, reklāmas materiāli un viss pārējais. Mans uzdevums ir norādīt KNAB, ka, re, kur pašvaldības administratīvie resursi tiek izmantoti vienas personas interesēm," uzsver Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš (KPV LV).

Priekšvēlēšanu aģitācijas likums ir novecojis un radoši domājošajiem paver plašas iespējas izpausties veidos, kādi vēl nešķita iespējami laikā, kad likums tapa, pārliecināts sabiedrības par atklātību "Delna" vadītājs.

"Likums ir samērā novecojis. Tas neregulē ne šādu koncertu, ne citu radošo aktivitāšu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijai. Tāpat arī interneta reklāmas faktiski ļoti vāji uzskaita pie izmaksām. Mēs esam norādījuši uz nepieciešamību modernizēt likumu un interpretāciju atbilstoši tam, kādā vidē dzīvojam, kādas tehnoloģijas izmantojam, kāda ir cilvēku domāšana," saka biedrības „Sabiedrība par atklātību „Delna““ direktors Jānis Volberts.

Norunāt interviju ar Rīgas mēru vienādi nesekmīgi centušies panākt jau vairāki Latvijas Televīzijas un citu mediju žurnālisti. Mēra preses sekretāre uz telefona zvaniem neatbild un neatzvana. Bet, uzmeklēts Rīgas domē, Ušakovs ļoti steidzas te uz domes sēdi, te atpakaļ uz kabinetu. Bez ievērības paliek arī piketētāji pret paaugstināto nekustamā īpašuma nodokli.

Koncerta rīkotāja Rīgas Tūrisma attīstības biroja sabiedrisko attiecību cilvēks sola līdzēt, taču vēlāk uz telefona zvaniem un īsziņām vairs neatbild. Sazvanīta pa mobilo tālruni, biroja Vadītāja Vita Jermoloviča sarunā ir lakoniska.

"Mēs ļoti daudz finansējam kultūras pasākumus Rīgā. Mums ir atlicināts budžets šādiem pasākumiem zem devīzes “Labi tūristiem, labi rīdziniekiem”. Un tas ir gan maratons, gan alus festivāls, gan citi pasākumi, arī Lucavsalas atklāšanas koncerts. Tas arī ir viss, ko es jums varu pateikt," saka nodibinājuma “Rīgas Tūrisma attīstības birojs” vadītāja Vita Jermoloviča (GKR).

„Kultūršoks” centās iegūt atbildi uz šo pašu jautājumu arī mēra Facebook.com kontā, kurā viņš aicina jebkuru rīdzinieku uzdot viņam jautājumus, uz kuriem noteikti atbildēšot. Taču “Kultūršoka” vaicājums tā arī neizspraucās cauri lapas administratora filtram un Ušakova ''Facebook'' lapā neparādās.

"Ja es esmu redzējis, kā Andris Ameriks dod “Jaunajai paaudzei”, Ļedjajevam no “Jaunās paaudzes” aploksni ar Baštiku, Rīgas domes deputātu, un šis materiāls ir piefiksēts, un aizvakar iznāca materiāls, kur šī draudze lūdz par “Gods kalpot Rīgai”: “Lai svētīta ir šī partija, lai svētīts ir katrs kandidāts. Āmen!”... Šobrīd šis video materiāls ir izņemts ārā," saka Artuss Kaimiņš.

Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā teikts, ka vēlēšanu uzsaukumus nedrīkst īstenot baznīcu ēkās un lūgšanu namos. Taču ''Jaunās paaudzes'' statuss aizvien nav skaidrs, bet likuma pants pārāk vispārīgs, tāpēc notikušo pārmest juridiski varētu izrādīties grūti.

Kamēr žurnālistiem pēc atbildēm no tagadējā Rīgas mēra ir jāaulekšo viņam pakaļ pa Rīgas domes telpām, tikmēr jācer, ka KNAB atbilžu iegūšana sekmēsies raitāk. Tiesa, koncerts notiks un, vai tā bija vai nebija priekšvēlēšanu aģitācija, varēs  noskaidrot tikai post factum.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt