Krievijas militārās mācības: darbi nopietnāki par vārdiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

 

Krievijas pašreizējās vērienīgās militārās mācības liecina par Kremļa nodomu nopietnību un par gatavību vēl augstākā līmenī pacelt pretstāvi ar Rietumiem, uzskata ASV privātais analītiskais dienests "Stratfor". 

Savā analīzē "Krievija vēršas pret NATO ar militārajām mācībām" "Stratfor" eksperti pirmām kārtām vērš uzmanību uz to, ka tiek būtiski paplašināta mācību ģeogrāfija, kas sākumā bija ierobežota ar Ziemeļu kara flotes darbības zonu. "Stratfor" norāda, ka tagad Krievijas militārā aktivitāte ir novērojama gar Somijas robežu, Baltijas un Melnās jūras flotu atbildības zonā, Rietumu un Dienvidu militārajos apgabalos - nemaz nerunājot par stratēģisko ieroču sistēmu pārsviešanu uz Krimu un Kaļiņingradu. Tieši šī kombinācija arī paceļ pašreizējās mācības jaunā kategorijā, piešķirot visam sižetam atomraksturu.

Ballistisko raķešu SS-26 "Iskander" un bumbvedēju dislocēšana priekšējās līnijās ir provokatīvas norādes uz iespējām apsteidzošām darbībām pret NATO Austrumeiropā. Ņemot vērā karadarbību, ko Krievija īsteno Ukrainā, nevajag atmest variantu par to, ka Krievija paplašina konflikta sfēru, kā neapšaubāmi neiespējamu, - lai gan tā iespējamība nav pārāk liela. Krievija apzināti ir sagatavojusi mācību scenāriju tā, lai imitētu potenciālu konfrontāciju ar Eiropu. Tieši šo iemeslu dēļ mācības arī rada satraukumu Eiropā, norāda "Stratfor"

Izmantojot stratēģiskos bumbvedējus "Tu-22M3"|, Krievija arī atklāti demonstrē kodolkonfrontācijas draudus. Maskavas paziņojumi par iespējamu kodolieroču izvietošanu Krimā liecina, ka Krievija acīmredzami saista gan Ukrainas krīzi, gan savu nolūku īstenošanu Arktikā ar savā rīcībā esošo kodolieroču arsenālu.

Mācību plašā ģeogrāfija neļauj tās klasificēt kā Krievijas veiktas parastas pārbaudes. Šis faktors arī nozīmē, ka mācības notiek tajos pašos reģionos, kur NATO īsteno savas mācības - tostarp Baltijā, Rumānijā un Ungārijā. Vispamanāmākās NATO mācības notika amerikāņu operācijas "Atlantic Resolve" ietvaros, kas paredz rotēt amerikāņu spēkus, kuru skaitliskais sastāvs ir apmēram brigāde, kā arī pārdislocēt bruņutehniku un helikopterus, lai atbalstītu šo rotāciju. Krievija ir pamanījusi arī amerikāņu izlūkošanas aviācijas lidojumu virs Baltijas jūras skaita pieaugumu un NATO veiktās Igaunijas, Latvijas un Lietuvas gaisa telpas patrulēšanas misijas paplašināšanu.

Pagātnē Krievija ir īstenojusi arī lielākus manevrus. Taču tie parasti koncentrējās kādā konkrētā militārā apgabalā vai flotē vai līdzās izvietotu apgabalu vai flotu grupā. Vienotas mācības lokā no Norvēģijas līdz Baltijai, Polijai un Krimai ir nepārprotami vērstas pret NATO kopumā un alianses dalībvalstīm Austrumeiropā konkrēti.

Ņemot vērā militāro spriedzi ap Ukrainas krīzi un pamiera trauslumu, "šīs mācības ir agresīvs signāls, īpaši tāpēc, ka tās sākās tūlīt pēc prezidenta Vladimira Putina noslēpumainās pazušanas. Krievija ir ieinteresēta militāro muskuļu demonstrēšanā - lai visiem atgādinātu par tiem postījumiem, kurus tā spēj nodarīt, un tādējādi visiem likt atteikties no vēlmes īstenot radikālu rīcību Ukrainā. Amerikas Savienotās Valstis ir bijušas visai akurātas attiecībā uz Ukrainu - tik ļoti, ka pat ir atlikušas 300 militārpersonu nosūtīšanu uz turieni, lai tās vadītu apmācības. (ASV, starp citu, uzstāj, ka šāda dislokācija vēl ir iespējama un var notikt jau aprīlī.)

Līdztekus Ukrainai arī Krievija reaģē uz mācībām Austrumeiropā, kuras tika sāktas Ukrainas krīzes gaismā. Krievijas militārās aktivitātes kopumā pieaugušais temps (gan attiecībā uz stratēģiskās aviācijas tālajiem lidojumiem, gan plaša mēroga mācībām), kā arī NATO klātbūtnes paplašināšana un alianses mācību Austrumeiropā intensitātes palielināšana ir noveduši pie "atbildes soļu" cikla, lai pastiprinātu abu pušu militāros grupējumus, kas atgādina Aukstā kara laiku spēka demonstrāciju.

Šajā kontekstā Krievijas mācībām ir draudu loma attiecībā uz pretī stāvošajiem spēkiem - demonstrējot gan iespējas, gan nodomus. Starp citu, tās ir nozīmīgas arī pašai Krievijai - no gatavības uzturēšanas skatupunkta. Gatavība tieši kam un kādos militārajos apgabalos - to arī parāda šie manevri, rezumē "Stratfor". 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti