Aizliegtais paņēmiens

Aizliegtais paņēmiens. "Sankcijas. Rietumu priekškars aizveras"

Aizliegtais paņēmiens

Aizliegtais paņēmiens. "E-pasta vēstule no valsts"

Aizliegtais paņēmiens. "Putina melu mašīna"

«Kremlis šauj pa smadzenēm jau 20 gadus» – kā propaganda Krievijā panāk atbalstu karam ar Ukrainu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kopš sākusies nežēlīgā Krievijas karadarbība pret Ukrainu, daudzi mēģinājuši saprast, kā tas tā var būt, ka Krievijas sabiedrība dod šādu vaļu Vladimira Putina režīmam, atbalsta to un neprotestē pret civiliedzīvotāju, tajā skaitā bērnu nogalināšanu. Viena no atbildēm – meli un vēl lielāki meli, kuriem galā var noticēt. LTV raidījums "Aizliegtais paņēmiens" pētīja, kā tas notiek, kādā veidā Krievijas vara ar mediju starpniecību sabiedrībā spēj panākt nepieciešamo noskaņojumu, ka viss, ko dara Putins, ir atbalstāms.

Pasakas bērniem un pieaugušajiem

Krievijas propagandas ideju par sliktiem ukraiņiem tagad mēģina iedvest cilvēkiem jau no bērnības, to pasniedz arī animācijas filmu žanrā, lai katram Krievijas skolēnam ir skaidrs, ka sliktais Mikola kaujas, bet labais Vaņa tikai grib viņam atņemt nūju, lai viņš nedarītu pāri bērniem. Šādā veidā bērniem iepotē, ka Krievija tikai gribot atņemt ukraiņiem ieročus.

Kremļa propagandas multfilmu aicina rādīt bērniem
Kremļa propagandas multfilmu aicina rādīt bērniem

Šo stāstu "par labo Vaņu un slikto Mikolu" stāsta arī katru dienu pa televizoru, ar nopietnu sejas izteiksmi, un jau kopš 2014. gada. Tieši Luhanskas un Doneckas tā dēvēto republiku atbrīvošana ir visa lielā stāsta pamatā: Krievijas iedzīvotājiem stāsta, ka tur ir jāizbeidz karš, ka  tur vietējie iedzīvotāji cieš.

Lai gan patiesībā konfliktu tur sāka militāristi bez atpazīšanās zīmēm jeb tā sauktie zaļie cilvēciņi, kuri plūda no Krievijas, un ukraiņi viņus centās padzīt, – tad arī izraisījās karadarbība. Bet to gan Krievijas propaganda noklusē.

Arī tagad, pēc kara sākuma, Krievijas mediji turpina uzturēt šo propagandas stāstu. Piemēram, pagājušajā nedēļā Latvijā aizliegtais Krievijas TV kanāls "Rossija 1" ziņās stāstīja par it kā viņu rīcībā esošo dokumentu, kas apliecinot, ka ukraiņi ir plānojuši militāru operāciju Donbasā. Nav nekādu pierādījumu, vai dokuments ir īsts, bet paliek jautājums – kādēļ ukraiņi nedrīkstētu plānot operāciju, lai padzītu no savas valsts svešus militāristus.

Tajā pašā ziņu izlaidumā stāstīts, ka ukraiņi Donbasā uzbrūkot civiliedzīvotājiem, bet "tautas republiku" "atbrīvošana" turpinās. Ukrainas karavīrus, kuri aizstāv savu dzimteni no Krievijas iebrucējiem, Krievijā mediji sauc par nacionālistiem.

Krievijas TV skatītājiem rāda arī demonstrāciju no Sīrijas, kur cilvēki atbalstot Krievijas militāro operāciju.

Manipulē ar informāciju un izrauj no konteksta

Tajā pašā ziņu izlaidumā ir sižets, ka ukraiņiem esot bioloģiskie ieroči, uzsverot, ka to beidzot bijusi spiesta atzīt ASV. Sižetā izmantots ASV valsts sekretāra vietnieces Viktorijas Nulandas citāts: "Ukrainā atrodas bioloģiski pētnieciskie centri. Patiesībā šobrīd esam ļoti nobažījušies par to, ka krievu armija var mēģināt pārņemt pār viņiem kontroli. Tāpēc mēs ar ukraiņiem strādājam pie tā, kā novērst šo pētniecības materiālu nonākšanu krievu rokās gadījumā, ja viņi pietuvojas."

Taču ASV Senātā notikusī Nulandas un senatora Marka Rubio saruna bija ar pavisam citu vēstījumu. Rubio atgādināja, ka Krievija jau izplata propagandu, kā ukraiņi izmantos bioloģiskos ieročus. Rubio jautāja, vai tad, ja šādi ieroči tiktu izmantoti Ukrainā, ir kādas šaubas, ka aiz tā stāv Krievija.

Uz to Nulanda atbildēja: "Nešaubos, senator. Tā ir klasiska Krievijas tehnika – vainot kādu citu tajā, ko grasās darīt paši".

Turklāt mikrobioloģijas laboratorijas, kurās notiek pētījumi ar vīrusiem, ar toksīniem, ar vēža šūnām, ir visās civilizētās valstīs, kurās strādā zinātnieki, arī Latvijā. 

Vēl šajā ziņu izlaidumā stāsti par to, kā Krievija saimnieko Zaporižjas atomelektrostacijā, kuras pievārtē bija izcēlies un vēlāk novērsts ugunsgrēks. Pēc Krievijas medijos pasniegtā, tajā bija vainīgi ukraiņi, lai gan šis ugunsgrēks izcēlies tieši Krievijas spēku apšaudes rezultātā.

Ziņu noslēgumā maza ziņa, ka Krievija ierobežojusi valūtas pirkšanu, bet, ja valūta ir, tad to gan bez problēmām varot samainīt uz rubļiem.

Šajā TV kanāla ziņu izlaidumā nebija neviena vārda par to, ka Krievija iet uz Kijivu, kā karo par Harkivu, tika veidots priekšstats, ka "militārā operācija" notiek tikai Luhanskā un Doneckā.

Nebija arī ziņu par bēgļiem no Ukrainas, par to, kā šobrīd Rietumu sankciju dēļ brūk Krievijas ekonomika.

Un šī ir tikai viena televīzija, viens ziņu izlaidums, bet vēl ir citi mediji, kuri visi kā viens uztur režīma melus.

Citā TV kanālā kāds "eksperts" apgalvoja, ka Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis esot kokaīna atkarīgais, kurš jau esot aizlaidies uz Poliju, lai gan Zelenskis paliek Kijivā ar savu tautu.  

Un propagandas rezultātā Putina rīcību un viņa tā saukto "militāro operāciju" atbalsta daudzi Krievijā, uzskatot, ka Krievija "izbeidz karu" un glābj civiliedzīvotājus.  Arī Pleskavas iedzīvotājs Igors (36 gadi) "Aizliegtajam paņēmienam" atzina, ka viņš ir par mieru, "bet saproti, teroristus – mēslus vajag novākt".  Rietumu ekonomiskās sankcijas, viņaprāt, neko nemainīs, lai gan cenas aug, bet to, kāpēc krīt rubļa vērtība, viņš īsti nezina.  

Cīņa sociālajos tīklos

Viens no galvenajiem kanāliem Krievijas propagandai šobrīd ir "TikTok", ko Krievijā izmantojot aptuveni 40 miljoni cilvēku jeb tuvu 30% no visiem Krievijas iedzīvotajiem. Viens no melīgajiem vēstījumiem, kas tiek aktīvi izplatīts, ir par ilgstošajām cilvēku kara mokām Donbasā.

Vēl viens propagandas vēstījums ir, ka ukraiņu bēgļi nemāk uzvesties. To izpētījuši arī Moldovas žurnālisti, kuri sākumā domājuši, ka varbūt tiešām ir kādas domstarpības, bet tad sapratuši, ka tā tomēr ir vesela naida kampaņa. Runātāju teksts gluži nav vienāds, bet vēstījumā visiem vienādi, kurinot naidu un mudinot, lai bēgļi dodas atpakaļ uz Ukrainu.  

Arī ziņojumos par karadarbību informācija atšķiras. "DFRLab" digitālās vides pētniece Nika Aleksejeva norāda, ka viens no kaujas laukiem ir arī "Telegram", kur  "notiek sabiedrības demoralizēšana, vēstījumi ir tādi, ka Ukraina zaudē, cilvēki mirst, Zelenskis bēg. Bet tie paši vēstījumi ir atrodami arī ukraiņu kanālos, ka krievu karaspēks bēg, padodas, nav sagatavots, ka Putins sēž bunkurā, drīz nomirs".

"Šādā ziņā vēstījumi ir diezgan līdzīgi, simetriski, [..] arī ar video un foto autentiskumu ne vienā, ne otrā nometnē nevar simtprocentīgi uzticēties. Esam redzējuši viltojums gan vieniem, gan otriem," atzina Aleksejeva.  

Kremlis šauj pa smadzenēm jau 20 gadus, daudzi "ievainoti" ar to informāciju

Krievijas melu mašīna sasniedz cilvēkus arī Latvijā, un, piemēram, sašķēla divu aptuveni 80 gadus vecu māsu attiecības. Viņas dzimušas un bērnību pavadījušas Latgalē, tālāk vienas ceļi veduši uz Kurzemi, otra pārcēlusies uz Rīgu un ieprecējusies krievu ģimenē. Viena skatās Krievijas kanālus, bet tikai šovus, otrai – tie lielākoties ir galvenais informācijas avots. Viņas regulāri sazvanījušās, sarunājas latviski, bet pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā saruna īsti nesanāca.

Antoņina "Aizliegtajam paņēmienam" stāstīja, ka pēdējā sarunā izteicās, ka Putins ir traks, uz ko māsa atbildēja, ka nerunās ar viņu, ja ir šāda attieksme pret Putinu.

Latvijas Televīzijas žurnālists platformā rus.lsm.lv,  raidījuma TČK vadītājs Aleksejs Dunda uzsvēra, ka aptuveni 20 gadus "Kremlis diezgan mērķtiecīgi šauj pa smadzenēm cilvēkiem, un, ja šī darbība tik ilgi notiek, tad daudzi cilvēki, teiksim, ievainoti ar to informāciju, kuru Kremlis izplata 20 gadus, mērķtiecīgi iegulda lielu naudu". 

"Cilvēki ir traumēti ar to informāciju un joprojām to uztver kā vienīgo patiesību. Bet, ja ar cilvēkiem runā, man pašam ir pieredze, ja to ar cilvēku runāsi mierīgi, stāstīsi, radīsi un mēģināsi to otru pusi viņam radīt, tad sākumā viņš tevi neklausīs, pēc tam pateiks, nu varētu būt, ka ne visai, nepavisam ir tā, kā stāsta Kremlis, bet es tam joprojām ticu. [..] Vislabākās zāles no Kremļa propagandas ir objektīva informācija," secināja Dunda.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti