Ko spēj sievietes pie varas Covid-19 pandēmijas laikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Viena no vēl joprojām neatminētajām pandēmijas mīklām ir šāda – kāpēc ir valstis, kurās koronavīruss plaši plosās, bet citās, kuras dažkārt atrodas kaimiņos, epidēmija norit salīdzinoši viegli. Skaidrojumu meklējumos zinātnieki salīdzina dažādus parametrus, tostarp demogrāfiju un to, cik stingri ir ierobežošanas pasākumi, taču neviena versija pagaidām nesniedz pilnīgu atbildi. Amerikāņu žurnāla "Forbes" komentētāja piedāvājusi šī fenomena "feministisku" skaidrojumu, un šķiet, ka tas nav sliktāks par jebkuru citu.

Pasaules plašsaziņas līdzekļos daudz citētais populārais bulgāru politologs Ivans Krastevs nesen norādīja, ka krīzes laikā (un Covid-19 nav izņēmums) cilvēkiem rodas nepieciešamība pēc "stingrās rokas" – stipras un drošas varas. Ja valsts līderis efektīvi risina krīzes radītās problēmas, pilsoņi ar lielu gatavību un uzticību pacieš neizbēgamos ierobežojumus.

Bet ja šī "stingrā roka" pieder sievietei? Globālā pieredze rāda, ka

valstis, kurās politiskā līdere ir sieviete, uz pandēmijas izaicinājumiem reaģē izlēmīgi, atjautīgi, bet dažkārt arī ar īpašu sievietēm piemītošu smalkjūtīgumu,

un tas vispārēja paaugstināta stresa līmeņa apstākļos visnotaļ labvēlīgi ietekmē sabiedrību.

"Kas ir kopīgs valstīm, kuru reakcija uz koronavīrusu bijusi vislabākā? Sievietes pie varas," žurnālā "Forbes" raksta Aviva Vitenberga-Koksa, kas vada konsultāciju aģentūru dzimumu līdzsvara jautājumos. Balstoties uz šādu valstu piemēriem, viņa rāda, kādām šo valstu politisko līderu īpašībām un rīcībai ir vērts līdzināties.

Drosme teikt patiesību

Kad kļuva skaidrs, ka epidēmija nav metusi līkumu Eiropai, Vācijas kanclere Angela Merkele 11. martā aicināja līdzpilsoņus uz "solidaritāti un saprātīgumu", norādot, ka šī infekcijas slimība ir ārkārtīgi bīstama un ar jauno koronavīrusu var inficēties līdz 70% iedzīvotāju. Tobrīd valstī inficēšanās bija apstiprināta tikai 57 cilvēkiem, un šāds pieņēmums varēja izraisīt skeptisku attieksmi.

"Vīruss ir ieradies Eiropā, tas jau ir šeit, un mums tas jāapzinās," uzsvēra Merkele, uzreiz liekot saprast, ka viss ir nopietni. Un tūlīt pat pārgāja no vārdiem pie darbiem. Valstī tika izvērsta masveidīga testēšanas kampaņa – līdz marta beigām kļuva iespējams veikt līdz 500 tūkstošiem analīžu nedēļā.

"Vācija pārlēkusi nolieguma, dusmu un kaulēšanās posmiem, kurus mēs redzējām citās valstīs," norāda "Forbes" komentētāja. (Autore atsaucas uz amerikāņu psiholoģes Elizabetes Kībleres-Rosas rakstīto, kura, novērojot mirstošus pacientus, definēja piecus posmus, kuri kalpo par modeli tam, kā tiek pārdzīvotas jebkuras lielas nepatikšanas: noliegums, niknums, kaulēšanās, depresija, pieņemšana.) Lai gan saslimstības līmenis līdzinās tam, kāds ir Eiropas Savienības kaimiņvalstīs, mirstība Vācijā joprojām ir vairākkārt zemāka (18. aprīlī valstī bija apstiprināti 141 968 inficēšanās un 3849 nāves gadījumi).

Izlēmīgums

Taivānas jeb nedaudzu valstu atzītās Ķīnas Republikas prezidente Cai Inveņa starp pasaules līderiem bija viena no pirmajām, kas reaģēja uz epidēmiju, turklāt ar teicamu operativitāti. Vēl janvārī, kad pirmās pazīmes liecināja, ka valstī izplatās jaunā slimība, viņa ieviesa kopumā 124 pasākumus epidēmijas ierobežošanai. Turklāt karantīnas starp tiem nebija.

Salā, kurā ir 23 miljoni iedzīvotāju, turklāt tiek uzturēti intensīvi sakari ar Ķīnas Tautas Republiku, pēc "Worldometer" 18. aprīļa datiem, bija tikai 398 inficēšanās un seši nāves gadījumi. Un – pats svarīgākais – 14. aprīlī pirmo reizi kopš 9. marta netika konstatēts neviens jauns inficēšanās gadījums, ziņo NPR portāls. Nākamajā dienā tika atklāti divi jauni gadījumi.

Tādu pašu izlēmīgumu demonstrēja Jaunzēlandes premjerministre Džasinda Ārderna. Epidēmijas pašā sākumā valstī tika ieviesti ierobežošanas pasākumi, un viņa skaidri un saprotami izskaidroja pilsoņiem, kādi būs šie pasākumi un kāpēc tos nāksies paciest. Kad premjere noteica aizliegumu iebraukt ārzemniekiem, valstī bija tikai seši apstiprināti inficēšanās gadījumi.

Premjeres rīcības caurskatāmība un izlēmīgums palīdzēja Jaunzēlandei salīdzinoši maz ciest šajā vētrā, uzskata "Forbes" autore. Pēc 18. aprīļa datiem , koronavīruss bija aiznesis 11 jaunzēlandiešu dzīvības, bet apstiprināto inficēšanās gadījumu skaits bija 1422. Lai gan citas valstis jau sāk ierobežojumus atcelt, Ārderna nesteidz to darīt.

Gatavība izmantot jaunās tehnoloģijas

Islandes premjerministre Katrīna Jakobsdotira atbalsta bezmaksas testēšanas kampaņu visiem pilsoņiem. Vairākumā valstu analīzes bez maksas tiek veiktas tikai cilvēkiem, kuriem ir acīmredzami simptomi. Tik lielu iedzīvotāju daļu kā Islandē testēšana neaptver nevienā citā valstī, un tas ne tikai ļaus noskaidrot patieso inficēšanās līmeni, bet arī dos iespēju labāk saprast epidēmijas dabu kopumā, ka arī būs noderīgi citu valstu pētniekiem.

Lai novērotu inficētos un viņu kontaktus, Islandē tiek izmantotas mobilās lietotnes. Tāda efektīvas novērošanas sistēma ļauj iztikt bez ļoti stingriem ierobežošanas pasākumiem.

Somijas premjerministre Sanna Marina pēc stāšanās amatā pagājušā gada decembrī kļuva par pasaulē jaunāko valdības vadītāju. 34 gadus vecā premjere lieliski saprot, kāda svarīga nozīme mūsdienu pasaulē ir sociālajiem tīkliem, un zina, ka daudzi gados jauni cilvēki nemeklēs informāciju tradicionālajos plašsaziņas līdzekļos.

Tāpēc Somijā cīņā pret koronavīrusu tika iesaistīti influenceri – interneta vidē populāras un autoritatīvas personības. Pamatojoties tikai uz faktiem par koronavīrusu un pandēmiju, viņi veic izskaidrošanas un informēšanas darbu savos profilos sociālajos tīklos "Facebook" un "Instagram", raksta "Politico". Tādiem cilvēkiem ir vairāki tūkstoši sekotāju, un šīs stratēģija ir auglīga. Pēc 18. aprīļa datiem, Somijā fiksēts 3681 inficēšanās gadījums un ar Covid-19 miruši 90 cilvēki.

Empātija

Cīņā ar epidēmiju Norvēģijas premjerministre Erna Sūlberga ierosināja novatorisku un ļoti cilvēcīgu ideju – izmantot televīziju, lai tieši sazinātos ar bērniem. Savā birojā viņa sarīkoja īpašu preses konferenci, kurā atbildēja uz jautājumiem, ko uzdeva bērni no visām valsts malām, ziņo Pasaules Ekonomikas foruma portāls.

Sūlbergai bija ļoti svarīgi nomierināt bērnus un paskaidrot viņiem, ka baidīties tādā situācijā ir normāli un ka no bailēm nav jākaunas. "Briesmas inficēties patiešām pastāv. Taču, pat ja tavi klasesbiedri vai tētis un mamma saslims, atceries, ka slimība norisinās vieglā formā gandrīz visiem," viņa paskaidroja. Šajā nedēļā Norvēģija līdz ar vairākām citām Eiropas valstīm sāka pakāpeniski mazināt ierobežošanas pasākumus. Pēc 18. aprīļa datiem , valstī bija 7036 apstiprināti inficēšanās gadījumi, bet ar Covid-19 mirušo skaits bija 163.

Ļoti daudzi uzskata, ka, lai gūtu panākumus, sievietei līderei jārīkojas tā, kā rīkotos vīrietis. Taču pandēmijas pieredze rāda, ka vīriešiem politiķiem ir ko mācīties no šīm sievietēm, kuras veiksmīgi sargā savas valsts pilsoņu dzīvību un veselību negaidītas un plašas krīzes apstākļos, rezumē "Forbes" komentētāja.

Rakstu oriģinālvalodā lasiet Rus.lsm.lv!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti