Kas notiks ar «Olainfarm» bez Maligina, un kam tiks viņa uzņēmums?

"Bezsaimnieka" periods Baltijas lielākajā farmācijas uzņēmumā "Olainfarm" turpināsies, kā minimums, pusgadu. Tas ir gadījumā, ja Valērija Maligina mantinieki iztiks bez tiesāšanās. Tomēr process var vilkties gadiem ilgi, piemēram, ja mantojums tiks apstrīdēts. 

Konteksts

  • Olainfarm

Baltijā lielākais farmācijas koncerns, kurā bez zāļu ražotāja Olainē ietilpst "Latvijas Aptiekas" tīkls, "Tonus Elast", "Silvanols", "Kivvi" un citi uzņēmumi. 2017.gadā uzņēmuma apgrozījums bija 110 miljoni eiro, un tīrā peļņa bija 11,6 miljoni. 

Uzņēmums tika dibināts 1972.gadā un privatizēts 1997.gadā. No tā laika uzņēmumu vadīja Valērijs Maligins, kura vadībā uzņēmums gan atradies uz bankrota sliekšņa (pēc Krievijas krīzes 1998.gadā), gan piedzīvojis strauju izaugsmi.

  • Valērijs Maligins

Dzimis Latvijā. 90.gadu sākumā dzīvoja un strādāja Krievijā. Pirms "Olainfarm" privatizācijas atgriezies Latvijā un mazāk nekā par 1 miljonu latu nopircis uzņēmuma kontrolpaketi. Vairākas reizes precējies, pēdējoreiz pirms gada ar mākslinieci Elīnu Dzelmi. Trīs bērni. "Dienas Biznesa" 100 bagātāko Latvijas iedzīvotāju topā ierindojies 7.vietā ar 70 miljonu eiro bagātību.

Par 52 gadus vecā Maligina nāvi kļuva zināms 10.decembrī. Pēc dienas policija vēstīja, ka tiek noskaidroti nāves apstākļi, sakot, ka pašlaik nekas neliecina, ka būtu noticis noziegums. Tomēr vēl gaidāmi medicīniskās ekspertīzes rezultāti.

Kam tiks "Olainfarm" un kas notiks ar uzņēmumu, no kura 69,5% piederēja Maliginam? Rus.lsm.lv apskata galvenos faktus, iespējamos scenārijus un potenciālos riskus.

Kas mantos. Trīs bērni un atraitne

Zināms: Valērija Maligina mantinieki ir trīs meitas un atraitne Elīna Maligina (Dzelme), ar kuru Maligins laulībā nodzīvojis gadu. Iepriekš izskanēja ziņas, ka pēc stāšanās laulībā Maligins izmainījis testamentu, kura saturs gan zināms nav.

Iespējams: saskaņā ar Latvijas likumdošanu laulātais dzīvesbiedrs un bērni ir neatraidāmie mantinieki. Ja nav atstāts testaments (vai arī to apstrīdēs tiesas ceļā), trīs bērniem un sievai katram pienāktos 25% no visa īpašuma. Tomēr, ja ir sastādīts testaments, mantojuma daļas var variēt, taču ne mazāk kā puse pienāksies neatraidāmiem mantiniekiem. Proti, teorētiski katrs no mantiniekiem saņem vismaz 12,5% no nelaiķa īpašumiem. Piemēram, pat ja Maligina sieva nav norādīta mantojumā, Latvijas likumdošana tāpat viņai garantē vismaz 12,5% no īpašumiem. 

Tāpat nelaiķis varēja arī testamentā norādīt, kuram kas pienākas. Piemēram, var sanākt arī tā, ka kādam no mantiniekiem pienākas "Olainfarm" akcijas, citam - nauda, nekustamie īpašumi utt. 

Vairāki testamenti

Zināms: nekas.

Iespējams: "Mēs nezinām, vai Maligina kungam bija īpašumi ārpus valsts un vai tie nav saistīti ar citiem testamentiem. Piemēram, pēc Anglijas likumiem mantiniekus var pilnībā izslēgt, un viņi nesaņem neko. Piemēram, ja nelaiķim bijusi māja Francijā, nauda Šveices bankā, trasts Gibraltārā, bet Latvijā vienkārši dzīvesvieta, tad mēs varam saskarties ar situāciju, kad viens testaments - Latvijas - tiks izskatīts šeit, bet cits - Londonas vai Cīrihes tiesā," komentē Jānis Zelmenis, juridiskā biroja "BDO Legal Latvia" partneris. 

Vai bijis laulības līgums

Zināms: nekas.

Iespējams: "Tas ir ļoti svarīgi. Iespējams, ka viņai [atraitnei] jau pēc laulības līguma pieder nekustamais īpašums. Skaidrs, ka viss, kas Maliginas kundzei bija līdz laulībai, pieder viņai. Taču laulības līgumā viņi varēja vienoties, ka kompānijas "X" akcijas pieder viņai, un tad tās ir viņējās un netiek sadalītas visu mantinieku starpā," stāsta Jānis Zelmenis.

Kad būs zināms, kam tagad pieder "Olainfarm"

Zināms: Latvijā mantojuma stāšanās spēkā ir laikietilpīga procedūra. Ja mantinieki spēs vienoties un iztikt bez mantojuma apstrīdēšanas tiesās, tas var aizņemt apmēram pusgadu. Bet, ja sāks apstrīdēt un tiesāties, var paiet vairāki gadi. 

Iespējams: "Atslēgas moments ir tāds - vai mantojums tiks apstrīdēts. Bez tam pie dažādām uzticības personām var glabāties dažādas testamenta versijas, un tad var rasties jautājums, kura no tām ir galēja un spēkā esoša. Nereti gadās, ka mantinieks, kuram jaunākā versija ir neizdevīga, sāk to apstrīdēt tiesā. Var apelēt pie tā, ka nelaiķis tajā laikā nebija pie pilnas saprašanas, vai ka viņa griba netika brīvi izteikta. Ideālā variantā viņa galējā testamenta versija glabājās pie notāra, tad ir grūti apstrīdēt. Bet ja testamenta pēdējā versija tika uzrakstīta ar savu roku, bez oficiāla apstiprinājuma, tas var būt par pamatu tiesiskiem strīdiem," norāda Jānis Zelmenis. 

Ja Valērijs Maligins iepriekš nav pārdomājis visu, kam jānotiek viņa nāves gadījumā, nav piesaistījis notāru un advokātu, kuri tagad atvērs viņa testamentu un sāks darboties, situācija var kļūt sarežģīta.

Kas pašlaik saimniekos uzņēmumā

Zināms: pašlaik informācijas par kādu personu, kurai uzticēts šāds pienākums, nav.

Iespējams: divi varianti. Pirmais - mantinieki, pirms viņi par tādiem kļūst tiesiskā izpratnē, paspēj vienoties un pie notāra nozīmēt cilvēku, kurš pārstāvēs viņu kopīgās intereses "Olainfarm" akcionāru sanāksmēs. Otrais - ja mantinieki nespēs vienoties par šādu kandidātu, tādu nozīmēs tiesa. 

Līdz brīdim, kad tāds tiks nozīmēts, "Olainfarm" pēc būtības paliktu vadības, padomes un mazākuma akcionāru rokās, kuri kontrolē aptuveni 30% kompānijas. Pamatā tie ir finansu investori: privātpersonas, pensiju un investīciju fondi.

Tomēr AS "Olainfarm" paliek vismaz rīcībspējīga vadība un padome. Taču SIA "Olmafarm" Valērijs Maligins bija vienīgais īpašnieks un valdes loceklis. Caur šo kompāniju Maligins pārvaldīja lielu (42,5%) daļu "Olainfarm", un pēc viņa nāves kompānija būtībā līdz administratora nozīmēšanai ir rīcībnespējīga.

Vadības, konkurentu, vienošanos riski

"Ideālā variantā tiesa ātri apstiprinās kompetentu un profesionālu mantojuma pārvaldītāju, lai īpašums tiktu pārvaldīts mantinieku interesēs, kamēr viņi risina domstarpības. Taču situācijās, kad atstāts liels mantojums, es neatceros labus un vienkāršus gadījumus, bet uzreiz nāk prātā neglīti scenāriji.

Piemēram, mēs saprotam, ka Valērija Maligina mantojumā pats dārgākais ir "Olainfarm".

Un ir gadījies, kad situācijās pēc biznesmeņa nāves uzrodas svešinieks ar vienošanos par akciju pārdošanu, noslēgtu pirms īpašnieka nāves. [..] Parasti tā ir laba augsne netīrām shēmām," uzskata Jānis Zelmenis.

"Riski ir milzīgi. Vienīgās labās ziņas ir, ka Salvis Lapiņš palicis "Olainfarm" valdē. [..]

Līdzīgās situācijās parasti rodas virkne jautājumu. Piemēram, kā tiek noteiks padomes locekļu un vadības atalgojums. Vai tas tiks pārskatīts. Vai neizrādīsies, ka kompānija sāk darboties vadības vai pat trešo personu, nevis akcionāru interesēs. Es to neattiecinu konkrēti uz "Olainfarm", bet drīzāk spriežu par riskiem, kuri principā raksturīgi šādai situācijai," stāsta Andrejs Martinovs, pensiju pārvaldītāja "INVL Index Direct" vadītājs. 

"Vēl ir svarīgs jautājums, saistīts ar varas vertikāli. 

"Olainfarm" visu savu darbības laiku strādājis ar pamanāmu īpašnieku un vadītāju. Kad šī varas vertikāle brūk, gadās visādi. 

[..] Tāpat svarīga situācija ar konkurentiem. Kā parasti gadās sarežģītās situācijās, viņi sāk zvanīt klientiem vai partneriem un teikt: kāpēc jums to vajag, tur nekas nav skaidrs, vai viņi samaksās, vai nē. Bet mēs jums atlaidīti. Kad lauvam izmežģīta ķepa, vienmēr atrodas tādi, kuri grib to izmantot.

Varbūt kreditori gribēs pārskatīt aizdevumu noteikumus vai piegādātāji prasīs priekšapmaksu. No otras puses, vadības komanda tur ir pieredzējusi, izgājusi cauri 2008.gadam, kompānija principā ir norūdīta," norāda Martinovs. 

Pārejas periodā uzņēmums strādās bez lielām ambīcijām. Piemēram, pašlaik uzņēmums vairīsies investēt naudu kompāniju pārpirkšanā. Par to intervijā portālam NaudasLietas.lv stāstīja valdes loceklis Salvis Lapiņš.

Pilnu rakstu lasiet Rus.lsm.lv portālā

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt