Kas notiek ar «Olainfarm»: vai mainīsies īpašnieki un vai tas ir labi biznesam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Iespējams, viena no Latvijas farmācijas līderiem trīs gadus ilgušais "akcionāru karu" periods tuvojas beigām. Ja izrādīsies, ka Valērija Maligina trīs mantinieču apvienība nozīmē nevis pagaidu pamieru, bet mieru, ir iespējas ar labiem nosacījumiem piesaistīt stratēģisko investoru. Tomēr risks joprojām paliek.

Pēdējo trīs gadu notikumus var aprakstīt vienā teikumā: starp mantiniecēm notiek korporatīvais "aukstais karš" (apmēram divas trešdaļas a/s "Olainfarm" akciju vienādās daļās pieder trim Valērija Maligina meitām – Irinai, Nikai un nepilngadīgajai Annai Emīlijai, kuras intereses pārstāv viņas māte Signe Baldere-Sildedze). Biznesa potenciālie pircēji laiku pa laikam paziņo par saviem plāniem un it kā noslēgtajām vienošanām, pēc tam parasti seko noliegumi. Notiekošā pilna aina no malas nav redzama, novērotāji redz tikai atsevišķas "puzles" taču arī no tām bija skaidrs, ka ir vairāki potenciālie pircēji, kuri savstarpēji konkurē par rūpnīcu.

  1. Kāpēc mēs par to rakstām tagad. Noticis kārtējais pagrieziens cīņas vēsturē. Plašāk
  2.  Ja agrāk savstarpēji naidīgās līdzīpašnieces pārdos akcijas, vai tas būs labi rūpnīcai. Viens kontrolpaketes turētājs trīs konfliktējošu vietā jebkurā gadījumā ir progress. Plašāk
  3. Vai mantinieces grib pārdot biznesu. Izskatās, ka jā. Plašāk
  4. Potenciālie pircēji – kas viņi ir. Par nodomiem paziņojuši Latvijas farmācijas gigants "Repharm" un Čehijas kompānija "Black Duck Invest". Plašāk
  5. Vai čehu investors atstājis distanci. Pagaidām ticamāk, ka favorīts ir "Repharm". Plašāk
  6. Ja "Repharm" iegūs kontroli pār "Olainfarm". Iespējams, tas ir viens no labākajiem variantiem "Olainfarm" attīstībai. Starp citu, jebkura nopietna investora ienākšana ir labāka nekā akcionāru savstarpējās nesaskaņas. Plašāk
  7. Kas notiks ar mazajiem akcionāriem. Ja investors no Maligina mantiniecēm nopirks "Olainfarm" akciju kontrolpaketi, pārējie mazākuma akcionāri, iespējams, par savām akcijām varēs saņemt vairāk, nekā ja tagad tās pārdotu biržā. Plašāk
  8. Vai pienācis laiks pirkt akcijas. Starp tirgus dalībniekiem nav vienprātības. Plašāk
  9. Vai investors var apiet prasību veikt atpirkšanu. Neko nevar izslēgt. Plašāk
  10. Vai "Olainfarm" ir daudz akcionāru. Nav ļoti daudz. Pagājušā gada 31. decembrī bija nedaudz vairāk par 1700, un pusotrs tūkstotis no viņiem – privātpersonas. Plašāk

1. Kāpēc mēs par to rakstām tagad

Pagājušajā nedēļā notika kārtējais pagrieziens cīņas vēsturē. Čehu investori paziņoja par savām tiesībām uz "Olainfarm" kontrolpaketi (precīzāk uz 42% kompānijas akciju, kas pieder Valērija Maligina mantiniecēm ar SIA "Olmafarm" starpniecību). Tiesa, visas trīs mantinieces pirmo reizi trīs gadu laikā "vienotā frontē" iestājās pret tādu darījumu. Līgumu ar čehiem "Olmafarm" valdes locekle Milana Beļeviča it kā parakstījusi pēdējā dienā pirms savu pilnvaru beigām. Policija izmeklē, vai notikusi krāpšana. Divi čehu finansisti un Beļeviča tika aizturēti.

Atpakaļ uz sākumu

2. Ja agrāk savstarpēji naidīgās līdzīpašnieces pārdos akcijas, vai tas būs labi rūpnīcai

Viens kontrolpaketes turētājs trīs savstarpēji konfliktējošu vietā jebkurā gadījumā būtu progress un iekšējo korporatīvo karu beigas, saka eksperti.

"Spriežot pēc tā, ka visas trīs mantinieces pirmo reizi pieņēmušas kopīgus lēmumus, turklāt nepavisam ne vienkāršus lēmumus, tostarp ar atlaišanām ["Olmafarm" valdē], – tas ir ļoti cerīgi. Ja viņas varētu tikpat vienotā frontē uzstāties kā kontrolpaketes pārdevējs, tas būtu daudz izdevīgāk gan viņām pašām, gan uzņēmumam. Kas tagad mainījies – visas [mantinieces] ir uz vienu roku. Agrāk jebkuru vienošanos apgrūtināja tas, ka katrai pusei bija kāds savs potenciālais pircējs," saka bijušais "Olainfarm" valdes loceklis Salvis Lapiņš, kurš uzņēmumā Maligina laikā nostrādājis apmēram 15 gadu.

Atpakaļ uz sākumu

3. Vai mantinieces grib pārdot biznesu

Izskatās, ka jā. Lai gan oficiālas informācijas no pirmavota par to nav daudz. Maligina trim meitām kopā pieder apmēram divas trešdaļas a/s "Olainfarm", turklāt 42,5% akciju – ar SIA "Olmafarm" starpniecību.

Tūlīt pēc Valērija Maligina nāves 2017. gada decembrī mantinieces paziņoja, ka viņu nolūks ir attīstīt viņu īpašumā nonākušo biznesu arī ilgtermiņa perspektīvā. Tomēr pēdējos gados plašsaziņas līdzekļi ne reizi vien vēstījuši, ka viņas visas vēlas pārdot savas daļas. Visvairāk informācijas bijis no Maligina jaunākās meitas mātes Signes Balderes-Sildedzes puses – viņa atzinusi, ka šo jautājumu apspriedusi ar vairākiem potenciālajiem pircējiem.

Kā versijas minēti vairāki iemesli, kuru dēļ miljoniem vērtās bagātības mantinieces nevēlas turpināt tēva iesākto. To vidū ir arī motivācijas trūkums piedalīties biznesā, citas intereses un apzināšanās, ka viņām trūkst pieredzes un zināšanu. "Uzņēmums ir liels un ļoti sarežģīts, tur patiešām ir ļoti daudz savu nianšu. Domāju, ka pat Maligins kādā posmā būtu pieņēmis lēmumu par pārdošanu, tādu variantu "kādreiz tālākā nākotnē" viņš arī pats nekad nav noliedzis. Tā ir normāla notikumu attīstība," uzskata Salvis Lapiņš.

Atpakaļ uz sākumu

4. Potenciālie pircēji – kas viņi ir

Pēdējā laikā publiski par saviem nodomiem paziņojuši divi pretendenti uz mantinieču daļu "Olainfarm" iegādi.

Viens no tiem ir Latvijas farmācijas gigants "Repharm", kura vadība pavēstīja, ka iegādāsies Maligina jaunākās meitas Annas Emīlijas akcijas. "Repharm" struktūrā ietilpst valstī lielākais aptieku tīkls "Mēness Aptieka", zāļu vairumtirgotājs "Recipe Plus", nelielais ārstniecisko preparātu ražotājs "Rīgas farmaceitiskā fabrika", poliklīniku pārvaldītājs "Veselības centru apvienība", "Centrālā laboratorija" un vēl virkne firmu. "Repharm" konsolidētais apgrozījums 2019. gadā bija 283 miljoni eiro, peļņa – 34 miljoni eiro.

Pēc Maligina nāves "Repharm" piederošā "Rīgas farmaceitiskā fabrika" sāka pirkt nelielas "Olainfarm" akciju paketes no mazākuma akcionāriem, – tas bija kārtējais apliecinājums, ka holdingam ir interese par rūpnīcu. Pēc LSM.lv avotu sniegtās informācijas, tādējādi izdevies iegādāties apmēram 2–3% kompānijas akciju.

Otrs pretendents – investors Tomašs Krseks, pēc "Forbes" datiem, Čehijas 19. bagātākais cilvēks, bijušais Škoda Transportation" līdzīpašnieks. Pēdējos gados aktīvi investē tehnoloģiju un enerģētikas uzņēmumos Eiropā. Agrāk aktīvi strādājis Krievijas un Ukrainas tirgos, arī Latvijā viņam ir vairākas kompānijas (SIA "4 Wind", SIA "Envirsus", viena no tām attīsta vēja parku projektu Kurzemē). Ar farmāciju Tomašs Krseks nav saistīts, un tas daļēji izskaidro nozarē izskanējušās baumas par to, vai aiz čehiem nestāv investori no citām valstīm, kas atrodas nevis uz rietumiem, bet uz austrumiem no Latvijas.

Atpakaļ uz sākumu

5. Vai čehu investors atstājis distanci

Lai gan Tomaša Krseka pārstāvji teic, ka darījums ir likumīgs un ka viņi to novedīs līdz galam, pagaidām ir ticamāk, ka par favorītu sacensībā par balvu tomēr kļuvis "Repharm", – kaut gan vēl gada sākumā Signe Baldere-Sildedze, Valērija Maligina jaunākās mantinieces māte un interešu pārstāve, diezgan emocionāli konfliktēja arī ar šo potenciālo pircēju. Netieši par pārmaiņām "Repharm" labā var liecināt arī kadru pārbīdes, tostarp Pētera Rubeņa iecelšana par SIA "Olmafarm" valdes locekli. 2015. gadā viņš bija "Rīgas farmaceitiskās fabrikas" padomes priekšsēdētājs.

Atpakaļ uz sākumu

6. Ja "Repharm" iegūs kontroli pār "Olainfarm"

"Repharm" kā potenciālais pircējs ir viens no labākajiem variantiem "Olainfarm" attīstībai, un šāda darījuma rezultātā var rasties "ļoti daudz sinerģijas" biznesam, uzskata Salvis Lapiņš.

""Repharm" Latvijas mērogiem jau tā ir liela kompāniju grupa. Savulaik klīda baumas, ka viņi paši domājuši par savu akciju kotēšanu biržā. Bet tagad pasapņosim – ja viņi vēl piepirks "Olainfarm" un arī paši nolems kotēt savas akcijas, tad ir iespēja Latvijā iegūt tādu spēcīgu spēlētāju biržā, kāda te sen nav bijis. Protams, viss ir atkarīgs no tā, kā viņi rīkosies, bet uz papīra tāds scenārijs izskatās ļoti spēcīgi, ar labu sinerģiju un pelnītspēju."

Citi LSM.lv aptaujātie eksperti teic, ka jebkura nopietna investora atnākšana "Olainfarm" attīstībai ir daudz labāks variants par neseno situāciju, kad vairākas lielās akcionāres konfliktēja un cīnījās par vadības svirām.

Atpakaļ uz sākumu

7. Kas notiks ar mazajiem akcionāriem

Pēc likuma, ja investors pērk vismaz 30% biržā kotētas kompānijas akciju, viņam jāpiedāvā visiem pārējiem akcionāriem nopirkt arī viņiem piederošās akcijas. Turklāt par cenu, kas nav mazāka par bilances vērtību. "Olainfarm" gadījumā tā pašlaik (pēc 2020. gada auditētā pārskata) ir 9,26 eiro par akciju. Biržā "Olainfarm" akcija pēdējā laikā maksā apmēram 7,2 eiro.

Tādējādi, ja investors iegādājas "Olainfarm" akciju kontrolpaketi un paziņo par akciju atpirkšanu, šo piedāvājumu pieņēmušie mazie akcionāri var nopelnīt apmēram 30%, salīdzinot ar pašreizējo cenu. Starp citu, par gatavību izteikt akciju atpirkšanas piedāvājumu mazajiem akcionāriem paziņojuši arī Čehijas investora pārstāvji.

Atpakaļ uz sākumu

8. Vai pienācis laiks pirkt akcijas 

Spriežot pēc tā, ka akcijas cena biržā pagaidām neaug, starp tirgus dalībniekiem nav vienprātības attiecībā uz to, ka darījums par
 "Olainfarm" kontrolpaketes pārdošana notiks drīz, uzskata "INVL Asset Management" vadītājs Andrejs Martinovs. "Te ir pārāk daudz nezināmo. Vai tā būs [akciju kontrolpaketes pārdošana un akciju atpirkšana no mazākuma akcionāriem]. Ja jā, tad kad, un līdz tam laikam būs mainījusies akciju bilances cena. Nenoteiktība saglabājas, riski ir, un tie ir starpībā starp šīm divām cenām [biržas un bilances]".

Jāpiebilst, ka iegādes process var būt ilgs, īpaši ņemot vērā Valērija Maligina testamentu, atbilstoši kuram mantinieces nedrīkst pārdot "Olainfarm" akcijas piecus gadus. Kad "Repharm" vadība gada sākumā paziņoja, ka ar Signi Balderi-Sildedzi noslēgta vienošanās par Annai Emīlijai Maliginai piederošo akciju iegādi, bija teikts, ka darījumu paredzēts pabeigt tikai 2023. gadā (Baldere-Sildedze tūlīt pat noliedza informāciju par tādu vienošanos).

Vēl viens risks ir mantinieču turpmākās attiecības. Nav skaidrs, vai viņas patiešām apvienojušās nopietni un pavisam, vai arī tas ir situācijas noteikts pagaidu pamiers "kopīgā ienaidnieka" priekšā. Iepriekš mantinieces pastāvīgi naidojās, turklāt dalībnieču kombinācijas konfliktējušos grupējumos mainījās vairākas reizes. "Tiklīdz tirgus noticēs, ka mantinieces vienosies un kopā pārdos savas akcijas kādam investoram, akcijas cena birža kāps," uzskata Lapiņš. "Un mēs zinām, ka šīm uzņēmumam pat [bilances] cena 9,26 eiro ne tuvu nav robeža." Patiešām – 2017. gadā biržā tā sasniedza 11,5 eiro.

Atpakaļ uz sākumu

9. Vai investors var apiet prasību veikt atpirkšanu

Diemžēl neko nevar izslēgt. Vietējās biržas vēsturē bijis ne mazums piemēru, ka uzņēmumu de facto kontrolējošā persona samazināja savu daļu zem likumā noteiktā sliekšņa (agrāk tas bija nevis 30% kā tagad, bet 50%), "atdodot" liekās akcijas radiniekiem vai biznesa parteriem un paziņojot, ka viņu darbības uzņēmuma pārvaldīšanā nav saskaņotas. Tādējādi likuma prasība atpirkt akcijas no mazākuma akcionāriem tika neitralizēta.

Atpakaļ uz sākumu

10. Vai "Olainfarm" ir daudz akcionāru

Nav ļoti daudz. Visvairāk akcionāru ir tām Latvijas biržas kompānijām, kuras bija populāras iedzīvotāju vidū "sertifikātu privatizācijas" laikā. Piemēram, 90. gados ļoti populārajam "Latvijas balzamam" galu galā bija 11 tūkstoši mazo akcionāru. "Olainfarm" pagājušā gada 31. decembrī bija 1721 akcionārs, no tiem 1530 privātpersonas un 191 juridiskā persona.

Pagājušais gads uzņēmumam nav bijis pats veiksmīgākais: manāmi krities apgrozījums, bet peļņa sarukusi dramatiski(.pdf). Konsolidētais apgrozījums pērn bija 122 miljoni eiro (2019. gadā – 137 miljoni eiro). Koncernā "Olainfarm" bez pašas rūpnīcas ir arī aptieku tīkls "Latvijas aptieka", ražotnes "Silvanols" un "Tonus Elast", divas medicīniskās klīnikas Rīgā un Olainē, kā arī vēl vairāki meitasuzņēmumi.

Atpakaļ uz sākumu

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti