Kas ir zināms par Covid-19 vīrusa Indijas paveidu, kurš nokļuvis arī līdz Latvijai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijā atklāts jauns koronavīrusa variants. Pirmo reizi šis Covid-19 paveids konstatēts Indijā pagājušā gada beigās un dažu mēnešu laikā paspēja izplatīties visā pasaulē. Jaunā mutācija tiek pētīta, un jau ir zināms, ka tā padarījusi koronavīrusu lipīgāku un, iespējams, zināmā mērā noturīgāku pret vakcīnām. Cik bīstami tas ir? To skaidroja Rus.lsm.lv.

ĪSUMĀ:

1. Kā rodas jauni celmi. Vīrusi visu laiku mutē, radot dažādus savus jaunus variantus. Rezultātā tie var kļūt bīstamāki.

2. Kad parādījās SARS CoV-2 Indijas variants. Pagājušā gada oktobrī Indijā un, iespējams, tieši tas ir atbildīgs par katastrofālo saslimstības pacēlumu, kuru tagad pārdzīvo šī valsts.

3. Cik izplatīts Indijas variants ir pasaulē. Paveids jau konstatēts vairāk nekā 40 pasaules valstīs, tostarp daudzās Eiropas valstīs, bet tagad – arī Latvijā.

4. Cik bīstams ir Indijas variants. Pēc provizoriskiem datiem, šis variants ir lipīgāks, izraisa smagāku slimības gaitu un, iespējams, daļēji spēj apiet imūnaizsardzību, kas iegūta pēc vakcinācijas vai pārslimošanas.

5. Vai tas spēj izprovocēt jaunu globālu Covid-19 pacēlumu. Vēl nav skaidrs.

6. Kas tiek veikts, lai ierobežotu tā izplatīšanos. Pagaidām daudzas pasaules valstis, tostarp Eiropas Savienības valstis, cenšas līdz minimumam samazināt cilvēku iebraukšanu no Indijas, bet tiem, kuri iebrauc, jāuzturas karantīnā un viņiem tiek veiktas analīzes.

7. Vai pret Indijas variantu aizsargā esošās vakcīnas. Precīzu datu nav, bet provizoriskie dati liecina, ka vakcīnu iedarbīgums, lai arī nebūtiski, tomēr mazinās.

1. Kā rodas jauni celmi

Vīrusi visu laiku mutē, radot dažādus savus jaunus variantus. Lielākoties šīs mutācijas ir nebūtiskas, bet dažas no tām var padarīt vīrusu lipīgāku (tā rezultātā vīruss izplatās ātrāk), virulentāku un letālāku (vīruss izraisa smagāku slimības gaitu un lielāku nāves gadījumu skaitu), noturīgāku pret neitralizāciju ar antivielām, kuras izstrādājas dabiskā ceļā vai pēc vakcinācijas.

Pasaules Veselības organizācija (PVO) tādas koronavīrusa mutācijas klasificē kā “variantus, kas rada bažas”. Pie šīs kategorijas agrāk tika pieskaitīts tagad Latvijā dominējošais Lielbritānijas celms (B.1.1.7), kā arī Brazīlijas (P.1) un Dienvidāfrikas (B.1.351) SARS-CoV-2 varianti. Indijas celmu B.1.617 PVO par “bažas izraisošu” oficiāli pasludinājа 10. maijā.

2. Kad parādījās SARS–CoV-2 Indijas variants

Paveids B.1.617 tika atklāts vairākos paraugos, kas ņemti no Indijā inficētajiem cilvēkiem pagājušā gada oktobrī. 2021. gada janvārī Indijas epidemiologi fiksēja inficēšanās pieaugumu ar šo celmu Maharaštras štatā valsts rietumos. Februāra vidū B.1.617 tika konstatēts 60% visu tur reģistrēto Covid-19 gadījumu. Tiek izteikti pieņēmumi, ka tieši šis mutējušais patogēns izraisījis katastrofālo saslimstības un mirstības pieaugumu arī citos Indijas reģionos, par ko tiek ziņots baisās reportāžās par sārtiem, kuros mirušie tiek dedzināti pilsētu parkos un ielās.

Tomēr zinātnieki pagaidām nesteidzas ar secinājumiem, jo koronavīrusa ģenētiskā analīze Indijā tiek veikta nepietiekami bieži, bet, kad tā tomēr tiek veikta, daudzos gadījumos tiek konstatēti “vecie” varianti – Lielbritānijas vai Dienvidāfrikas.

3. Cik izplatīts Indijas variants ir pasaulē

Pēc platformas GISAID datiem, kopš 2021. gada sākuma variants B.1.617 konstatēts vairāk nekā 40 pasaules valstīs, tostarp daudzās Eiropas valstīs. LSM.lv jau vēstīja, ka 27. maijā kļuva zināms par diviem inficēšanās gadījumiem ar B.1.617 arī Latvijā.

4. Cik bīstams ir Indijas variants

Indijas zinātnieki variantam B.1.617 identificējuši astoņas mutācijas “pīķa” olbaltumvielā, ar kuras palīdzību vīruss iekļūst šūnās. Pēc viņu domām, divas no šīm mutācijām padara vīrusu lipīgāku, bet vēl viena ļauj tam daļēji apiet imūnaizsardzību.

Vācijas pētnieku grupa noskaidroja, ka laboratorijas apstākļos B.1.617 iekļūst cilvēka plaušu un zarnu šūnās nedaudz veiksmīgāk salīdzinājumā ar patogēna agrīno variantu. Tomēr viens no šī darba autoriem uzskata, ka pagaidām nav zināms, vai šī, pēc viņa vērtējuma, “nenozīmīgā” priekšrocība var izraisīt plašāku šī paveida izplatīšanos pasaulē.

Vienlaikus pētījumi ar dzīvniekiem liecina, ka B.1.617 var izraisīt smagāku slimības gaitu. Indijas zinātnieku grupa konstatēja, ka laboratorijas kāmīšiem, kas inficēti ar paveidu B.1.617, plaušu karsonis bija plašāks nekā dzīvniekiem, kas inficēti ar citiem variantiem.

5. Vai tas spēj izprovocēt jaunu globālu Covid-19 pacēlumu

Pagaidām nav skaidrs. Daži provizoriskie pētījumi liecina par Indijas varianta paaugstināto lipīgumu, taču vajadzīga papildu informācija, lai saprastu, cik lielu daļu no cirkulējošā vīrusa veido šis paveids, 10. maijā paziņoja PVO pārstāve Marija van Kerkhove.

Pirms tam Lielbritānijas veselības aizsardzības dienestu pārstāvji pavēstīja, ka ir pierādījumi tam, ka  B.1.617 izplatās ātrāk par vīrusa sākotnējo variantu, un, iespējams, tikpat ātri kā Lielbritānijas variants, kas pagājušā gada beigās izraisīja epidēmijas otro pacēlumu Apvienotajā Karalistē.

Itālijas imunologs Karlo Federiko Perno uzskata, ka katastrofiskais inficēšanās gadījumu skaita pieaugums Indijā šā gada pavasarī sācies pēc tam, kad atļauti masu pasākumi, bet paveidam B.1.617 tajā bijusi mazāka nozīme.

6. Kādi pasākumi tiek veikti, lai ierobežotu tā izplatīšanos

Daudzas valstis pēc savas iniciatīvas ierobežojušas iebraukšanu tiem, kas ierodas no Indijas, bet maija vidū Eiropas Komisija aicināja ES dalībvalstis veikt vēl stingrākus pasākumus.

“Ir svarīgi ierobežot ceļotāju kategorijas, kas var ierasties no Indijas, līdz minimumam, – [atļaut] tikai tiem, kuri ierodas nopietnu iemeslu dēļ, un attiecināt uz viņiem testēšanu un karantīnu,” norādīts Eiropas Komisijas 12. maija paziņojumā.

7. ​​​​​​​Vai pret Indijas variantu aizsargā esošās vakcīnas

Mediķu vidū dominē viedoklis, ka drīzāk aizsargā. Lielbritānijā veiktā pētījuma rezultāti liecina, ka “Pfizer”/”BioNTech” un “AstraZeneca” vakcīnas pret Indijas paveidu aizsargā gandrīz tikpat iedarbīgi kā pret vēl izplatītāko Lielbritānijas variantu. Divas nedēļas pēc otrās devas injicēšanas “Pfizer”/”BioNTech” iedarbīgums pret Indijas variantu bija 88% (pret Lielbritānijas variantu – 93%), bet “AstraZeneca” vakcīnas efektivitāte pret Indijas variantu pēc otrās devas bija 60% (pret Lielbritānijas variantu – 66%).

PVO paziņojusi, ka agrīnie pētījumi liecina par vakcīnu spējas neitralizēt Indijas paveidu samazināšanos, bet pagaidām nav skaidrs, vai tas izraisīs aizsardzības līmeņa pret smagu slimības gaitu un letālu iznākumu sarukumu.

“Mums nav pamata pieņemt, ka mūsu diagnostiskie līdzekļi, mūsu terapeitiskie līdzekļi un mūsu vakcīnas nav iedarbīgas,” apliecināja organizācijas pārstāve Marija van Kerkhove.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti