Kāda būs Saūda Arābija pēc Džamala Hašodži nāves

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Saūda Arābijas disidenta un žurnālista, ASV iedzīvotāja Džamala Hašodži  slepkavība karaļvalsts konsulātā Stambulā ir izraisījusi ievērojamu kritikas vilni pār Saūda Arābiju. Lai gan sākotnēji ASV prezidents Tramps nesteidzās izteikt pārsteidzīgus secinājumus, tomēr kā demokrāti tā arī ASV republikāņi nevilcinoties paziņoja par ieroču tirdzniecības pārtraukšanu ar Saūda Arābiju un saredzēja pat iespējamību sankciju piemērošanai.

ĪSUMĀ:

  • Ja kāda valsts vēlas saglabāt veselīgas ekonomiskās saites ar Saūda Arābiju - cilvēktiesību jautājuma risināšana ir jāatstāj pašas karaļvalsts rokās.
  • ASV un Eiropas lielvalstu vadītāju rīcība norāda uz to, ka sadarbība ar karaļvalsti - biznesa saiknes un alianses spēks ir daudz svarīgāks par šo incidentu.
  • 2017. gadā Saūda Arābija starptautiskajās investīcijās pārvaldīja 557 miljardus ASV dolāru (neto), kas ir 81,5% no karaļvalsts IKP.
  • Ja žurnālista Hašodži nāves skandāls potenciāli izraisīs ilgtermiņa kaitējumu Saūda Arābijas un rietumu attiecībās, karaļvalsts ekonomisko partnerattiecību vektorā varētu būt vērojamas izmaiņas attiecībā uz sadarbības palielināšanos Ķīnu un Krieviju.
  • Investīciju konferencē Saūda Arābijā, divu dienu laikā tika parakstīti vairāk nekā 25 darījumi, kuru kopējā vērtība sasniedza 56 miljardus ASV dolāru.
  • Kādas pēdas šie notikumi atstās pasaules uzskatos, tādu ietekmi tas veidos arī karalistes iekšienē.

Salīdzinoši ļoti dinamiskajā savas karjeras attīstībā, starptautiskās politikas vērotāju lokā  kroņprincis ir radījis ļoti atšķirīgus viedokļus. Viena no pirmajām operācijām aizsardzības ministra amatā kroņprincim bin Salmanam bija militārās kampaņas Jemenā aizsākšana 2015. gada martā.  Pēdējo trīsarpus gadu laikā Saūda Arābijas vadītās koalīcijas progress ir visai limitēts, vēl jo vairāk Saūda Arābija kopā ar saviem sabiedrotajiem, tostarp Apvienotajiem Arābu Emirātiem (AAE) ir saņēmusi virkni apsūdzību par iespējamiem kara noziegumiem Jemenā, kas raisījis mūsdienās lielāko humanitāro krīzi pasaulē.

2017. gada jūnijā, kroņprinča vadībā tika aizsākta arī Kataras blokāde, kuru realizēja Saūda Arābija kopā ar AAE, Bahreinu un Ēģipti. Arī šie nospiešanas centieni nav rezultējušies panākumos, vēl jo vairāk, arī šajā incidentā  iesaistītās valstis saņēma pārmetumus no ANO puses par cilvēktiesību pārkāpumiem pret Kataras iedzīvotājiem. Tad vēl arī pavisam nesenais Saūda Arābijas lēmums izraidīt Kanādas vēstnieku, atsaukt tūkstošiem studentu, kas studē Kanādā, un apturēt turpmāko tirdzniecību ar Otavu, kas sekoja pēc Kanādas aicinājuma atbrīvot Saūda Arābijā aizturētos cilvēktiesību aktīvistus.

Šis notikums diezgan skaidri demonstrēja, kā Saūda Arābijas kroņprincis plašākai sabiedrībai liek manīt savu klātesamību un demonstrē savu varenību.

Proti, ja kāds vēlas saglabāt veselīgas ekonomiskās saites ar Saūda Arābiju - cilvēktiesību jautājuma risināšana ir jāatstāj pašas karaļvalsts rokās.

Līdz ar Džamala Hašodži nāvi, Saūda Arābija ar kroņprinci Muhamedu bin Salmanu vadībā, potenciāli riskē ar reālu politisko un ekonomisko krīzi. Lai arī  Trumps Saūda Arābijai pastarpināti izsaka atbalstu, tomēr ASV kongress šī jautājuma attīstībā šķiet pietiekami strikts.

Vienlaicīgi līdzšinējā ASV un Eiropas lielvalstu vadītāju pasīvā praktiskā rīcība norāda uz to, ka sadarbība ar karaļvalsti - biznesa saiknes un alianses spēks ir daudz svarīgāks par šo incidentu.

Vai patiešām turpmākās situācijas attīstība Saūda Arābijā lielā mērā ietekmēs reģionālo ekonomiku turpmākajos gados? Vai arī šis ir tikai īslaicīgs incidents, kurš aizmirsīsies līdz ar jaunākām reģiona aktivitātēm?

Kāpēc Saūda Arābijas loma starptautiskā mērogā ir drošībā?

Karaļvalsts diversificētās ekonomikas centieni, kas ir vērsti pret naftas atkarīgo ekonomiku, iedzīvotāju pārnesi uz privātā sektora nodarbinātību un ārvalstu investīciju piesaisti, ir pazīstami kā kroņprinča bin Salmana projekti - daudzviet kroņprincis ir paguvis iemantot valsts reformatora statusu.

Ir skaidrs, ka, ģeogrāfiski atrodoties blakus AAE, uzturot labas biznesa un sadarbības saites dažādos jautājumos Saūda Arābija virknē jautājumu ir spiesta mācīties no mazākā brāļa reģionā, un līdz ar to pārkāpt vēsturiski stingri nospraustajām konservatīvisma dogmām - viss nākotnes attīstības vārdā!

Saūda Arābijas ekonomika mūsdienās balstās ne tikai uz sabiedrotajiem Tuvo Austrumu reģionā, bet arī sabiedrotajiem rietumos, un arvien vairāk tiek piesaista arī citu starptautisko spēlētāju interese.

Karalistes ekonomiskais liktenis ir aizvien vairāk saistīts, protams, ar tās Līča kaimiņvalstīm un starptautiskajiem investoriem – kā no rietumiem tā arī austrumiem, īpaši, Krievijas un Ķīnas.

Tajā pašā laikā pati Saūda Arābija ir nozīmīgs investors, tostarp arī ASV, tieši caur tās suverēnās labklājības fondu (SLF) – SAMA (SAMA Foreign Holdings), kas ir daļa no Saūda Arābijas Centrālās bankas. SAMA ir pasaulē sestais apjomīgākais SLF, savukārt Tuvo Austrumu reģionā, pēc pārvaldīto aktīvu apjoma tas atpaliek vien no AAE un Kuveitas.

2017. gadā Saūda Arābija starptautiskajās investīcijās pārvaldīja 557 miljardus ASV dolāru (neto), kas ir 81,5% no karaļvalsts IKP. Saskaņā ar Starptautiskā valūtas fonda datiem (SVF) septiņas valstis veido 2/3 no karalistes portfeļieguldījumu aktīviem, tostarp ASV ar 35%, Japāna ar 10%, Apvienotā Karaliste ar 6% un Francija, AAE, Vācija - katra ar 4%. Vairāk nekā 60% Saūda Arābijas portfeļieguldījumu atrodas ASV akcijās, lielākoties atsevišķas daļas dažādās Ņujorkas biržā kotētās kompānijās.

Vienlaicīgi, līdz galam neskaidrs faktors ir Saūda Arābijas jauniešu skaits un reģiona cilvēk kapitāls, kas karaļvalsts ekonomisko nākotni padara neskaidru.

Saskaņā ar pašas valdības statistiku ir vairāk nekā 10 miljoni Saūda Arābijas pilsoņu, kas jaunāki par 35 gadiem.

Šiem cilvēkiem draud iespēja kļūt par pazudušo paaudzi, to nespējas atrast nodarbinātības iespējas dēļ, tie zaudē ticību savas politiskās sistēmas tiesiskumam līdz ar to, tiek izslēgti no patērētāju kultūras.

Neskatoties uz starptautisko nosodījumu, nākotnes investīciju konference, kas Saūda Arābijā norisinājās oktobra beigās, pulcēja tūkstošiem uzņēmumu vadītāju un investoru.

Lai arī amerikāņu un eiropiešu skaits konferencē šogad bija samazinājies, tomēr tika novērots skaita pieaugums Krievijas, Ķīnas un arābu valstu investoru pulkos. Līdz ar to, ja žurnālista Hašodži nāves skandāls potenciāli izraisīs ilgtermiņa kaitējumu Saūda Arābijas un rietumu attiecībās, karaļvalsts ekonomisko partnerattiecību vektorā varētu būt vērojamas izmaiņas attiecībā uz sadarbības palielināšanos ar citām iepriekšminētajām pusēm.

Par spīti pelēkajam fonam, kas virmoja gaisā žurnālista nāves kontekstā, konferencei noslēdzoties, Saūda Arābijas pārstāvji paziņoja, ka divu dienu laikā tika parakstīti vairāk nekā 25 darījumi, kuru kopējā vērtība sasniedza 56 miljardus ASV dolāru un lielākā daļa no tiem bija tieši amerikāņu uzņēmumi. Līdz ar to seko pavisam loģisks secinājums, ka viena indivīda nāve, neatkarīgi no apstākļiem nespēj ietekmēt ierastā biznesa vidi, vēl jo vairāk, ja starp spēlētājiem ir pasaulē lielāka naftas ražotājvalsts un ASV. 

Saūda Arābija un ASV viena otrai ir nepieciešamas. Lai gan ASV, pateicoties savām slānekļa gāzes rezervēm, vairs nav tieši atkarīga no Saūda Arābijas, tai tomēr ir nepieciešamas labas attiecības ar karaļvalsts valdību, lai spētu regulēt naftas ražošanu un tādējādi stabilizētu tirgus.

Amerikāņu aizsardzības sektora uzņēmumi tiešā veidā ir atkarīgi no miljardiem dolāru ko karaļvalsts patērē, iegādājoties militāro tehniku. Lielu lomu spēlē arī izlūkošanas dienestu sadarbība, kurai ir izšķiroša nozīme nemiernieku izsekošanā. Bet vissvarīgākais – Saūda Arābija ir galvenais ASV sabiedrotais un atbalsts Līča reģionā attiecībā uz Irānas ekspansijas mazināšanu.

Lai gan žurnālista Džamala Hašodži nāves izmeklēšanā vēl jo projām ir pietiekami liela nenoteiktība un nav skaidrs cik ticami izrādīsies izmeklēšanas rezultāti, nav arī skaidra tiešā ietekme uz Saūda Arābijas nākotni.

Daļa no kroņprinča bin Salmana nākotnes projektiem ir arī  "Vision 2030", kura mērķi spēj pārliecināt lielu daļu iedzīvotāju un investoru par to, ka Saūda Arābija uz nākotnes attīstību raugās nopietni un sadarbības potenciāls dažādās jomās ir pārliecinošs. Bet tomēr, ja Saūda Arābija rada iespaidu, ka tā nespēj darboties loģiski un ievērot atsevišķas normas kādās dzīvo rietumu sabiedrība, var gadīties, ka biznesa kopienas pārstāvji pirms ieguldīt finanšu līdzekļus atsevišķos karalistes vadītos projektos padomās divreiz.

Jebkurā gadījumā, Saūda Arābijas karaliskai ģimenei ir nopietni jāpadomā par to, kāda ir tās loma starptautiskā mērogā.

Galu galā Saūda Arābija ir ģimenes bizness un pati svarīgākā ģimenes biznesa sastāvdaļa ir - palikt biznesā.

Kādas pēdas šie notikumi atstās pasaules uzskatos, tādu ietekmi tas veidos arī karalistes iekšienē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti