De Facto

Izkrāpj naudu draugiem.lv

De Facto

Briselei iebildumi pret fondu sadali

Kad Temīdas aklums ir izdevīgs!

Kad Temīdas aklums izdevīgs – izvairās vērtēt Bergmaņa un Bula rīcību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

 

Tiesu varas institūcijas un maksātnespējas administratorus uzraugošās iestādes pagaidām izvairās vērtēt iespējamos pārkāpumus maksātnespējas administratora Daina Bergmaņa un Rīgas Centra rajona tiesas tiesneša Raimonda Bula rīcībā, uz ko norādījusi Satversmes tiesa (ST) 7.oktobrī pieņemtajā blakus lēmumā, kurā lūdz prokuratūrai pārbaudīt minēto personu rīcības tiesiskumu. Tā šovakar vēsta LTV raidījums "De facto".

Likumi dod iespējas jau šobrīd, negaidot prokuratūras atzinumu, pašai tiesu varai un administratoru cunftei pārbaudīt savu biedru rīcības tiesiskumu. Neviens to gan negrasās darīt. Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs šobrīd neredzot pamatu rosināt tiesnešu disciplinārkolēģijai vērtēt Bula rīcību, jo neesot no Satversmes tiesas saņēmis informāciju. Tā "De facto" sacīja Augstākās tiesas preses sekretāre.

Arī tieslietu ministrs Jānis Bordāns disciplinārlietu nerosinās – viņam arī nav ziņu par tiesas lemto. Taču viņš norādīja, kam būtu jārīkojas. "Tieši tās tiesas, kurā tiesnesis strādā, priekšsēdētājam būtu jānoskaidro Satversmes tiesas secinātais un nepieciešamības gadījumā, pirmkārt, pašai tiesai jārosina disciplinārlieta, lai noskaidrotu sava tiesneša atbildību," raidījumam rakstiski savu viedokli pauda ministrs.

Tas nozīmē, ka situācija būtu jāvērtē Rīgas Centra rajona tiesas priekšsēdētājai Sandrai Meliņai. Taču, kā "De facto" norādīja tiesas pārstāvis, arī Meliņa neko nedarīs, jo ST nav informējusi par savu lēmumu un, acīmredzot, pati priekšsēdētāja informāciju izprasīt negrasās.

Savukārt maksātnespējas administratoru darbu vērtē Tieslietu ministrijas padotībā esošā "Maksātnespējas administrācija", kas atzīst, ka šajā procesā jau administratoram konstatējusi pārkāpumu, tiesa, nebūtisku. Tagad gan ko vairs vērtēt administrācijai neesot pamata, jo konkrētais process pabeigts. "Tas līdzīgi, kā cilvēks mirst – viņš nomirst, viņu aprok, tad šeit arī uzņēmuma vairs nav," "De facto" pauda Maksātnespējas administrācijas direktors Ervīns Ābele.

Administrācija gan esot arī Satversmes tiesai norādījusi, ka šajā gadījumā, iespējams, nav bijis pareizs veids, kā administrators interpretējis un piemērojis likuma normas. "Konkrētajā gadījumā būtu jāatturas no bankrota procedūras pārsteidzīgas pabeigšanas, kamēr nav gala lēmums prasības kārtībā tiesā izlemts," sacīja Ābele.

Arī Latvijas Sertificēto maksātnespējas administratoru asociācija, kura administratorus sertificē, šoreiz savu biedru noskaņota kareivīgi aizstāvēt un pārkāpumus viņa rīcībā neplāno meklēt.

Asociācijas padomes priekšsēdētājs Ilmārs Krūms uzskata, ka "jāskatās, ka nesanāk situācija, ka tie, kas kliedz, ķeriet zagli, paši ir zagļi. Tas nav izslēgts!" Viņš šajā gadījumā vaino pašu banku, kas nemaz nevarot pierādīt līdzekļu aizdošanas faktu. Līdzīga esot situācija arī ar valstij piederošo "Revertu", kas strīdā ar Larisai Sviridovai piederošo maksātnespējīgo "Delfīns partneri" nekādi nespēj pierādīt daudzmiljonu aizdevuma izsniegšanas faktu.

"Bankas mēdz kļūdīties un mēdz rupji kļūdīties, un sekas ir ievērojamu summu zaudējumi. Un pēc tam to mēģina pasniegt kā administratora  ieinteresētību," sašutis bija Krūms.

Žurnāliste Indra Sprance maksātnespējas procesus pēta ilgstoši. Viņa nepiekrīt, ka Satversmes tiesas lēmums būtu maznozīmīgs, gluži pretēji, jo kā sacīja žurnāliste: "pirmo reizi kāda no tiesībsargājošajām iestādēm vispār pasaka, ka mums ir šāda problēma. Ja mēs redzam, tad visas tās tiesu instances, kur Bula kungs pareizi sacīja, ka viņš nav vienīgais, kas šo lēmumu pieņēma, ka tas ir gājis vairākos līmeņos, nu visur tas ir gājis cauri, visur akceptēts, bet mēs redzam, ka tā problēma ir. Un viņa ir gadiem. Tad ir jautājums, kāpēc neviens nekad tai nav pievērsis uzmanību?"

"De facto" arī norāda, ka tieslietu sistēmā Satversmes tiesas lēmumu vērtē kā līdz šim nebijušu solis. Neviens neatminas gadījumu, kad Satversmes tiesa, izskatot kādu konstitucionālo sūdzību, būtu pieņēmusi blakus lēmumu, kurā norāda uz vairāku personu, tostarp tiesneša iespējamu prettiesisku rīcību. Izskatot "Danske bank" sūdzību par maksātnespējas procesa regulējumu, seši konstitucionālie tiesneši nonāca pie secinājuma, ka Rīgas Centra rajona tiesas tiesnesis Raimonds Buls un maksātnespējas administrators Dainis Bergmanis rīkojušies tā, ka par viņu darbības tiesiskumu rodas šaubas.

Pats Bergmanis gan par savu rīcības pareizību ir ļoti drošs, "De facto" sakot, ka "es ļoti komfortabli jūtos attiecībā uz to, ko es esmu izdarījis."

Konkrētajā lietā Bergmanis bankas prasījumu neatzina un, kamēr banka tiesājās par savām tiesībām, administrators maksātnespējīgo uzņēmumu mantu izsolīja un pabeidza bankrota procedūru. Visus šos lēmumus apstiprināja tiesnesis Raimonds Buls, tādējādi faktiski banku atstājot ar garu degunu. Tā, it kā tā nekad naudu bankrotējušajiem parādniekiem nebūtu aizdevusi. Abu kungu rīcība tagad jāvērtē prokuratūrai.

"Man nav zināmi tie apstākļi, pamatojoties uz kuriem, Satversmes tiesa izteikusi tās šaubas par manas rīcības tiesiskumu attiecīgajā maksātnespējas procesa lietā. Gandrīz visus, izņemot vienu, manus SIA "Ceturtā planēta" maksātnespējas procesā pieņemtos lēmumus, par kuriem Jūs interesējaties, ir vērtējuši apelācijas un kasācijas instances tiesu tiesneši."  Tā Latvijas Televīzijai rakstiski norādīja tiesnesis Buls, kurš uz jautājumiem bija gatavs atbildēt, tos saņemot oficiāla iesnieguma formā. Kļūdas savos lēmumos viņš neatzīst.

Savukārt administrators Bergmanis nu atklājis – Satversmes tiesas seši konstitucionālie tiesneši patiesībā lēmuši aplam, jo  tie maldināti. Bergmanis vērsies policijā ar iesniegumu, kurā "Danske bankai" pārmet dokumentu viltošanu. Proti, banka grozījusi kontu izrakstus.

Vaicāts, kāpēc šādi secinājumi radušies tikai tagad un vai tā nav taktiska spēle, Bergmanis "De facto" atteica, ka "var runāt par taktiskāk spēlēm un netaktiskām, jebkurš tiesas process ir sacīkstes princips un taktiska spēle jebkurā situācijā. [..] es uzskatu, ka viņi ir viltojuši grāmatvedības dokumentus un rezultātā maldinājuši Satversmes tiesu."

"Danske Bank" šos pārmetumus gan noraidījusi, norādot, ka administratora apgalvojumi neesot pārsteigums, jo, kā sacīja bankas Komunikācijas nodaļas vadītāja Ieva Zauere, tad "visatļautības un tiesiskā nihilisma izpausmes raksturo visu viņa darbību maksātnespējas procesā."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti