De Facto

Atjauno sertifikātus "Maximas" cēlājiem

De Facto

Topošā valdība ieliks pamatus 5 miljardu eiro dalījumam

Dārgā eiro ieviešana Jūrmalas domē

Jūrmalā maksā 80 latus stundā, lai dokumentos latus labotu uz eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

 

Jūrmalas dome bija nolīgusi zvērinātu advokātu Jāni Kārkliņu, lai viņš sniegtu juridiskos pakalpojumus ,,par dokumentu izstrādi saistībā ar eiro ieviešanu". Par darbu viņam maksāja 80 latus stundā, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "De facto".

Būtībā izmaiņas pašvaldības dokumentos saistībā ar eiro ieviešanu bija vienkārši labojumi. Piemēram, saistošajos noteikumos vārds ,,lati" jāaizstāj ar vārdu ,,eiro", bet summas apmērs latos pēc oficiālā kursa jāpārrēķina uz eiro. Lai šādus labojumus veiktu, nav nepieciešama ne jurista, ne grāmatveža izglītība. Turklāt pārmaiņu procesā konsultācijas pašvaldībām neatteica ne nozares ministrija, ne Eiro biroja speciālisti.

Taču, atšķirībā no citām vietvarām, Jūrmalas pilsētas dome palīdzību lūdza zvērinātam advokātam Jānim Kārkliņam. Viņa noteiktā maksa ir 80 lati stundā. Jūrmalas domes juridiskā nodrošinājuma nodaļas vadītāja pienākumu izpildītājs Aivars Paegle skaidro, ka ,,daudzi darbinieki bija aizgājuši prom, bija palaisti atvaļinājumā. Tie, kuri bija palikuši, tiem nebija nekādas iestrādes. (...) Steidzamības kārtībā bijām spiesti lūgt palīdzību no malas."

"De facto" rīcībā nonākušie rēķini apliecina, ka par ,,dokumentu izstrādi saistībā ar eiro ieviešanu" augustā un septembrī zvērinātam advokātam Jānim Kārkliņam pārskaitīti 24 175,80 LVL. Papildu tam juriskonsultiem domē augustā vien atalgojumā kopumā izmaksāti 3 062,95 LVL. Zvērināts advokāts Jānis Kārkliņš skaidro, ka ,,netika veikts tikai tehniskais darbs, kas ir latu pārvēršana uz eiro, bet gan jaunu punktu radīšana, gan izslēgti punkti, kas ir pretrunā likumam. Bija atsevišķi normatīvie akti, kas bija apvienoti vienā." 

"De facto" rīcībā esošie darbu pieņemšanas – nodošanas akti tomēr apliecina, ka ilgas stundas pavadītas, lai veiktu valūtas konvertācijas. Tāpat maksāts par laiku, kas veltīts sarakstēm, telefonsarunām un satikšanās reizēm ar domes pārstāvjiem. Piemēram, vienā no dienām ,,tabulu sagatavošana par eiro noapaļošanas iespējamajiem variantiem" aizņēmusi vairāk nekā sešas stundas. Tikpat daudz, cik bija nepieciešams, lai rediģētu saistošos noteikumus par konkrētu pabalstu izsniegšanas kārtību.

Domes saistošo likumu pārskatīšanas rezultātā atklājusies virkne nepilnību. Taču domē pilnībā tās novērstas neesot. Tas liek domāt par nevajadzīgi iepirktiem pakalpojumiem. Paegle atzīst, ka ,,strādājot pie atsevišķiem jautājumiem, konstatējām, ka tie ir vēl pārāk neskaidri. Tur vajag vēl papildu papētīt, bet tas nav tāpēc, ka ārpakalpotājs būtu vainīgs, bet  tāpēc, ka valsts līmenī vēl daudz, kas nav skaidrs, bet tie ir kādi 5%."

Latvijā ir vairāk nekā 1200 zvērinātu advokātu. Taču domes pārstāvji izvēlējās tieši Kārkliņu. Iepirkumu uzraudzības biroja mājas lapā publicēts vien konkursa rezultāts. Tajā redzams, ka Kārkliņš vienīgais bija iesniedzis piedāvājumu. Aizdomīga šķiet kopējā līgumcena. Tā ir tieši par vienu santīmu mazāka nekā 20 tūkstoši latu. Tobrīd likums vēl nebija mainīts un tādējādi, visticamāk, izdevās izvairīties no pilnas iepirkumu procedūras piemērošanas. Turklāt Kārkliņš domei sniedzis arī citus pakalpojumus. Piemēram, konsultācijas saistībā ar reorganizācijas veikšanu 2 420 LVL vērtībā.

2008. gadā Latvijas Universitātes Juridisko fakultāti pabeidza Jūrmalas pilsētas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis un viņa vietnieks Romāns Mežeckis. Šajā fakultātē par pasniedzējiem strādā gan Trukšņa padomnieks juridiskajos jautājumos Ringolds Balodis, gan arī zvērināts advokāts Kārkliņš, ar kura biroju slēgta virkne līgumu par juridiskajiem pakalpojumiem. Kārkliņš esot pārbaudījis un pārliecinājies, ka ne Truksnis, ne Mežeckis ,,nav bijuši mani studenti. Es pat nezināju, ka viņi ir juristi." Citādāk ir Balodi, kurš ir Kārkliņa kolēģis Latvijas Universitātē. Balodis vasarā kļuva par nule kā ievēlētā Jūrmalas mēra Trukšņa padomnieku. Taču abi kungi bija pazīstami krietnu laiku pirms tam. "De facto" rīcībā esošā informācija apliecina, ka pirms septiņiem gadiem, kad Truksnis vēl bija domes izpilddirektors, viņš slēdza līgumu ar Balodi par juridisko pakalpojumu sniegšanu pašvaldībai. No komentāriem Balodis izvairās, norādot, ka ,,šobrīd esmu "uz  slimības lapas"".

Kārkliņš jautāts, vai ar noslēgto līgumu par juridiskajiem pakalpojumiem tādā veidā nav maksāts pašam Balodim, atbild noliedzoši: ,,Tādas aizdomas mēs katrs varam izteikt par jebkuru gadījumu." Tomēr tas, ka advokātu pakalpojumi ir dārgi, vēl vairāk liek apšaubīt domes pieņemto lēmumu, dokumentāciju sagatavošanai uz eiro izvēlēties ārpakalpojumu. Finanšu ministrijas eiroprojekta vadītāja Dace Kalsone "De facto" norāda, ka pašvaldības dokumentācijas sagatavošanu pārejai uz eiro varēja nodrošināt ar pašu iekšējiem resursiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti