Izraēla un Saūda Arābija: Vai ienaidnieki kļūs par draugiem?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Kopš kroņprinča Muhameda bin Salmana nākšanas pie varas 2017.gada jūnijā  Saūda Arābijā izmaiņas skārušas ne tikai ekonomisko un sociālo sfēru, bet arī ārpolitiku. Pēdējie notikumi attiecībās ar Izraēlu, tajā skaitā kroņprinča 2.aprīļa paziņojums, ka Izraēlai ir tiesības uz savu zemi, apvienojumā ar abu valstu augošo konfliktu ar Irānu liek uzdot jautājumu, vai konflikts ar Irānu novedīs pie Saūda Arābijas un Izraēlas attiecību uzlabošanās?

FAKTI

Sunnītu islāms – lielākais islāma novirziens, par kura aizbildni sevi pozicionē Saūda Arābija. Sunnismā pastāv četras tiesību skolas (Hanafītu, Mālikītu, Šafiītu un Hanbalistu), kā arī vairākas modernas kustības. Konservatīvā Vahabītisma kustība, kuru aizsāka Muhameds Abd Al Vahābs, uzplauka Saūda Arābijā un šodien ir atzīta kā valsts atbalstīta sunnītu islāma forma.

Šiītu islāms – otrs lielākais Islāma novirziens, kas izveidojās pēc pravieša Muhameda nāves, kad tika apstrīdēts viņa pēctecis. Šiītu musulmaņi uzskata, ka likumīgais pēctecis bija Muhameda brālēns Ali, kuram bija jākļūst par kalifu. Šodien lielākā daļa šiītu musulmaņu dzīvo Irānas un Irākas teritorijās un tie ir minoritāte citās Tuvo Austrumu valstīs.

Šā gada aprīļa sākumā Saūda Arābijas kroņprincis Muhameds bin Salmans sarunā ar "The Atlantic" žurnālistu Džefriju Goldbergu paziņoja, ka Izraēlai ir tiesības uz savu zemi. Maigāki, bet līdzīgi izteikumi, kas ir pretrunā ar vēsturiski pieņemto ideju par arābu vienotību Palestīnas jautājumā, parādās mediju vidē arvien vairāk. Piemēram, pagājušā gada novembrī Parīzes konferences ietvaros Saūda Arābijas tieslietu ministrs Muhammeds bin Abduls Karims Īsa Izraēlas avīzei "Maariv" teica, ka jebkura terorisma forma, ieskaitot terorismu gan Izraēlas valsts, gan islāma vārdā, nav uzskatāma par pamatotu.

 

Lai gan Saūda Arābija joprojām neatzīst Izraēlu, spekulācijas par slepenu Rijādas un Telavivas sadarbību kļūst arvien pamanāmākas, īpaši tādēļ, ka nostiprinās abu valstu kopīgais ienaidnieks – Irāna.

Kas vieno Saūda Arābiju un Izraēlu?

Irānas ārpolitika un reģionālās ambīcijas kopš 1979.gada revolūcijas var tikt skatīta caur vēlmi iegūt Tuvo Austrumu hegemona statusu un nostiprināt revolucionāro radikālismu (kas sevī ietver nacionālismu, šiītu islāmu un politisko populismu) arī arābu pasaulē. Šo ambīciju īstenošanai labvēlīgu augsni ieguva režīma maiņa Irākā, kad tika gāzts bijušais diktators Sadams Huseins un viņa pēcnācēja – Irākas premjerministra Nūri Al Maliki valdības ietvaros uzplauka šiītu politiskā ietekme, kura tika īstenota caur militāriem grupējumiem, kas arīdzan saņem tiešu finansējumu no Irānas.

Tomēr Saūda Arābijas un Izraēlas tuvināšanos visvairāk ir veicinājis Arābu pavasaris un Sīrijas pilsoņu kara sākums 2012.gadā, kur Irāna pieslējās Sīrijas prezidentam Bašaram al Asadam, un atbalstīja viņam lojālos militāros grupējumus, tajā skaitā Libānas "Hezbollah". Pēc Asada pozīciju nostiprināšanās 2015.gadā Irānas ietekme Sīrijā ir ievērojami pieaugusi. Tādējādi Jordānijas karaļa Abdullas II izteiktā teorija par šiītu koridora izveidi, kas apvienotu Irānai draudzīgās valstis un grupējumus, stiepjoties no Teherānas līdz pat Vidusjūrai, nu vairs nešķiet tik noliedzama.

Nu šī Irānai lojālā politiskā apvienība, kas dēvēta arī par Revolucionāro bloku, rada tiešu apdraudējumu gan Saūda Arābijas, gan Izraēlas nacionālajai drošībai un reģionālajai pozīcijai. 

Kopīgs ienaidnieks kā draudzības garants?

Ņemot vērā augošo Irānas reģionālo nostiprināšanos attiecībā pret citām Tuvo Austrumu valstīm, Izraēlas un Saūda Arābijas savienība vismaz teorētiski būtu iespējama. Tomēr tajā pašā laikā ir jāpatur prātā, ka Saūda Arābijas karaļnams lielā mērā nodrošina iekšējo stabilitāti, izmantojot vahabītisma reliģisko doktrīnu un valsts konservatīvo sunnītu musulmaņu atbalstu. Saūda Arābija ir izsenis sevi pozicionējusi kā sunnītu aizbildni, kuras teritorijā atrodas svētās pilsētas Meka un Medina. Ciešas un atklātas attiecības ar Izraēlu draud tiešā veidā iedragāt ne tikai pašreizējā karaļa Selmāna Al Sauda un kroņprinča Muhameda Bin Selmāna popularitāti, bet arī Tuvo Austrumu valstu sabiedrību skatījumu uz valsts īstenoto ārpolitiku reģionā.

Palestīnas jautājums, kaut arī zaudējis savu kādreizējo svarīgumu politiskajās aprindās, vēl arvien pastāv kā vienojošs elements starp Izraēlas valstiskuma noliedzējiem.

Piemēram, 2016.gadā Katarā veiktais pētījums norāda ne vien to, ka 89% arābu uzskata, ka Izraēla ir drauds reģionālajai drošībai un stabilitātei, bet arī noliedz to, ka Izraēlas atzīšana būtu atbalstāma. Saūda Arābija līdz šim ir ļoti piesardzīgi runājusi par jebkāda veida sadarbību ar Izraēlu. Informācija par abu valstu tuvošanos un politisku tikšanom starp abu valstu līderiem nākusi tieši no Izraēlas, kas bijusi publiski daudz atvērtāka. Vēl nesen premjerministrs Benjamins Netanjahu Pasaules ekonomikas forumā Davosā uzstāšanas laikā slavēja Izraēlas ciešo sadarbību ar nenosauktām arābu valstīm. Tomēr nevarētu arī izslēgt faktu, ka sabiedrību redzējumus par Izraēlu būtu iespējams mainīt. Saūda Arābijas augošā pretestība un smagie izteikumi, norādot uz Irānu kā lielāko reģiona teroristu, iezīmē, ka šāda retorika varētu tikt izmantota, lai apvienotu naidīgi noskaņoto arābu publiku atbalstīt augošo sadarbību ar Izraēlu. 

Nenoliedzami, abas valstis uztrauc arī Irānas kodolieroču jautājums. Ne velti Saūda Arābija un Izraēla izrādīja lielāko pretestību pret 2015.gadā parakstīto Irānas kodolieroču darījumu (JCPOA). Bez tam Izraēlu īpaši uztrauc Irānas aktīvais atbalsts gan Libānas "Hezbollah" spēkiem, gan Palestīnas "Hamas" organizācijai. Abas grupas sastāda tiešu apdraudējumu Izraēlas nacionālajai drošībai, atbalstot un veicot teroraktus visā valsts teritorijā. Tieši šie saspīlējumi, kuri turpinās vēl šodien, noveda pie 2006.gada Libānas kara. Ir novērojamas pazīmes, ka Izraēla gatavojas jaunai militārai konfrontācijai ar "Hezbollah".  2017.gadā notika Izraēlas zemes, gaisa un jūras spēkus kopējas militāras mācības, kuras izspēlēja iespējamu karu ar minēto grupējumu.

Šī gatavošanās karam ir saistīta ar faktu, ka, nostiprinoties al Asada pozīcijai Sīrijā, vienlaicīgi tiek nostiprinātas arī "Hezbollah" un "Hamas" pozīcijas, kā arī iespēja, ka Irāna atvērs patstāvīgas militārās bāzes Sīrijā. Mazais izmērs un partneru trūkums reģionā nostāda Izraēlu nedrošā situācijā neatkarīgi no valsts salīdzinoši lielajām militārajām spējām. Savukārt militāri vājajai Saūda Arābijai apdraudošs ir revolucionārais Irānas modelis, kas tiek reģionāli eksportēts, tādējādi apdraudot gan Saūda monarhijas stāvokli kā sunnītu aizbildnim, gan arī reliģiskā līdera statusu islāma pasaulē.

Kopš Sadama Huseina gāšanas Irākā 2003.gadā Saūda Arābija izskatās zaudējam visus konfliktus, kuros tā ir iesaistījusies – tā ir ierauta nebeidzamā konfliktā Jemenā, kur tieši uz valsts robežas saduras ar Irānas atbalstītajiem huti nemierniekiem, dažādu grupējumu atbalsts Sīrijā ir izrādījies dārgs un tomēr neveiksmīgs, kamēr "Hezbollah" grupējums turpina stiprināt varu Libānā pretēji Saūda Arābijas centieniem noturēt pie varas tai draudzīgo 14.marta aliansi, kuru vada premjerministrs Saads Hariri.

Kamēr Saūda Arābija reģionāli zaudē, Irāna ir kļuvusi par svarīgu spēlētāju, tādējādi apdraudot pašreizējo varas sadalījumu reģionā.    

Kas ir gaidāms nākotnē?

Tomēr, pat skatot Tuvo Austrumu reģionālo situāciju caur Irānas draudu prizmu, tādējādi atzīstot, ka gan Izraēlai, gan Saūda Arābijai ir redzami kopēji reģionālie draudi, kas varētu novest pie ciešākām attiecībām, sadarbības pieaugums abu valstu starpā tuvākajā nākotnē var saglabāties ierobežots. Pēdējie kroņprinča Salmāna izteikumi, pat ja atzīti kā vērā ņemami, tomēr var tikai pāragri tikt uzskatīti par spējīgiem pārvarēt Saūda Arābijas iekšējos ierobežojumus.

Lai arī Muhameds bin Salmāns piekopj izteiksmīgu un drošu politiku, kas varētu pilnībā mainīt Saūda Arābiju, lai iegūtu atbalstu "arābu ielās", viņam būs krietni jānopūlas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti