Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Māris Zanders. Iedomātās robežas

Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Centienos apkarot nelicencētās azartspēles, vērsīsies arī pret interneta nodrošinātājiem

Eiropas valstis gatavojas EP vēlēšanām: Pretrunu pilnā koalīcija Itālijā

Itālija EP vēlēšanu priekšvakarā – pretrunu pilna koalīcija un gaidāmais budžets

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Itālijas vicepremjers Mateo Salvīni vada koalīcijas mazāko partiju ar nosaukumu "Līga", tomēr daudziem ir radies priekšstats, ka tieši viņš nosaka toni pašreizējā Itālijas valdībā. Gan Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanas, gan nākamā gada budžets var kļūt par nopietnu pārbaudījumu Itālijā esošajai koalīcijai.

ĪSUMĀ:

  • Pēc pērnajām vēlēšanām Mateo Salvīni kļuva par vicepremjeru, taču rada iespaidu, ka viņš vada Itālijas valdību.
  • Koalīcijas partiju starpā redzamas būtiskas pretrunas, tomēr tām abām raksturīgas eiroskeptiskas idejas.
  • Piecu zvaigžņu kustības politiķis EP: Salvīni vadītā partija nav ideāls partneris, bet citu alternatīvu nebija.
  • Opozīcijas partijas politiķis: Par koalīcijas testu kļūs EP vēlēšanas un valsts budžets.
  • Žurnālists: Salvīni mērķis – līderis reģionā, bet tagad viņš jau nacionālās politikas uzlecošā zvaigzne.
  • Profesoram: Itāļu politiķiem ir raksturīgi domāt, ka ar lielākiem tēriņiem var atrisināt gandrīz visas problēmas.

Koalīcijas partneri ar pretrunām

Aizvadītā gada pavasarī notikušajās Itālijas parlamenta vēlēšanās par skaidru uzvarētāju kļuva Piecu zvaigžņu kustība. Tā ieguva nepilnus 33% balsu. Pēc garām sarunām šī partija izveidoja koalīciju ar Mateo Salvīni vadīto "Līgu". Tā vēlēšanās ieguva aptuveni 17% balsu.

Abu partiju vadītāji kļuva par vicepremjeriem, bet premjers Džuzepe Konte tika pieaicināts no malas. Salvīni uzņēmās atbildību par iekšlietām un sāka skaļu cīņu ar migrāciju.

"Ir sajūta, ka Salvīni vada šo valdību, kaut arī viņam tam nebija pietiekama vēlētāju atbalsta. Piecu zvaigžņu kustība būtībā ļāva viņam ieņemt šo pozīciju, akceptējot viņa ārkārtīgi aso nostāju migrācijas jomā vai viņa nacionālistisko pozīciju daudzos citos jautājumos," norāda Itālijas Ārpolitikas institūta pētniece Eleonora Poli (Eleonora Poli).

Eksperte arī vērš uzmanību uz abu partiju pretrunām: "Vienīgais jautājums, kurā sakrīt abu pašreizējās koalīcijas partiju viedokļi, ir, ka Eiropas Savienībai ir nepieciešamas reformas. Bet ekonomikā, sociālajā jomā un pat zināmā mērā ārpolitikā viņiem ir pilnīgi atšķirīgi priekšstati. Protams, jautājums ir, ko un kā viņi grib reformēt Eiropā.

Tomēr kopumā šīs eiroskeptiskās idejas ir raksturīgas abām partijām."

Uz iekšējām pretrunām starp divām valdību veidojošām partijām norāda visi Latvijas Radio uzrunātie cilvēki. Tās neslēpj pat Piecu zvaigžņu kustības politiķi.

Eiropas Parlamenta deputāts Ignacio Korrao (Ignazio Corrao), kurš iepriekšējās vēlēšanās kā pirmais no Piecu zvaigžņu kustības saraksta tika ievēlēts EP, lepni piebilst, ka viņam ir 35 gadi un viņš nāk no Sicīlijas. "Protams, es nekad mūžā nebalsotu par "Līgu". Mēs esam ļoti atšķirīgi. Ir daudz jautājumu, kur mums pilnībā nesakrīt viedokļi. Viņiem ir ļoti ziemeļnieciska mentalitāte un labējs skatījums uz lietām. Bet pie jautājumiem, ko mēs esam ierakstījuši koalīcijas līgumā, mēs varam strādāt un tādējādi sniegt labus rezultātus Itālijas iedzīvotājiem," saka Korrao.

Eiroparlamentārietis atzīst, ka Salvīni vadītā partija nav ideāls partneris, bet pēc vēlēšanām viņiem neesot bijis citu alternatīvu: "Vēlēšanās mēs ieguvām 33% balsu. Mēs nevarējām pateikt, ka mēs atsakāmies no valdības veidošanas, jo mums neviens apkārt nepatīk. Patiesībā mums patiešām neviens nepatīk, bet mēs nevarējām tā pateikt. Tādēļ mēs izteicām priekšlikumu divām partijām, kam bija pietiekami daudz deputātu, lai kopā iegūtu vairākumu. Tā bija "Līga" un Demokrātiskā partija. Bet Renci atbildēja, ka viņš labāk ēdīs popkornu un vēros izrādi." Jāatgādina, ka Mateo Renci ir bijušais Itālijas premjers un toreizējais sociāldemokrātu līderis.

Pieaugošo "mazā" koalīcijas partnera jeb "Līgas" popularitāti Korrao no Piecu zvaigžņu kustības skaidro ar mediju ietekmi: "Ja jūs paskatīsieties uz šīs valdības paveikto, tad redzēsiet, ka 90% no visa padarītā nāk no Piecu zvaigžņu kustības priekšlikumiem. Bet ieguvumus no tā saņem "Līga". Līdz ar to rodas jautājums, kā gan tas ir iespējams. Un atbilde ir ļoti vienkārša: "Līga" vienmēr ir strādājusi koalīcijā ar Berluskoni. Viņi startē kopā visās reģionālajās vēlēšanās un vienmēr ir bijuši ļoti tuvi. Un mediju sistēma viņus atbalsta."

Opozīcija: EP vēlēšanas – tests koalīcijai

Notiekošo aktīvi vēro un analizē arī opozīcija. Pie tās pieder Itālijas parlamenta deputāts Alesandro Fusakia (Alessandro Fusacchia). Viņš pārstāv nelielu opozīcijas partiju ar nosaukumu "Vairāk Eiropas". Latvijas Radio ar viņu tiekas Itālijas parlamentā dienā, kad Fusakia kopā ar citu partiju kolēģiem prezentē priekšlikumu par obligātu bērna kopšanas atvaļinājumu tēviem. Šis ir retais gadījums, kad kādu ideju izskatīšanai parlamentā piedāvā gan daļa pozīcijas, gan daļa opozīcijas partiju.

Fusakia saka, ka "Līgas" un Piecu zvaigžņu kustības sadarbība ar katru dienu mainās. Tādēļ viņš uzskata, ka par pašreizējās koalīcijas testu kļūs Eiropas Parlamenta vēlēšanas: "Viens ir skaidrs: lietas nepaliks kā līdz šim.

Labākajā gadījumā notiks valdības sastāva izmaiņas. Bet varbūt arī kas trakāks."

Zem vārdiem "kas trakāks" Alesandro Fusakia min ārkārtas vēlēšanas. Politisko partiju reitingi parāda, ka Piecu zvaigžņu kustība un "Līga" faktiski ir samainījušās vietām. Proti, tagad "Līgu" atbalsta aptuveni divas reizes vairāk vēlētāju nekā Piecu zvaigžņu kustību. Tādēļ ja Salvīni partija uzvarēs Eiropas Parlamenta vēlēšanās, šim politiķim var rasties kārdinājums sarīkot arī ārkārtas nacionālā parlamenta vēlēšanas cerībā kļūt par premjeru.

Bet daudz būs atkarīgs arī no Eiropas konteksta, uzskata Itālijas parlamenta deputāts Fusakia: "Ir atšķirības starp vienu scenāriju, kurā Eiropas Parlamentā vairākumu patur Eiropai draudzīgie spēki, kuri kopīgiem spēkiem varēs izvēlēties Eiropas Komisijas priekšsēdētāju un citas augstākās amatpersonas, un otru scenāriju, kur tā dēvētie suverenitātes atbalstītāji varēs radīt Eiropas Parlamentā zemestrīci."

Par vēl vienu nopietnu pārbaudījumu kļūs nākamā gada budžets. Ņemot vērā, ka Piecu zvaigžņu kustība vēlas palielināt tēriņus, bet "Līga" – samazināt nodokļus, atrast naudu visam vajadzībām nebūs vienkārši.

Fusakia komentē, kādēļ Salvīni ir kļuvis tik populārs Itālijas sabiedrībā: "Netērējot daudz naudas, Salvīni var izlikties savu vēlētāju priekšā, ka viņš daudz ko ir sasniedzis. Lai apturētu kuģa ienākšanu kādā no mūsu ostām, nav nepieciešams daudz līdzekļu. Turpretī Di Maio ir nolēmis paņemt divus portfeļus, kas jau katrs pats par sevi ir ārkārtīgi smagi. Un, apvienojot tos kopā, pat Albertam Einšteinam vai Mihaelam Šumaheram, diez vai kas sanāktu. Un iedomājieties, kas notiek, ja tur ir Luidži Di Maio... Runa ir par Nodarbinātības ministriju un Ekonomiskās attīstības ministriju. Un tur, lai kaut ko paveiktu, ir nepieciešama nauda. Bet naudas, kā visiem labi zināms, nav. Ja vien netiek celti nodokļi."

Salvīni popularitāte

Lai labāk izprastu Mateo Salvīni popularitātes iemeslus, Latvijas Radio devās uz Itālijas ziemeļiem, no kurienes nāk viņa partija. Galu galā vēl ne tik sen to dēvēja nevis par "Līgu", bet gan par "Ziemeļu līgu".

Milānā Latvijas Radio sagaidīja pieredzējis žurnālists no "Radio24" Džidži Donelli (Gigi Donelli): "Līdz ar Silvio Berluskoni ēras norietu centriski labēji noskaņotajiem vēlētājiem bija jāmeklē jauns orientieris. Un viņi ir atraduši "Līgu". Tā ir labēji konservatīvā partija ar – un tas ir ļoti būtiski – gados jaunu vadītāju. Viņš ir līderis, kurš spēj pilnībā izmantot visus mūsdienu komunikācijas veidus. Salvīni visu laiku ir "Facebook" un "Twitter", viņš runā 50 reizes dienā, ļoti daudz un pilnīgi visur. Un tas notiek ļoti konservatīva projekta ietvaros."

Donelli stāsta, ka vēl pirms gadiem desmit Salvīni lielākais mērķis bija kļūt par reģionālo līderi. Bet tagad viņš ir jau nacionālās politikas uzlecošā zvaigzne. Tādēļ arī ideja par Itālijas ziemeļu reģiona atšķelšanos vai vismaz autonomiju no pārējās valsts tagad esot pilnībā aizmirsta.

Arī žurnālists Donelli uzskata, ka nākamā gada budžeta pieņemšana šai valdībai var kļūt par klupšanas akmeni: "Salvīni labākais scenārijs būtu vispirms gūt uzvaru Eiropas Parlamenta vēlēšanās un tad sagaidīt, ka valdība krīt, jo ir ekonomikas problēmas un konflikts ar Briseli. Tas viņam palīdzētu populistiskajam piegājienam. Tas patiešām nāktu viņam par labu. Valdība krīt, un jauns, augošas partijas līderis aicina sasaukt ārkārtas vēlēšanas, lai gūtu jaunu startu."

Vairāk tērēt un mazāki nodokļi?

Cik tad kritiska ir situācijas ar Itālijas budžetu? Skaidro Milānas prestižās Bokoni Universitātes profesors Frančesko Daveri (Francesco Daveri): "Pašreiz pie varas esošā koalīcija būtībā piedāvā divas lietas: palielināt izdevumus un samazināt nodokļus. Tādēļ man ir grūti saprast, kā tas var radīt kaut ko citu, kā tikai lielāku budžeta deficītu un lielāku valsts parādu."

Profesors Daveri saka, ka dažādiem itāļu politiķiem ir raksturīgi domāt, ka ar lielākiem tēriņiem var atsisināt gandrīz visas problēmas: "Mūsu sabiedrība noveco. Tādēļ mēs tāpat kā citas valstis arvien vairāk tērējam sociālajām vajadzībām un mazāk ieguldām sabiedrisko pakalpojumu nodrošināšanā un infrastruktūrā. Jautājums ir, vai mēs esam tam gatavi. Publiskās diskusijās par fiskālo politiku dominē viens būtisks mīts. Proti, ka mēs varam atļauties arvien jaunus tēriņus, nedomājot par to, kur mēs tam ņemsim naudu, jo mēs vienmēr varam aizņemties."

Profesors norāda, ka pēdējo desmit gadu laikā nabadzīgo cilvēku Itālijā ir kļuvis krietni vairāk. Tādēļ ar šo problēmu ir jācīnās. Tomēr Daveri nav līdz galam pārliecināts, vai Piecu zvaigžņu kustības ieviestā pilsoņu ienākumu shēma ir labi pārdomāta.

Īpaši Daveri kritizē to, ka nav pietiekami domāts par daudzbērnu ģimenēm: "Ja tas bija domāts nabagiem, tad man jāsaka, ka visnabadzīgākās ģimenes netiks sasniegtas vislabākajā veidā. Turklāt 780 eiro vai 600 eiro varētu būt par daudz, ja salīdzinām to ar vidējo algu Itālijā. Arī, ja mēs salīdzinām to ar Franciju un Vāciju, kur ir augstāks iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju un arī augstākas algas, tad redzam, ka viņu minimālā alga ir zem šiem 600 vai 780 eiro. Tādēļ pastāv risks, ka tas var radīt negatīvas sekas un atturēt tos cilvēkus, kuriem visvairāk vajag darbu, no iesaistes darba tirgū. Te, man liekas, šis likums nav līdz galam pārdomāts."

Savukārt "Līgas" politiķi ir pauduši, ka vēlas samazināt ienākumu nodokli ģimenēm, kuru kopējie ienākumi nepārsniedz zināmu slieksni. "Es varu iedomāties, ka šīs reformas rezultātā tiks izveidotas jaunas ģimenes.

Itāļi var būt ļoti izdomas bagāti, kad viņiem tiek piedāvāta šāda motivācija.

Un es šaubos, ka valsts varēs atšķirt ģimenes, kas tiek radītas, lai samazinātu nodokļus, no īstām ģimenēm, kam nepieciešama aizsardzība," saka Daveri.

Vēlētāju gaume – nepastāvīga

Var secināt, ka šobrīd Itālijā pie varas esošā koalīcija ir savstarpējo pretrunu pilna. Salvīni ir mācējis prasmīgi izmantot esošo situāciju, lai pievērstu sev uzmanību un palielinātu savu popularitāti. Būtībā viņš ir pārvilinājis lielu daļu no līdzšinējiem Silvio Berluskoni atbalstītājiem.

Gan Eiropas Parlamenta vēlēšanas, gan nākamā gada budžets, kura deficīts varētu krietni pārsniegt Eirozonā pieļaujamo slieksni, var kļūt par nopietnu pārbaudījumu esošajai koalīcijai. Un tad ļoti iespējams, ka par nākamo Itālijas premjeru kļūs Salvīni .

Tomēr žurnālists Džidži Donelli atgādina, ka pēdējā laikā vēlētāju gaume nav diez ko pastāvīga: "Šobrīd Salvīni ir spēcīgākais spēlētājs. Bet esmu pārliecināts, ka arī viņš apzinās, ka mūsdienās vairs nav tik viegli ieturēt vienu un to pašu līniju 20 gadus, kā tas bija kādreiz. Cilvēkiem viss ātri apnīk, droši vien apniks arī Salvīni . Es dzirdu, ka cilvēki jau ir noguruši no visām tām runām par migrāciju, par kārtējo kuģi, kurš nedrīkst ienākt mūsu ostās. Tā kā lietas mūsdienās mainās ļoti strauji. Un droši vien ne tikai Itālijā."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti