Iedzīvotāji par dzīvi Bauskā piesardzīgi; vietējā vara - optimistiska

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

 

Pēc pašvaldību vēlēšanām Bauskā no 17 deputātiem nomainījusies vairāk nekā puse un arī priekšsēdētājs ir cits. Tomēr šeit bijis zemākais līdzdalības līmenis: vēlēšanās piedalījusies tikai trešā daļa novada iedzīvotāju. Tie, kas vēlējuši, pagaidām apmierināti ar rezultātiem, jo redz atbalstu uzņēmējdarbībai un cer, ka dome uzklausīs iedzīvotājus. Bet tie, kas nav piedalījušies, necer, ka dzīve kļūs labāka. Pašvaldība sola veidot dialogu ar iedzīvotājiem.

Cer uz domnieku rīcību palīdzībā nabadzīgākajiem

Ceļu uz Bausku remontē, tāpēc no Rīgas ceļš ir garāks kā citkārt. Remontē arī Bauskas ielas. Pie slimnīcas pretim Sarkanajam Krustam notiek ceļu remonts un to kā vienu no pirmajiem jaunās domes darbiem pamanījusi arī Bauskas Sarkanā Krusta izpilddirektore Sandra Pumpuriņa. "Es redzu, ka ir mainījies. Tepat pretī bija drausmīgs ceļš ar bedrēm, un tas [remonts] ir izdarīts. Tas ir taustāms piemērs, ka ir kaut kas labs cilvēkiem, lai te var iebraukt ātrās palīdzības mašīnas…," saka Pumpuriņa.

Viņai pirms vēlēšanām bija piedāvāts kandidēt kādā no sarakstiem. Viņa atteikusies, jo nevalstiskajai organizācijai jāsadarbojas ar to politisko spēku, kas ir pie varas. Viņa piedalījusies balsošanā, lai gan atzīst, ja nebūtu Sarkanajā Krustā, varbūt arī nebalsotu.

Pumpuriņa cer, ka ar jauno domes sasaukumu izdosies vienoties gan par veselības istabu, gan par pirti, gan par patversmi un zupas virtuvi. "Sadarbība vēl ar pašvaldību nav izveidojusies tāda, kādu vēlētos. Nācām ar ierosinājumiem, bet vēl neesam guvuši atbalstu. Ceram, ka kaut kas mainīsies un mūs uzklausīs. Katram deputātam būtu prestiži padomāt ne tikai par cēliem [mērķiem], bet arī par pašu zemāko cilvēku slāni, kuru mums ir daudz," norāda Pumpuriņa.

Prioritātei jābūt ģimenei

To, ka pirmkārt jādomā par ģimenēm, uzskata mamma Ilze, tomēr netic, ka lietas Bauskā mainīsies. Viņai piešķirts mazturīgā statuss un viņa viena audzina savu dēliņu Adrianu, kurš jau gadu varētu iet bērnudārzā, bet vēl priekšā rinda. Bērnudārzus remontē. Uz vēlēšanām jaunā sieviete negāja, bet tagad meklē darbu. Strādātu par pārdevēju, bet nevēlas to darīt "Maxima", jo darbalaiks ir līdz 22 vakarā, un nav neviena cita, kas pieskatītu bērnu. "Zinu, ka bija tāds auklīšu pabalsts, bet Bauskā nekā nav. Cik esam prasījuši - nav. Citur Madonā, Rīgā ir, bet ne Bauskā. Lai vairāk domā par iedzīvotājiem, ne tikai par bērniem bet vispār. Rotaļu laukumu arī mums nav," saka Ilze.

Tāpat kā Ilze, arī pensionāre Ņina, kas tirgo puķes no sava dārza, netic, ka iespējamas pārmaiņas. Viņa šaubās, vai ziemā būs apkure un noliedz, ka vietvara palīdzētu viņai ar kādu pabalstu. Tāpēc arī vēlēšanās Ņina nepiedalījās un no domes neko nesagaida.

"Kas tev palīdzēs? Ne par dzīvokli, nekā. Dzīvo ka pēdējie nabagi. Es neko negribu. Par apkuri arī nepalīdz maksāt. Apkuri arī, ja nesamaksās, tad nepieslēgs," nosaka Ņina.

Uzņēmēji apmierināti ar domes darbu

Bauskai joprojām būtisks ir darba vietu trūkums, tomēr uzņēmēji atzinīgi vērtē domē pāris mēnešos paveikto. Bauskas uzņēmēju konsultatīvās padomes un uzņēmuma "Kronis" vadītājs Aivars Svarenieks skaidro, ka dome tikko sākusi darbu, tomēr atradusi laiku uzklausīt uzņēmējus, kas iepriekšējam sasaukumam nebija svarīgi. No nākamā gada dome piešķirs īpašuma nodokļa atlaides tiem, kas rada jauna darba vietas, sakopj sabiedriskās vietas vai kultūras pieminekļus. "Bija daudz pozitīvāka attieksme pret uzņēmēju konsultatīvo padomi un bija viedokļi par nekustamā īpašuma nodokļa diferenciāciju. Un bija arī par represētajiem un maznodrošinātajiem jautājumi. Par tiem priekšlikumiem, ko iepriekš apspriedām ilgstoši, tika ātri sāktas darbības," pauž Svarenieks.

Viņš norāda, ka auglīgās zemes dēļ zemkopjiem klājas labi, tomēr citās uzņēmējdarbības jomās neiet tik labi: mainās īpašnieki, un gan "Bauskas piens", gan ābolu sulas rūpniecība savu darbību beigusi. Tagad domei jādomā arī par demogrāfiju, kas ir gan dzimstības, gan arī iedzīvotāju aizbraukšanas jautājums.

Ābelnieks: Ir pamats attīstībai

Domes vadītājs Raitis Ābelnieks skaidro, ka nākamgad būtu papildu pabalsts jaundzimušajiem un, iespējams, vēl vairāk paplašinās arī brīvpusdienas skolās. Viņš uzsver, ka maznodrošināto cilvēku skaits samazinās. Tomēr joprojām tiek maksāti pabalsti, tai skaitā par apkuri, un pensionāri ir tā cilvēku grupa, kas var rēķināties ar palīdzību. Bet jādomā arī, kā uzturēt saikni ar iedzīvotājiem. Tomēr Bauskai ir visi priekšnosacījumi, lai tā attīstītos.

"Mums ir pietiekami izglītoti cilvēki, laba satiksme ar galvaspilsētu un šeit blakus ir Lietuva, tāpēc ir arī pārrobežu sadarbība un tā ir mūsu priekšrocība. Vienmēr var vēlēties vairāk. Sadarbība notiek, daudz ko mēs esam ieguvuši, bet ir vēl lietas, kur vajadzētu piestrādāt, lai uzņēmēju ienākšanu novadā un paplašināšanos veicinātu," saka Ābelnieks.

Bauskā pašvaldību vēlēšanās uz iecirkni aizgājuši vien trešdaļa vēlētāju, tas ir zemākais rādītājs Zemgalē un arī citviet Latvijā iedzīvotāji aktīvāk apmeklējuši vēlēšanas. Turklāt šogad tas bija par 10% mazāk nekā pirms četriem gadiem. Domes priekšsēdētājs Raitis Ābelnieks uzskata, ja būtu nodrošināti autobusi, kas cilvēkus aizved uz vēlēšanu iecirkņiem no attālajām saimniecībām, tad līdzdalība būtu lielāka, bet uzņēmējs un arī domes deputāta kandidāts Indulis Pētersons to skaidro ar skandāliem - tieši pirms vēlēšanām dome izlēma likvidēt izglītības pārvaldi, tāpēc pie vietvaras pilsētas centrā piketēja arodbiedrības. Viņš arī vērtē, ka dome varētu panākt uzlabojumus, ja strīdi netraucētu vienoties par mērķiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti