«Haoss», «juceklis» un netālu arī «Sputņik V». Vakcinācija pret Covid-19 Daugavpilī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

"Haoss" un "juceklis", tā Rus.lsm.lv situāciju raksturo Daugavpils reģionālās slimnīcas vadītājs Grigorijs Semjonovs. Mediķi dzīvo "vājprātīgā ciklā – cilvēki negrib vakcinēties, mēs pārliecinām, viņi grib, nav vakcīnu, pēc tam atkal negrib…", viņš teic. Tikmēr Krievijas ģenerālkonsulātā Daugavpilī pastāvīgi tiek saņemti zvani no cilvēkiem, kuri interesējas par iespēju vakcinēties ar "Sputņik V", Rus.lsm.lv saka diplomātiskās pārstāvniecības vadītājs Jevgeņijs Koļesņikovs.

"Vislielākā problēma ir cilvēku uzticēšanās. Redziet – sākumā bija zināma neuzticēšanās "Pfizer" vakcīnai, visi gribēja "AstraZeneca". Bet pēc tam – šo vakcīnu nespēja laikus piegādāt, tad atsauca partiju… Vakcīnu trūkst, mēs pagājušajā nedēļā bijām spiesti atcelt vairākas vizītes sociālajās iestādēs. Un kas iznāca? Mēs aģitējam cilvēkus, veicam darbu, pārliecinām, – bet vakcīnas nav. Kopš decembra beigām ir kaut kāds vājprātīgs cikls – cilvēki negrib vakcinēties, mēs pārliecinām, viņi grib, nav vakcīnu, pēc tam atkal negrib… Un tā pa riņķi. Man nav precīzas statistikas, taču pēc sarunām ar kolēģiem no citām Latgales pašvaldībām varu spriest, ka situācija visiem ir līdzīga," Rus.lsm.lv stāsta Semjonovs.

"Zinu, ka no Rīgas saņemtas brošūras un plakāti krievu un latviešu valodā, kuros aicināts vakcinēties. Ir arī videoklipi, tos vēl neesmu redzējis. Brošūras jau esam sākuši izplatīt slimnīcā, tās drīz parādīsies vietās, kur ir daudz ļaužu, – sociālajos centros, veikalos. Vajag ar jebkādiem līdzekļiem vērsties pie cilvēkiem viņiem saprotamā valodā. Jāizmanto tāda svarīga platforma kā sociālie tīkli, tieši tur ir ļoti daudz nepatiesas informācijas par kovidu. Vajadzīgs pretsvars. No otras puses – attiecībā uz gados vecākiem cilvēkiem efektīvāki ir radio, televīzija, laikraksti.

Jārunā, jārunā un jārunā, jāskaidro un jāmotivē. Šim procesam jābūt nepārtrauktam. Un vakcinācijai nav jāapstājas ne uz minūti.

Visbeidzot, ja jau tā viss ir iznācis, visiem politiskajiem spēkiem par nepieciešamību vakcinēties jārunā savās priekšvēlēšanu kampaņās. Un pilsētas pašvaldībai aktīvāk jāskaidro cilvēkiem nepieciešamība vakcinēties, jo vienas pašvaldības zema aktivitāte var negatīvi ietekmēt visu valsti," uzsver Daugavpils reģionālās slimnīcas vadītājs.

Pašvaldībā ir darba grupa, kas analizē, kā labāk informēt iedzīvotājus un mudināt viņus vakcinēties.

"Pašvaldība pieliks visas pūles, lai uzlabotu stāvokli. Tās nav pilsētas problēmas, tās ir visas valsts problēmas. Vakcīnu nepietiek, kavēšanās rada stresu un palielina cilvēku neuzticību," Rus.lsm.lv saka Daugavpils vicemēre Līvija Jankovska.

Ģimenes ārstam Anatolijam Požarskim ir 2200 pacientu, un pierakstīšanās vakcinācijai norit ļoti kūtri, viņš stāsta Rus.lsm.lv: "No prioritārās senioru grupas pierakstījās 24 cilvēki, vairāki jau atteikušies. Mēs iepotējām pirmo devu desmit cilvēkiem un apstājāmies – vakcīnas flakonā ir desmit devu, bet šobrīd mums nav pat desmit cilvēku, kas vēlētos vakcinēties. No tiem, kuri neietilpst prioritārajās grupās, pierakstījušies potēšanai vēlāk 40–50 cilvēku, ne vairāk. Varbūt jāveido labāka komunikācija ar gados vecākiem cilvēkiem tajos plašsaziņas līdzekļos, kuri atbilst šai vecuma grupai? Un tas noteikti nav internets. Informācijai jānāk no cienījamiem ārstiem, nevis no sabiedrisko sakaru speciālistiem. Mana medmāsa visus apzvana, visu izskaidro, bet galu galā saņemam atteikumus. Gados vecāki cilvēki vienmēr pret visām vakcīnām izturējušies ar piesardzību…"

"Esmu pieradis visus lēmumus pieņemt pats. Tagad esmu nolēmis vakcinēties – šogad man apritēs 73 gadi, gribu pabeigt mācības maģistrantūrā (!!! — L. V.) un uzrakstīt vēl pāris grāmatas," saka muzeja "Ebreji Daugavpilī un Latgalē" izveidotājs un vadītājs Josifs Ročko. "Piezvanīju savam ģimenes ārstam, pierakstījos arī pa tālruni 8989 un vietnē manavakcina.lv. Nedēļu pēc zvana ģimenes ārstam man piezvanīja medmāsa, noteica datumu. Aizgāju un tiku vakcinēts, tas bija marta sākumā. Otrā pote – pēc diviem mēnešiem. Es sevi "neuzvelku" un par to daudz nedomāju."

"Zinu, ka daudzi ir kategoriski pret vakcināciju. Vieni saka – nav nekāda koronavīrusa, citi baidās no vakcīnām, kuras, pēc viņu domām, pārāk ātri izstrādātas un slikti izpētītas, trešie gaida "Sputņik V" no Krievijas," piebilst Ročko.

Uz Rus.lsm.lv jautājumu, vai Latgalē bieži interesējas par Krievijas vakcīnu, Krievijas ģenerālkonsuls Daugavpilī Jevgenijs Koļesņikovs atbild: "Nevis bieži, bet pastāvīgi! Zvana ne tikai Krievijas pilsoņi, zvana dažādos jautājumos, bet sarunas beigās noteikti pajautā arī par "Sputņik". Ir arī tādi, kas domā, ka mēs veicam vakcināciju…"

Protams, ka vakcinēties konsulātā nevar. "Tas ir medicīnisks un valstisks jautājums, kas jārisina atbilstošā līmenī. Mēs paši, viss mūsu konsulāts, jau esam vakcinējušies Pleskavā. Bet mēs esam diplomāti, uz mums attiecas īpaši noteikumi. Varu pateikt, ka ārpus Krievijas dzīvojošie tās pilsoņi var jebkurā brīdī aizbraukt uz Krieviju [un tur tikt vakcinēti]. Tomēr ir daudz nianšu, individuāli jārisina ar robežsargiem. Un Krievijas pilsoņu masveida braucienus vakcinēties mēs nevaram organizēt, ģenerālkonsulāts ar to nenodarbojas," uzsver diplomāts.

Valsts robežsardzes Daugavpils pārvaldes priekšnieks Oļegs Jemašovs Rus.lsm.lv paskaidro, ka tagad, lai izbrauktu uz Krieviju, jānorāda attaisnojošs iemesls. Tas var būt, piemēram, slimu tuvu radinieku kopšana, ārstēšanās, tuva cilvēka bēres. Vakcinācijas pret koronavīrusu šajā sarakstā nav. Un neviens iesniegums ar šādu lūgumu nav saņemts.

"Muļķīgi, ka Eiropas Savienība vēl līdz šim nav apstiprinājusi "Sputņik V". Jāizmanto iespēja un jāapstiprina. Tas tikai uzlabos ES tēlu daudzu acīs.

Ja "Sputņik V" neizturēs pārbaudi, tad neizturēs, taču, ja izturēs, tad jāizmanto. Bez Krievijas ir arī gan Ķīnas, gan Indijas vakcīnas. Tagad ir jārīkojas, nevis jādomā par ģeopolitiku," uzskata Daugavpils reģionālās slimnīcas vadītājs Semjonovs.

Ļubova (uzvārds Rus.lsm.lv ir zināms – L.V.) ir Krievijas pilsone. Daudzus gadus dzīvo Daugavpilī. Krievijas ģenerālkonsulātā pēc potes nav vērsusies, "Sputņik" nav gaidījusi, bet martā saņēmusi pirmo "AstraZeneca" vakcīnas devu. Otrā pote būs pēc desmit līdz divpadsmit nedēļām.

"Es jau pašā sākumā tā izlēmu. Nesaprotu tos, kuri negrib. Esmu grupā "70+", šajā vecumā kaišu visiem gana. Bērni man palīdzēja, reģistrēja vietnē manavakcina.lv. Pie ģimenes ārsta arī pierakstījos. Saņēmu īsziņu no "Veselības centru apvienības", tajā bija norādīts tālruņa numurs, zvanīju uz to, bet man neatbildēja. Nedaudz satraucos. Pēc tam man piezvanīja no Daugavpils poliklīnikas "Olvi", mēs izvēlējāmies datumu. Ģimenes ārste arī zvanīja, bet es jau biju vienojusies ar "Olvi". Meita mani uz turieni aizveda. Izmērīja asinsspiedienu, pārbaudīja skābekļa līmeni asinīs. Visi bija ļoti laipni, nemaz nebija sāpīgi, es neko nejutu. Parastās potes ir sāpīgākas.

Vienīgais veids, kā nebaidoties iziet uz ielas, satikties ar mazbērniem, atjaunot garderobi, vienkārši ar draudzenēm pasēdēt, pasmieties – tā ir vakcinācija. Cita ceļa nav, es visus aicinu vakcinēties," saka Ļubova.

Pēc jaunākajiem pieejamajiem pilsētas pašvaldības datiem (uz pagājušās nedēļas beigām), pret Covid-19 vakcinēti 2143 daugavpilieši; kopš pandēmijas sākuma saslimuši 7627 cilvēki. Vakcinēto īpatsvars – 2,58%. Datu par to, cik cilvēku grib vakcinēties un ir pierakstījušies rindā, pilsētas pašvaldībai šobrīd nav.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti