De Facto

Burova koalīcija dzimst cīņās par ietekmes sfērām

De Facto

De Facto

Kā «Jūrmalgeitas» Germans Milušs aizbēga no Latvijas un Kipras

Germans Milušs no Latvijas aizmucis auto slēpnī. Krievijā saņēmis politisko patvērumu

“Jūrmalgeitā” notiesātais Germans Milušs no Latvijas 2007. gadā aizbēdzis kravas auto slēpnī. To Milušs pastāstījis intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “De facto”. Miluša apgalvojumus raidījums pirms publicēšanas pārbaudīja.

ĪSUMĀ:

  • “Jūrmalgeitā” notiesātais Milušs, kurš no Latvijas aizbēga 2007. gadā, savu vainu neatzīst.
  • Milušs piekrita LTV intervijai, bet nepaskaidroja, kāpēc gatavs runāt tieši tagad.
  • No Latvijas Milušs esot aizbēdzis paslēptuvē starp kokvilnas ķīpām kravas automašīnā.
  • Krievijā Milušs esot ticis pie politiskā patvēruma. Viņš esot regulāri ceļojis.
  • Kiprā uz laiku bija aizturēts, bet, kad atbrīvoja, esot aizmucis ar zvejnieku un draugu palīdzību.
  • Atgriežoties Krievijā, Milušs panāca soda maiņu. Palīdzēja advokāts, ar kuru esot savedis Vladimirs Antonovs.

Germans Milušs raidījumam “De facto” neskaidroja, kāpēc piekritis runāt tieši tagad. Ar lūgumu pēc intervijas pie Miluša advokātiem Krievijā “De facto” vērsās pērn augustā. Taču “Jūrmalgeitā” notiesātais sazinājās ar raidījumu tikai šogad jūnijā. Interviju viņš sarunāja Maskavā, viesnīcas konferenču zālē.

Vainu neatzīst

2005. gada Jūrmalas mēra vēlēšanās Milušs organizēja kukuļa nodošanu Jūrmalas domes deputātam Ilmāram Ančānam, lai amatā iebalsotu Juri Hlevicki. Tā nosprieda tiesa. Līdzīgi kā pirms 12 gadiem viņš notikušo raksturo kā sazvērestību un sevi sauc par upuri.

“Izmeklēšanas eksperimenta laikā neieguva nevienu apstākli, kas pierādītu manu vainu. Pierādījumi falsificēti,” saka Milušs.

Fragments no intervijas ar Germanu Milušu krievu valodā:

“Jūrmalgeitas” prokurore Velta Zaļūksne atgādina – izmeklējot kukuļošanas skandālu, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) savāca daudz pierādījumu: kukuļa nodošanas brīža fotogrāfijas, iesaistīto liecības, telefona sarunas. “Ziniet, viņam tik daudz versiju bijis, katrā nopratināšanas reizē jauna versija.

Bija pierādījumi šajā lietā. Ne katrā lietā ir tik stabili pierādījumi,” norāda Zaļūksne.

“Jurmalgeitas” figurantu publicētajās telefonsarunās dzirdams, kā neilgi pirms kukuļa nodošanas Milušs uz Leonīda Lasmaņa lūgumu atbraukt uz Jūrmalu, jo nepieciešams “viss piķis”, atbildēja: “Dieva dēļ. Tūlīt būšu.” Milušs neuzskata, ka tas pierāda viņa iesaisti:

Germans Milušs: Es droši vien biju apjucis.
“De facto”: Cilvēks, ko sauca par Jūrmalas pelēko kardinālu, bija apjucis?
Es teicu, ka tūlīt atbraukšu.
Jūs sakāt – tūlīt atvedīšu naudu.
Es jau neteicu – tūlīt atbraukšu, atvedīšu 20 000 eiro, lai piekukuļotu Ančānu.

Fragments no intervijas ar Germanu Milušu krievu valodā:

Aizmucis un aizvedis jahtu

Germans Milušs apgalvo, ka Latviju viņš bija pametis, vēl pirms 2007. gada aprīlī tiesa viņu pasludināja par vainīgu. Bēgšanai esot izmantojis sev piederošu transporta uzņēmumu.

“Atbrauca viens Krievijas kravas auto, kas veda kokvilnu no Krievijas uz Vāciju caur Latviju. Pie stūres bija uzticams krievu šoferis. Kokvilna ir tādās ķīpās. Tajās izveidoja paslēptuvi, kurā es ielīdu un aizbraucu līdz Varšavai. No Varšavas aizlidoju uz Maskavu. Kad nolasīja spriedumu, es jau biju lidostā Varšavā,” stāsta Milušs.

Fragments no intervijas ar Germanu Milušu krievu valodā:

“De facto” pārbaudīja, ka 2007. gadā Germanam Milušam tiešām piederēja uzņēmumi, kas nodarbojās ar kravu pārvadājumiem. Pārliecināties, vai kādā no tām tiešām pārvadāja kokvilnu, neizdevās.

“Bija kaut kur zemapziņā: Lasmanis aizbēga, ka tik neaizbēg Milušs. Nebija jau pamata lūgt, lai viņam groza drošības līdzekli. Milušs ieradās uz katru sēdi. Jābūt pamatam,” skaidro prokurore Zaļūksne.

Tikmēr Milušs stāsta, ka pēc paša aizmukšanas noorganizēja arī savas jahtas pazušanu. Tai prokuratūra bija uzlikusi arestu.

“Es nozagu no Latvijas jahtu, kuru man gribēja konfiscēt,” saka notiesātais.

Viņam esot palīdzējuši draugi no Latvijas un Pēterburgas. Tā kā KNAB bija konfiscējis jahtas atslēgas, Milušs stāsta, ka tai tikuši nomainīti slēdži. Pilnībā pārbaudīt šo informāciju nav iespējams, bet zināms, ka vienu no Miluša jahtām tiesu izpildītājs tiešām neatrada. Var noprast, ka jahtas pazušanu Latvijas iestādes pamanīja novēloti.

Kaut tiesa lēma Miluša mantu konfiscēt, sākumā bija jāsagaida trešās instances lēmums. Tad lieta ceļoja no viena tiesu izpildītāja pie otra, un pie īpašumiem tiesu izpildītājs tika gandrīz divus gadus pēc tam, kad Milušs bija aizbēdzis no Latvijas.

Kur jahta atrodas, tiesu izpildītājs Roberts Kučinskis nezināja: “Es aizsūtīju pieprasījumu policijai – palīdziet kaut ko atrast. Vienreiz ir nosūtīs pieprasījums, cik tad reizes var sūtīt.”

Tagad tāda paša modeļa jahta ar tādu pašu nosaukumu “Sea Breeze” izlikta pārdošanai Krievijā, Sočos. 

Politiskais patvērums

Germans Milušs apgalvo, ka pusgadu pēc ieceļošanas Krievijā 2007. gadā viņš tur ticis pie politiskā patvēruma. Jau pēc intervijas Milušs nosūtīja Latvijas Televīzijai Krievijā izdotās bēgļa apliecības kopiju. ”De facto” konsultējās ar Krievijas juristiem un noskaidroja, ka dokuments izskatās patiess. Krievijas statistikas pārvaldes dati liecina – 2007. gadā viens Latvijas pilsonis saņēmis bēgļa statusu.

“Es uzrakstīju iesniegumā visu to, ko jums teicu šodien. Teicu, ka viss ir safabricēts, ka es šādus nodarījumus neesmu veicis, ka man nebija nodoma kādam dot kukuli un ka mani vajā politisku motīvu dēļ un lai atņemtu manu mantu,” saka Milušs, noliedzot, ka patvēruma saņemšanai būtu “kādu tur finansiāli ieinteresējis”.

Pēc aizmukšanas no Latvijas Milušs esot regulāri ceļojis.

Vēl būdams Latvijas pilsonis, vairākkārt iebraucis Turcijā. Ar Krievijas pasi esot bijis Arābu Emirātos un Singapūrā, vairākkārt ieceļojis Kiprā, līdz 2017. gada vasarā viņu tur aizturēja.

Kāpēc Jūs neaizturēja agrāk?
Nezinu
Jums nebija nekādu norunu?
Ar ko? Ar Kipras struktūrām? Jūs mani par augstu vērtējiet, ka es tā šādas lietas varu sarunāt.

Fragments no intervijas ar Germanu Milušu krievu valodā:

Latvijas policija norāda – pat ja Milušs varēja brīvi ceļot, būdams starptautiskajā meklēšanā, tā nav Latvijas puses vaina. Milušu izsludināja starptautiskajā meklēšanā tūlīt pēc viņa aizbēgšanas, vēlāk aresta orderim pievienoja arī Krievijas pases datus.

“Grūti pateikt, kā kurā valstī šīs sistēmas ir meklēšanas nacionālajās sistēmās: kāds ir tehniskais risinājums, kādas meklēšanas iespējas. Var atgadīties, ka kādā valstī viņu nepārbauda,” saka Valsts policijas Starptautiskās sadarbības pārvaldes priekšnieks Māris Geida.

Aizbēga otrreiz

2017. gadā Kipras tiesa uz tās robežas aizturēto Milušu uzreiz uz Latviju nedeportēja. Apmaiņā pret drošības naudu viņam atļāva gaidīt tiesas lēmumu brīvībā, un vienreiz jau no Latvijas aizbēgušais Milušs aizmuka arī no Kipras.

“Kiprā ir tāda pilsēta Polisa. Četros no rīta no turienes dodas zvejnieki ķert zivis. Es sarunāju ar vienu no viņiem, ka gribu pazvejot... Mēs nogājām 12 jūdzes no Kipras krasta. Te garām gāja jahta. Mani draugi to nomāja. Zvejnieks aizmiga, es iekritu ūdenī. Peldēt māku. Un aizpeldēju līdz jahtai. Tā mani aizveda uz Turciju,” pastāstīja Milušs.

Fragments no intervijas ar Germanu Milušu krievu valodā:

Krievijā panāk soda maiņu

Dažus mēnešus pēc Miluša aizbēgšanas no Kipras atpakaļ uz Krieviju Maskavas tiesa apmierināja Latvijas prokuratūras lūgumu un pieņēma izpildīšanai Latvijā piespriesto sodu. Šādu iespēju paredz starptautiskā vienošanās. Taču Krievijas tiesa nolēma mainīt Miluša sodu, un piecu gadu apcietinājumu nomainīja pret “piespiedu darbiem paša darba vietā”.

To panāca advokāts Andrejs Pavlovs, viņš iekļauts ASV un Eiropas sankciju sarakstos, bet Krievijas presē aprakstīts kā cilvēks, kas dod norādījumus izmeklētājiem un tiesnešiem. Milušs saka, ka ar Pavlovu viņu savedis bijušais “Krājbankas” akcionārs Vladimirs Antonovs, kuru Milušs raksturo kā “labu paziņu”, “biedru” un darījumu partneri.

Milušs noliedz, ka Pavlovs lēmumu viņa lietā panācis prettiesiski:

Jūs man prasāt, kāpēc jūs neatbraucāt uz Razaņas apgabalu intervēt mani kolonijā? Un jūs tāpēc esat ļoti apbēdināta un jūsu galvenais redaktors? (...) Man iedeva veiksmīgo advokātu.
Kurš, iespējams, ne visai likumīgi risina jautājumus.
Pavlova kunga honorārs bija konjaka pudele. (..) Viņš teica, ka tur nebija jau nekāda darba. Uzrakstīja vienu lūgumu un atnāca uz vienu sēdi. Turklāt pietiekami ilgi esam pazīstami.

Fragments no intervijas ar Germanu Milušu krievu valodā:

Soda izciešana Germanam Milušam beigsies nākamā gada aprīlī.

Latvijas Tieslietu ministrija jau iepriekš atzina, ka formāli Krievijas starptautiskās normas ir izpildījusi un Latvijai vairs nav tiesiska pamata Milušu aizturēt. Šogad tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija) vērsās pie Krievijas ministrijas ar norādi uz to, ka cietumsods nomainīts pret citu sodu prettiesiski. “Krievijas puse reaģēja un snieguši atbildi, ka nesaskata pārkāpumu. Mēs esam izdarījuši visu,” komentē Bordāns.

Milušs Latvijas Televīzijai skaidro, ka plāno ņemt vīzu un apciemot Latviju uz vīzas pamata. Vienīgais, kas varētu viņam to liegt, ir iekļaušana “melnajā sarakstā”. Ārlietu ministrs jau iepriekš LTV skaidroja, ka to neplāno darīt, Iekšlietu ministrijai pagaidām arī nav atbildes.

Germana Miluša vārds pazīstams ne vien no Jūrmalgeitas, bet arī izskanējis kopā ar citām Latvijā skandālos ierautām personām. Tā bijušais “Norvik banka” (tagad “PNB banka”) īpašnieks Grigorijs Guseļņikovs apgalvojis, ka Miluša znots Renārs Kokins piedāvājis izlaist caur šo banku Miluša naudu – simt miljonus dolāru, par darījumu nopelnot miljonu. Milušs šos apgalvojumus noraida kā nepatiesus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ziņu analīze
Ziņas
Jaunākie
Interesanti