Labrīt

"Istabā" skatāmas mākslinieku impresijas par pandēmijas vizuālo zīmogu - aizsargmasku

Labrīt

Pēc reģionālo pasažieru pārvadājumu iepirkuma galvenais ieguvējs būs pasažieris

Re:Check pēta: Ušakovs par Staļina režīmu, Reirs par bezdarbu un JKP anonīmie aizstāvji

Faktu pārbaude: kā internetā darbojas anonīmas lapas partiju atbalstam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Kā internetā tiek veidots atbalsts partijām? Ne vienmēr tas notiek godīgi. Bieži vien - anonīmi un nomelnojot konkurentus. 

Pirms pāris nedēļām Jaunās konservatīvās partijas (JKP) biroja vadītāja Diāna Baķe sociālajos tīklos ielika saiti uz interneta vietnes Aktualais.info rakstu. Tajā bija pārpublicēts bijušā Militārās izlūkošanas un drošības dienesta darbinieka Maigura Strīķa vēstījums par valsts dienestu it kā šokējošo darbību.

Kas ir šī nezināmā interneta vietne, ar kuras rakstiem dalās pārsteidzoši daudz Jaunās konservatīvās partijas biedru un atbalstītāju?

Portāls veidots pagājušā gada vidū. Tajā nav norādīti ne tā veidotāji, ne kontaktinformācija, publikācijām nav autoru. Tas sola vēstīt "par visu aktuālo", bet rakstu nav daudz un visi atbilst JKP politiskajai dienaskārtībai - atkritumu apsaimniekošana, nekārtības "Latvijas dzelzceļā", azartspēļu ierobežošana. Vairākas publikācijas veidotas tā sauktā melnā PR stilā, uzbrūkot oponentiem personīgi. 

Piemēram, pērn laikā, kad izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP) saņēma kritiku par nevēlēšanos atkārtoti apstiprināt amatā Latvijas Universitātes rektoru Indriķi Muižnieku, portāls publicēja kādu anonīmu "lasītāja" rakstu. Tajā, aizstāvot ministres rīcību, pelta gan Latvijas Universitāte, gan finanšu ministrs Jānis Reirs no "Jaunās Vienotības", bet ilustrācijai pievienots raksts no Reira komjaunieša pagātnes. 

Saiti uz rakstu "Facebook" tālāk padeva rinda JKP partijas biedru, viņu vidū Saeimas deputāti Normunds Žunna, Anita Muižniece, Evita Zālīte-Grosa. 

Ar citu rakstu, veltītu vēl vienam kritiķim Kārlim Šadurskim – Šuplinskas priekštecim ministra amatā –, sociālajos tīklos pat no diviem saviem profiliem dalījās arī Šuplinska pati. 

Ministre nevēlējās skaidrot, kāpēc rīkojas pretēji medijpratības principam - dalīties tikai ar pārbaudāmu informāciju no uzticamiem un zināmiem avotiem, kas neslēpj autoru vārdus un kontaktus.

Portāla "Aktuālais.info" rakstus bieži tālāk padod arī ministres bijušais padomnieks, tagad izglītības projekta "Tava klase" veidotājs Andris Gross. 

"Skatos, ja kāds no maniem paziņām nošērojis, un es saprotu, ka tas, kas tur rakstīts, ir tas, kam es, iespējams, varētu piekrist, tad es arī nošēroju. Tas arī ir viss, ko par to zinu," skaidroja Gross.

Neko par portālu nezinot arī Jaunās konservatīvās partijas biroja vadītāja Baķe un preses sekretārs Oskars Muksimovs. Viņš uzskata, ka pievēršam pārāk daudz uzmanības vienai interneta vietnei.

"Kaut kādas šādas te lapiņas, ko jūs man minējāt, kaut kāds "Aktuālais info", man šķiet tik šausmīgi nebūtiski un nesvarīgi," sacīja Muksimovs.

JKP nav vienīgais politiskais spēks, kuram ir šāda veida atbalsts sociālajos tīklos. Mārketinga jomas darbinieks Alberts Jodis jau pirms vairākiem gadiem izveidoja politiskas ievirzes portālu un "Facebook" lapu tīklu. Tajos publicētas gandrīz tikai tādas ziņas, kas slavē Aivaru Lembergu un Zaļo un zemnieku savienību un kritizē konkurentus. Kopš marta sākuma šo tīklu papildinājusi "Facebook" lapa ar nosaukumu "Nožēlojamā valdība", kas, kā tajā teikts, vedot valsti pretim iznīcībai.

"Facebook" lietotājiem nav viegli noskaidrot, kas ir šo lapu autori un kā interesēs viņi strādā. To veidotājs Jodis saikni ar politiskiem spēkiem noliedz.

"Mums nav absolūti nekāda ievirze par labu vai par sliktu kādai konkrētai partijai. Mēs pārstāvam sabiedrības intereses un šajās interesēs arī darbojamies," skaidroja Jodis.  

Arī atlīdzību viņš par to nesaņemot. "Nu, sabiedriskā kārtā. Cik nu laika pietiek, tik arī izdarām," apgalvoja Jodis.  

Savdabīgā veidā pie tūkstošiem atbalstītāju internetā šogad centās tikt partija "Saskaņa". Vairākus gadus "Facebook" darbojās lapa ar nosaukumu "Es mīlu Latviju", kas ikdienā publicēja galvenokārt dabas ainavu foto. Tai bija ap 30 tūkstošiem sekotāju. Janvārī bildes pēkšņi no lapas pazuda un tās nosaukums mainījās uz "Es mīlu Latviju un Eiropu". Dabasskatu vietā pēkšņi parādījās uz partijas "Saskaņa" koši sarkanās krāsas fona izvietoti ieraksti par drošības pasākumiem Covid-19 laikā, bet stūrī – partijas logo.

 "Saskaņas" kandidāts uz Rīgas mēra amatu Konstantīns Čekušins nevarēja pateikt, kas lapu veido. Neatbildēts paliek arī jautājums, cik liela daļa no 30 tūkstošiem cilvēku ir pamanījuši, ka vairs neredz Latvijas ainavas, bet kļuvuši par vienas politiskās partijas sekotājiem, un vai, tuvojoties vēlēšanām, šie cilvēku tūkstoši savā "Facebook" laika joslā ik dienu neredzēs jau daudz tiešākas politiskās reklāmas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti