Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Farmācijas neredzamā vara: Primāri iesakāmo produktu saraksti aptiekās

Īstenības izteiksme 15 minūtēs

REPORTĀŽA no robežas otras puses: Iepirkšanās tūres pie austrumu kaimiņiem

Elīnas stāsts: Zāles ar vēzi slimajiem Onkoloģijas centra aptiekā – maksimāli uzcenotas

Elīnas stāsts: Zāles ar vēzi slimajam tēvam Onkoloģijas centra aptiekā – maksimāli uzcenotas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

 

Nedēļas sākumā Latvijas Radio rubrikā "Farmācijas neredzamā vara" stāstīja par to, kā gadu laikā Latvijas lielajās slimnīcās un ap tām izveidojies viena tīkla aptieku monopols. Pēc tam ar Latvijas Radio sazinājās kāda klausītāja, lai izstāstītu savu stāstu par to, kā ar vēzi slimajam tēvam pirktas zāles Latvijas Onkoloģijas centrā esošajā "Mēness aptiekā", kur, kā vēlāk atklājies, medikamenti maksājuši krietni vairāk nekā citviet.

Par zālēm mēnesī – 2100 eiro

"Sauc mani Elīna. Un visi tie notikumi sākās novembrī, kad uzzinājām par mana tēva saslimšanu," stāsta sieviete, ar kuru Latvijas Radio tiekas viņas darba pārtraukumā. Lai būtu klusumā, saruna notiek mazā atpūtas telpā. Benķi apklāti ar mākslīgu materiālu, kas čab, tiklīdz pagrozies. Viņai līdzi bieza mape ar papīriem – čekiem, dokumentu un likumu izdrukām, uz kurām ar koši zaļu marķieri veiktas atzīmes.

Elīnas tētim atklāja vēzi, un pērn gada nogalē viņš nokļuva Latvijas Onkoloģijas centrā (LOC) Gaiļezerā. Un tad sākās notikumi, kuros šai ģimenei nācās ne tikai domāt par ārstēšanos, bet arī tieši saskarties ar aptieku biznesu.

Elīnas tētim ārsti norādījuši – ir iespēja iegādāties jaunās paaudzes medikamentus "Mabthera", kas varētu palīdzēt. Mēnesī jānopērk komplekts ar divām dažādām zāļu devām.

"Bet diemžēl valsts ar viņa diagnozi  to neapmaksā. Un, vai mēs paši varētu šīs zāles iegādāties, un tās maksājot ap 2000 eiro," stāstīja Elīna.

Ģimene nolēmusi – zāles pirks. Darīs, ko varēs, bet naudu atradīs. Palīdzējuši gan ģimenes locekļi, gan Elīnas tēta kolēģi, gan draugi. Ārsti ieminējušies, ka zāles var meklēt Krievijā, lētāk. Var arī nopirkt turpat slimnīcā, lejā aptiekā. Tad atnest uz nodaļu un tur sākt ārstēties.

"Tajā brīdī jau es nezināju neko. Un es lejā prasīju – vai ir citas aptiekas, kur es to varu iegādāties? Farmaceite teica: "Ko, jūs! Tie taču ir tik specifiski medikamenti. Citas aptiekas šos medikamentus nemaz netur pie sevis." Jā, es saprotu, atslēgas vārds ir "netur". Jo tas nav "ibumetīns", ko visi nāks un pirks. Bet nav arī tā, ka nevar iegādāties citur. Bet tajā brīdī jau es to nezināju," atzina Elīna.

Viss norisinājās pēdējā darba dienā pirms valsts svētkiem. Laika pārdomām nav bijis, jo ārsti jau nākamajā pirmdienā gribējuši sākt terapiju. "Nogāju lejā uz "Mēness aptieku" Onkoloģijas centrā un nopirku tās zāles. Un domāju – skatīsimies tālāk, mums ir mēnesis laika," teica Elīna.

Čeka fragments:

Pirmo zāļu devu viņa nopirkusi par 2098,54 eiro. "Varu pateikt precīzi, ir čeki visi. Diezgan iespaidīga summa."

Citviet pretvēža zāles lētākas

Elīnas tētim zāles jālieto pusgadu. Tas nozīmē, ka jānopērk bija sešas zāļu devas. Par pirmo samaksāti 2100 eiro, taču pēc šīs devas iegādes Elīna sākusi interesēties par zāļu cenu citās aptiekās.

"Sāku meklēt, kādas ir iespējas pa ārzemēm. Sapratu, ka tas nebūs variants, un nejauši sāku aptaujāt visas aptiekas. Un atradu, ka "Euroaptiekā" es varu šīs zāles iegādāties par 300 eiro lētāk nekā Onkoloģijas centra "Mēness aptiekā"," klāstīja Elīna.

Tad kāda nejaušība ļāvusi ģimenei atrast vēl izdevīgāku aptieku. "Nopirkām divas nākamās devas – otro un trešo - katru par 1780 [eiro], kas ir ar 12% PVN.

Un tad tēvs brauca uz pārbaudēm Onkoloģijas centrā. Kamēr taisa analīzes, nācās gaidīt, un viņš devās pastaigāties. Un nejauši atrada mazu aptieciņu pāri ielai veikalā "Beta". 

Papļāpājot ar farmaceitu, noskaidrojies, ka aptiekā piedāvātās pensionāru atlaides piemēro arī viņam vajadzīgajām zālēm.

"Un viņš ļoti nopriecājās, aizbrauca mājās, dabūja receptes un zvanīja, lai pasūtītu zāles. Uz to brīdi atlaide bija samazinājusies no 15% līdz 10%.

Viņš saprata, ka jāsteidzas, aizbrauca uz aptieku un nopirka divas nedēļas ātrāk zāles. Tās mums izmaksāja 1600 eiro, jo iedeva to pensionāru atlaidi 10%," teica Elīna.

Elīna satraucas – šo "Farma Balt" aptieku pretī Gaiļezeram veikalā "Beta" nopirkušas "Mēness aptiekas". Ģimene baidās – tikt pie labākas cenas un pensionāra atlaides vairs neizdosies.

"Mēs, protams, gaidām ļoti, ka dabūs nākamnedēļ receptes no ārstes. Un ja, protams, būs tāda iespēja, tad droši vien pirksim uzreiz divas devas tur," stāsta Elīna.

Kādēļ Elīnas ģimenei, maksājot par zālēm, ir pat 500 eiro atšķirība? Latvijā ir noteikta maksimālā cena, ko var prasīt aptiekā. Valsts ir pateikusi – cena nedrīkst būt lielāka par šo. Bet ir iespējams likt mazāku cenu. Jautājums ir, kuru variantu izvēlās zāļu pārdevēji.

Kā var redzēt pirkuma čekā, "Mēness aptiekā" par zālēm samaksātā summa ir par vienu centu lielāka nekā lielākā atļautā pārdošanas cena, ko var redzēt Zāļu valsts aģentūras mājaslapā.

Pat ja atļautā cena pārsniegta tikai par vienu centu, tas tik un tā esot pārkāpums, saka Zāļu valsts aģentūra, un par to var rakstīt iesniegumu Veselības inspekcijai.

Gatavi palīdzēt Elīnas tēva gadījumā

Pēc pirmajiem sērijas raidījumiem uz otru sarunu ar Latvijas Radio paši piesakās "Mēness aptieku" pārstāvji. Viņi uz sarunu ierodas divatā – holdinga "Repharm" vadītājs Dins Šmits un holdingā ietilpstošā "Recipe plus" un "Sentor farm" jeb "Mēness aptiekas" valdes priekšsēdētājs Dmitrijs Juskovecs.

Latvijas Radio jautāja arī par Elīnas ģimenes izjusto cenu atšķirību – kā nākas, ka zāles "Mēness aptiekā" Onkoloģijas centrā maksā 2100 eiro, bet vienlaikus pie konkurentiem –1800 eiro.

Šmits to komentē šādi: "Mums ir 6 eiro uzcenojums aptiekā. Jautājums ir par iepirkuma cenu."

Juskovecs gan norādīja: "Uz šo jautājumu nevar atbildēt, neiedziļinoties konkrētā jautājuma specifikā. Mēs nevarēsim atbildēt, nezinu."

Viņi vairākkārt uzsver – dārgajām vēža zālēm aptiekas piecenojums esot 6 eiro par iepakojumu. Latvijas Radio pūlas atrast tam izskaidrojumu, taču tas neizdodas. Pēc noteikumiem aprēķinātā šo zāļu maksimālā cena, kas arī samaksāta "Mēness aptiekā", nozīmē piecenojumu virs 100 eiro gan lieltirgotājam, gan aptiekai, liecina Zāļu valsts aģentūras sniegtais cenas aprēķina paraugs.

Bet ko par cenu politiku savās aptiekās saka paši "Mēness aptieka" pārstāvji?

Zem maksimāli atļautās cenas tirgojot tikai tad, kad ir akcija. Savukārt recepšu zālēm mazāks piecenojums esot vien atsevišķās pilsētās. Kurās? To Juskovecs no galvas neatcerējās.

Bet kā ar maksimālās cenas slieksni rīkojas "Mēness aptieku" konkurenti?

Jautāts, cik populāri ir starp aptiekām mēģināt zem šī sliekšņa palīst, Šmits teica: "Nu man tādas statistikas nav. No mana viedokļa – pārāk populārs. Ja vien mums būtu iespēja konkurences dēļ… Mans viedoklis ir, ka konkurenci ar cenu aptiekā vajadzētu vismaz attiecībā uz zālēm ierobežot. Man liekas, ka aptiekas pievienotā vērtība ir citur."

Sarunas laikā "Mēness aptieku" pārstāvji ir arī gatavi konkrētajam Elīnas gadījumam palīdzēt.

"Man būtu pavisam konkrēts priekšlikums – es atstāšu savu e-pastu, un es aicinu šo cilvēku sazināties ar mani, un mēs atradīsim veidu viņam palīdzēt," piedāvāja "Mēness aptiekas" valdes priekšsēdētājs Juskovecs.

Būšot viena šāda iespēja...

Elīna notikušo ar tēva zālēm nodēvē par cinismu

Pārmaksājusi par tēta zālēm 300 eiro, Elīna sarunā bieži lieto vārdu šoks. Papildu tam, ko izjustu ikviens, kura tuviniekam atklāj vēzi, Elīnas ģimene, vismaz pašu sajūtās, ir sastapušies ar cinismu. Viņasprāt, aptieka slimnīcā jau tā biznesam ir liels ieguvums, jo klienti būs jebkurā gadījumā, turklāt – bieži vien tieši slimnīcā piedzīvo savas dzīves grūtākos mirkļus.

"Es domāju, ka tur cilvēki dažreiz ir tādā stresā, ka viņi pat nepaskatās, kas tā par aptieku. Viņi to asociē to ar slimnīcu un domā, ka pērk visu to labāko par normālāko cenu radiniekam. Un tas ir, kā arī es domāju. Un izrādās, ka nē," atzina Elīna.

Tagad šī ģimene ir daudz gudrāka. Piemēram, zina, ka medikamentus var pasūtīt citās aptiekās, ka jāuzdod jautājumi. Ko Elīna iesaka citiem līdzīgā situācijā?

"Es pat nezinu, ko es varu pateikt… Nepadoties. Interesēties. Nesabrukt, uzzinot vienas šokējošais ziņas aiz otrām.

Es to izjūtu gandrīz kā personīgu apvainojumu. Ja man būtu daudz brīva laika es, iespējams, stāvētu pie "Mēness aptiekas" Onkoloģijas centrā un visiem stāstītu un teiktu – "Nepērciet šeit, ejiet citur!" Bet, kā es saprotu, nav iespējas aiziet citur, jo pa perimetru ir tikai "Mēness aptieku" tīkls."

Sūdzās arī par zāļu dārdzību "Mēness aptiekā" Bērnu slimnīcā

Elīna nebija vienīgā, kas Latvijas Radio stāstīja par zāļu cenām tieši slimnīcu un to tuvējās apkārtnes aptiekās.

"Pie Bērnu slimnīcas ir viena "Mēness aptieka", kas ir arī diennakts aptieka, kas uzliek bloku visam riņķī.

Kad mammai ir slims bērns slimnīcā un viņai ko vajag, viņai nav laika aiziet tos 600 vai 800 metrus līdz citai aptiekai," šis ir kādas mammas zvans raidījumā "Ko domā tu".

"Un viņai jāpērk šajā "Mēness aptiekā" tas, kas tur ir. Pirmkārt, cenas tur ir nenormāli uzgrieztas. Es varu pateikt konkrētu preci –  ketona mērītāji urīnā – tur maksā trīskārši vairāk nekā jebkurā aptiekā Rīgā. (..) Es biju pilnīgākā šokā tad, kad man tos vajadzēja nopirkt."

Abas pieminētās slimnīcas – Bērnu slimnīca un Onkoloģijas centrs – ir vietas, kurās izveidojies "Mēness aptieku" minimonopols, tās ir gan slimnīcas telpās, gan pie slimnīcas.

Jau ziņots, ka "Mēness aptiekām" izdevies iekarot vietu arī trešajā universitātes slimnīcā – "Stradiņos", ko iepriekš, satraukušies par konkurences kropļošanu, liedza Konkurences padome (KP). Tās vadītāja Skaidrīte Ābrama arī raksturoja iespējamās sliktās sekas pacientiem.

"Nav konkurences spiediena, kas nozīmē, ka cenas, visticamāk, iet uz augšu. Jo cilvēks jau savam tuviniekam, kas ir slimnīcā, nebraukās apkārt, meklējot lētākās preces," teica Ābrama.

Pēc 3-5 gadiem situācija slimnīcās varētu mainīties

Aptieku nozarē problēmu netrūkst. Ir sava veida monopoli ap slimnīcām un vairākās Latvijas pilsētās. Slimnīcās situācija varbūt varētu mainīties pēc trim līdz pieciem gadiem, kad beigsies šobrīd noslēgtie nomas līgumi par aptieku telpām.

Tad rīkoti tiks jauni konkursi un, iespējams, šajās stratēģiskajās vietās ienāks jauni spēlētāji.

Tajā pašā laikā vietās, kur aptieka nav izdevīga biznesam, iedzīvotājiem nākas pašiem kaut kā izlīdzēties, par ko Latvijas Radio pārliecinājās Ciblā – vienā no Latvijas novadiem bez aptiekas.

Arī pašās aptiekās, šķiet, jau krietnu laiku ir spriedze starp farmaceitiem un biznesa īpašniekiem. Slavenie aptieku saraksti vairākos tīklos farmaceitu var mudināt pārdot preces, domājot par atlīdzību, ko viņš pats saņems, nevis pacienta interesēm. Un turēties pretī šim spiedienam farmaceitiem nav viegli.

Veidojot šo raidījumu rubrikā "Farmācijas neredzamā vara", Latvijas Radio saņēma arī farmaceitiem veltītus pateicības vārdus – par iejūtību, par palīdzēšanu. Saņemta arī kritika par tiem aptiekas darbiniekiem, kas cītīgi pilda vadības norādījumus par preču virzīšanu pacientiem.

Čakša: Neesam gatavi tagad iedziļināties problēmā ar aptieku ķēdēm

Šīs problēmas nav jaunas, un nozarē nevienam nav pārsteiguma. Bet kādēļ jau gadiem nekas nemainās? Šeit katram no iesaistītajiem ir sava atbilde.

Veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un zemnieku savienības izvirzīta) teica – aptiekas galu galā ir bizness un ministrijai šobrīd ir citas prioritātes, piemēram, tās reformas, kas jau notiek.

"Godīgi teikšu – prioritāte ir tikt skaidrībā ar veselības aprūpes finansējumu un visiem tiem reformu plāniem, kas mums ir šodien. Un tad, kad tiksim tam pāri, esam gatavi iedziļināties vertikālajā integritātē un aptieku ķēdēs.

Bet tas pirmais posms ir šis. Es neredzu šobrīd kapacitāti ministrijā vēl paralēli ņemt tikpat lielu lauku pretīm," teica ministre.

Konkurences padome atzīst, ka pēc esošajiem noteikumiem, neko lāga nevar padarīt, un gaida rīcību no Veselības ministrijas.

Ministrijas ierēdņi rausta plecus un atzīst – viņu rosinātās izmaiņas iestrēgst un nekad neierauga dienas gaismu, jo tās neizdodas bez iebildumiem saskaņot ar nozares pārstāvjiem. Un bez šī saskaņojuma risinājumi tālāk nevirzās.

Nozares uzņēmumi vienā balsī atzīst, ka aptieku likumi ir ipatnēji, bet nākamajā teikumā uzsver – bet tie ir vienādi visiem uzņēmumiem un galu galā – visi jau ir iemācījušies strādāt likuma ietvaros.

Labā ziņa ir tā, ka Elīnas tētim zāles palīdz un viņš jūtās labāk.

Ja vēlaties pastāstīt savu aptiekas vai farmācijas stāstu, rakstiet uz e-pasta adresi "[email protected]".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti