Panorāma

Reģionālos autobusus rosina aizstāt ar pasūtījuma reisiem

Panorāma

Restaurēts Kārļa Zāles mets «Māte Latvija»

Eksperti vērtē kandidātus mediju uzraugam - NEPLP

Eksperti vērtē NEPLP kandidātus; vērtējiet arī jūs!

Kā pretoties Krievijas propagandai un nostiprināt Latvijas medijus - televīzijas un radio kanālus? Tas ir viens no daudzajiem jautājumiem, kas šonedēļ tika uzdoti pretendentiem, kuri kandidē uz amatiem medijus uzraugošajā Nacionālajā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomē (NEPLP). Par to, kurš tiks pie amata, kurš ne, balsos Saeimas deputāti. Bet – kamēr apspriešana turpinās, eksperti izvērtē, kuri kandidāti ir amatam atbilstošākie. 

Dokumenti

NEPLP kandidāti Sergeja Kruka vērtējumā

Lejuplādēt

4.77 KB

NEPLP kandidāti Ginta Grūbes vērtējumā

Lejuplādēt

18.29 KB

NEPLP kandidāti Jāņa Buholca vērtējumā

Lejuplādēt

41 KB

Šobrīd aina ir tāda, ka uz medijus uzraugošo padomi ir pieteikti 10 kandidāti, bet brīvās amata vietas ir četras. Lai izteiktu savas domas par to, kurš labākais – iesaistīties var ikviens. To varat darīt, nobalsojot sabiedrisko mediju portālā lsm.lv, kur gan katrs kandidāts stāsta par saviem plāniem, gan arī ir plašāka informācija par viņiem.

Bet kandidatūru izvērtēšanai esam izraudzījuši arī piecus mediju jomas ekspertus. Tie ir Sergejs Kruks, Anda Rožukalne, Aleksandrs Mirļins, Gints Grūbe un Jānis Buholcs.

Individuālie ekspertu vērtējumi:

 

Sergejs Kruks:

Āboliņš 5

Ansone 4

Beitika 8

Grīva 4

Helmane 4

Lācis 2

Līdaka 7

Mjartāns 6

Tērauda 6

Upleja-Jegermane 6

 

Anda Rožukalne:

Āboliņš 4

Ansone 3

Beitika 7

Grīva 3

Helmane 3

Lācis 1

Līdaka 7

Mjartāns 7

Tērauda 7

Upleja-Jegermane 5

 

Gints Grūbe:

Āboliņš 7

Ansone 3

Beitika 10

Grīva 6

Helmane 3

Lācis 1

Līdaka 3

Mjartāns 3

Tērauda 8

Upleja-Jegermane 7

 

Aleksandrs Mirļins:

Āboliņš 9

Ansone 7

Beitika 8

Grīva 5

Helmane 3

Lācis 2

Līdaka 8

Mjartāns 6

Tērauda 10

Upleja-Jegermane 7

 

Jānis Buholcs:

Āboliņš 6

Ansone 7

Beitika 8

Grīva 5

Helmane 4

Lācis 3

Līdaka 9

Mjartāns 9

Tērauda 8

Upleja-Jegermane 6

Visstingrākais vērtējums bija Sergejam Krukam. Kruka vērtējumā labākā ir Ieva Beitika. Bet eksperts no Vidzemes augstskolas Jānis Buholcs visaugstāk novērtējis Guntu Līdaku un Daini Mjartānu, norādot, ka abi ir pieredzējuši un informēti nozarē, un atzinīgi novērtējot, ka Līdaka vēlas panākt pārskatāmību un godīgumu līdzekļu sadalē, “lai nav tā, ka atsevišķas partijas atsevišķiem sev tīkamiem projektiem” no pakšiem ”velk ārā finansējumu”. Savukārt Mjartāns atbalsta tādus jaunus un lielus projektus kā satelītkanālu diasporai un multimediju platformu krievvalodīgajiem.

Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas RISEBA pasniedzējs Aleksandrs Mirļins: "Kandidātu sacensība ir kā pieccīņa jeb varbūt septiņcīņa šinī gadījumā, jo ir jāvērtē gan izglītība, gan  profesionālā pieredze, gan arī iepriekšējā darbība. Un pats galvenais – arī  atbilstība tiem uzdevumiem, kas ir padomes locekļu priekšā. Viens no svarīgākajiem ir sabiedriskais pasūtījums. Un šeit, manuprāt, visstiprākās pozīcijas ir Vitai Tēraudai. Jo viņa ir vairākus gadus strādājusi kā NEPLP Konsultatīvās padomes priekšsēdētāja vietniece. Un Konsultatīvā padome ir, protams, organizācija, kurai ir diezgan liela loma, apspriežot un pieņemot lēmumu attiecībā uz sabiedrisko pasūtījumu. Domājams, ka par sabiedrisko pasūtījumu runājot, stipras pozīcijas ir arī Ivaram Āboliņam, jo viņš ir strādājis kā LTV satura redaktors, un arī  Ievai Beitikai, jo viņas promocijas darbs ir diezgan interesants arī ar sadaļu, kur sabiedriskais labums ir analizēts kā publiskās pārvaldes darbības mērķis."

Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore, programmas “Žurnālistika” vadītāja Anda Rožukalne: "Man no visa lielā pulka ir izveidojusies viena neliela, bet spēcīga grupa ar cilvēkiem, kuri saka – es darīšu, es gribu panākt! Kuri redz ilgtermiņā mediju attīstību un kompleksi, sistēmiski. Un pie šiem cilvēkiem pieder Vita Tērauda, Ieva Beitika un Gunta Līdaka. Un visām viņām var redzēt - faktiski viņu kompetenci veido tas, ka šie cilvēki ir iepriekšējā savā pieredzē tiešām darbojušies sabiedrības labā un domājuši par sabiedrības interesēm, bijuši atbildīgi, iestājušies par kādiem lieliem mērķiem."

Producents, žurnālists, bijušais NEPLP loceklis Gints Grūbe: "Es redzu – tur ir izcils kandidāts – Ieva Beitika, kas ir apliecinājusi sevi, strādājot pie sabiedriskā pasūtījuma koncepta izstrādēm, arī savā akadēmiskā darbā, pētot BBC modeļus, mēs paši izmantojām savulaik Ievas Beitikas izstrādātos, veiktos pētījumus. Manuprāt, viens no NEPLP uzdevumiem un arī darbības specifika bija tāda, ka informatīvā kara apstākļos Latvija nevar būt viens spēlētājs. Ir ļoti nopietna starptautiska sadarbība Baltijas valstu starpā, ar Ziemeļvalstīm, Vāciju. Un tas nozīmē, ka ir jābūt kandidātam – kādam no NEPLP locekļiem, kurš spēcīgi var reprezentēt Latvijas pozīciju, būt spēcīgs partneris pārējām valstīm. Un, manuprāt, Vita Tērauda ir vienkārši izcils kandidāts starptautiskai reprezentācijai un komunikācijai no Latvijas puses un, ņemot vērā, ka NEPLP uzdevums ir aizsargāt informatīvo telpu un to ir iespējams darīt, stiprinot vietējo saturu, tad, manuprāt, būtiski ir tādi NEPLP locekļi, kuriem ir nopietna žurnālistiska pieredze, kuri ir apliecinājuši savā žurnālista darbā, ka  viņi ir ne tikai radoši, bet arī ir veidojuši kvalitatīvu žurnālistiku. Un tādi ir, manuprāt, Sanita Jegermane un Ivars Āboliņš. Tā ka no šī viedokļa es redzu, ka ir iespējams izveidot ļoti profesionālu un spēcīgu NEPLP, kurš strādātu šajā situācijā informatīvajā karā patiešām un (..) mūsu informatīvajā telpā; man būtu sajūta, ka es viņiem uzticos un viņi nepiedalās nekādos aizdomīgos “maigās varas” formātos ziņkāres vai dumjības dēļ."

Kopvērtējums

Beitika 41

Tērauda 39

Līdaka 34

Āboliņš 31

Mjartāns 31

Upleja-Jegermane 31

Ansone 24

Grīva 23

Helmane 17

Lācis 9

RISEBA pasniedzējs Aleksandrs Mirļins: "Savukārt vislielākā profesionālā pieredze, elektroniskajos medijos darbojoties, ir Guntai Līdakai. Padome pēc likuma ir atvasināta publiska persona un tādas institūcijas vadīšanas pieredze ir Vitai Tēraudai. (..) Redzamākiem no kandidātiem ir arī zināma nostāja attiecībā pret komercraidorganizācijām vai sabiedriskajiem medijiem. Daļa no kandidātiem aizstāvēja vienas mediju intereses vai otras mediju intereses un, protams, svarīgs jautājums ir, vai, strādājot padomē, viņi varēs pārkāpt sev pāri un strādāt visu mediju labā, nevis turpināt tādu kā korporatīvo interešu bīdīšanu.  Tas ir diezgan svarīgi, jo padome, šobrīd vismaz, līdz jauna likuma pieņemšanai ir atbildīga par visas nozares attīstību."

Eksperti 10 ballu skalā novērtēja katru kandidātu. Par visatbilstošāko amatam atzīta Ieva Beitika – viņai 41 punkts. Otrā ar 39 – Vita Tērauda. Trešā ar 34 – Gunta Līdaka. Bet ceturto amata vietu ar līdzvērtīgu 31 punktu dala Ivars Āboliņš, Dainis Mjartāns un Ieva Upleja-Jegermane.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti