Aizliegtais paņēmiens

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: "Dzīve uz ielas"

Aizliegtais paņēmiens

18. jūnija "Aizliegtais paņēmiens"

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: "Lielās shēmas"

Eksperiments: Vai «skrūvju piegriešana» uztrauc čaulas firmu konsultantus?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Ko pēc lēmuma Latvijā aizliegt čaulas kompāniju apkalpošanu bankās iesaka nodokļu konsultanti, kuri Latvijā apkalpo čaulas kompānijas? LTV raidījums "Aizliegtais paņēmiens", uzdodoties par informācijas tehnoloģiju kompāniju, vērsies pie konsultantiem – kādas firmas piedāvā iegādāties, ja uzņēmums par nopelnīto naudu nodokļos negrib maksāt tik, cik noteikts Latvijā.

Ar čaulas firmām valdot trakums

"Suntiger Five International" mājaslapā norādīts, ka kompānijas var dibināt Belizā, Kiprā, Seišelu salās, Panamā. Sazvanīti, lai sarunātu konsultāciju, viņi saka, šobrīd nav laika, saistībā ar čaulas firmām valdot trakums. Viņi norāda uz skandālu ar "ABLV Bank" un tam sekojošajām izmaiņām: " Tas mērogs ir daudz, daudz, daudz lielāks, nekā ir publiskajā telpā. Jo realitāte ir pilnīgi cita, ja, teiksim, te notiek masveida, pirmkārt, kontu bloķēšana dažādās bankās: "Rietumu bankā", "Meridian Trade" bankā, "Norvik" bankā."

Sarunā noprotams, ka konsultantam jāsteidz glābt klienti, un viņš atzīst – nav vairs tik vienkārši kā agrāk: "Piereģistrēt jau to uzņēmumu var, piemēram, normāli mēs taisām Lielbritānijas uzņēmumus, Kipras tagad ne, bet Kanādas mums diezgan. Respektīvi, tajā biznesā var izmantot, un, ja pareizi visu dara, tad nāk pat ar nulles nodokļu likmēm, nulles nodokļu maksājumiem. Bet tā problēma – tur ir ļoti stipri jādarbojas pie bankas rēķina atvēršanas."

Izrādās, ka bankas tagad ir tā nobiedētas, ka tās ne tikai slēdz čaulas firmu kontus, bet arī nevar vaļā jaunus, bet uz ārzemniekiem skatoties kā noziedzniekiem. "Jūs Latvijā neatvērsiet kontu. Ja jūs piereģistrēsiet Igaunijas uzņēmumu, mēģināsiet atvērt Latvijā kontu, tad jūs uzskatīs par čaulas kompāniju," zina teikt konsultāciju firmā. Bankas kontu atvēršanai tiekot prasīts pierādīt, ka cilvēkam nav saistības ar terorismu.

Bankas tagad prasot visu līdz sīkumiem, un konta atvēršana varot aizņemt pat mēnešus, bet nereāli tas nav: "Ir arī tā saucamie vieglie ceļi. Parādījušās kā sēnes pēc lietus maksājumu sistēmas, tā viņas arī saucas -  "payment systems". (..) Tur, protams, atvērt ir krietni vieglāk, bet arī vieni ver nerezidentiem, citi never."

Risinājumi aizvien ir

"Nika Business Consulting" arī piedāvā visādus nodokļiem draudzīgus variantus. Tur gan nekādas panikas nav, taču arī atzīst – šobrīd kontus citu valstu bankās ārzemniekam atvērt esot ļoti sarežģīti, teju neiespējami. Tomēr risinājumi ir, pat divi.

Viens – atvērt nevis firmu, bet biedrību Skotijā, un, izmantojot "payment" nebanku sistēmas, skaitīt naudu turp, piemēram, par mārketinga pakalpojumiem.

Otrs variants ir Seišelu salas. "Uz ofšora mātes firmu, uz kaut kādu Seišelu valstu kompāniju, shēma tā pati, nav nekas, nodokļi nav jāmaksā. Bet Seišelu salās kompānijai IT bankas kontu varēs atvērt tikai arī ofšoru banka," stāsta konsultāciju uzņēmumā.

Bet kur lai tiek pie ārzonu bankas? Un risinājums esot – caur kādu Vācijas banku, kuras nosaukumu gan neatklāj. "Šī viena banka ir laba ar to, ka viņa nav zem FKTK, ne OECD, ne zem kaut kādas jurisdikcijas. Viņa nesūtīs atskaiti ne uz mūsu nodokļu inspekciju, ne uz kurieni citur. Tas būs 100% konfidenciāli. Gan no Seišelu salas puses, gan no bankas puses. Ir vēl viena banka, kurā varat atvērt kontu, bet tā ir Puertoriko," zina teikt konsultanti.

Cenas: firma Seišelu salā 889 eiro + ofšoru bankas konts 500 eiro. Jārēķinās ar apmēram 40 eiro komisijas maksu par katru naudas pārskaitījumu.

Savukārt Luksemburgā līdzīgs pakalpojums esot dārgāks: "Tur pati kompānija ap 10 000 [eiro] izmaksās, varbūt arī mazāk. Bet tur viņai ikmēneša grāmatvedība arī ir. Jārēķinās ar to, ka jums ik mēnesi būs jāpārskaita kādi 200 eiro."

Lētāk būtu Nīderlandē, kur tas varot izmaksāt 3000-4000 eiro, kā arī ik mēnesi grāmatvedības izmaksas.

Abās sarunās ar konsultantiem dzirdams, ka pašlaik aktīvi tiek meklēti veidi, kā apiet bankas, lai naudas ceļi tomēr būtu mazāk izsekojami.

Tiek pieminētas arī alternatīvās maksājumu sistēmas, no kurām šobrīd viena no izplatītākajām  ir "PaySera". Tā ir oficiāli atzīta un darbojas arī Baltijā, ar to sadarbojas bankas.

Princips vienkāršs: sistēmās reģistrējas un savu kontu izveido, piemēram, vīrs un sieva; vīrs no parastās bankas savā kontā sistēmā ieskaita naudu, bet tālāk to pārskaita sievai nevis ar bankas starpniecību, bet caur šo sistēmu. Kā ieguvums tiek deklarētas mazākas komisijas maksas, taču vienlaikus šādas sistēmas tiek vērtētas kā mazāk kontrolētas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti