Eksperiments: Sešgadniece viena divas stundas Vecrīgā, vizinās «mikriņos» un brauc uz Liepāju

Neilgi pēc nepieskatītā mazā Ivana pazušanas un nāves LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens” eksperimentā pārliecinājās, ka mazs bērns viens pats bez kādiem jautājumiem divas stundas var staigāt un iepirkties Vecrīgā, vizināties ar mikroautobusiem Rīgā un pat doties ceļā ar starppilsētu autobusu. Pašvaldības policija sešgadnieci uzrunāja vien 45 minūtes pēc klaiņošanas pie Brīvības pieminekļa. Vien atbilstoši reaģēja kāds šoferis un pasažiere autobusā ceļā uz Liepāju.

Saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likumu:

  • bērns līdz septiņu gadu vecumam viens pats ne uz ielas, ne mājās, ne kur citur atrasties nedrīkst;
  • bērnam līdz septiņu gadu vecumam jābūt kopā ar pieaugušo vai citu bērnu, kurš ir sasniedzis 13 gadu vecumu.

"Aizliegtā paņēmiena" sižeta galvenā varone ir sešus gadus veca meitene Stella, augumā neliela, smalciņa un pēc izskata atbilst savam vecumam. Filmēšanas laikā tuvumā atrodas arī viņas mamma, bet apkārtējiem nemanāma. 

Divas stundas Vecrīgā

LTV raidījuma uzdevumā Stella divas stundas viena pati pavada Vecrīgā. Viņas uzdevums apmeklēt desmit tirdzniecības vietas, piemēram, pārtikas veikalus, aptieku, grāmatnīcu, suvenīru bodītes, ēstuves, un tajās kaut ko nopirkt. Stellai pateikts, ka, tiklīdz kāds viņai sāks ko vaicāt, mamma uzreiz būs klāt.

Pirmā vieta ir “Narvesen”, kur Stella izdomā nopirkt virtuli, un tas viņai arī izdodas, pārdevējai neko pretī nepavaicājot par iepirkšanos vienai.

Netālu esošajā grāmatnīcā “Zvaigzne ABC” meitene meklē zīmuli un burtnīcu, pavadot tur apmēram desmit minūtes. Lai gan pārdevēja viņu vēro, tomēr neko nepavaicā.

“Mēness aptiekā” Stella nolēma pirkt vitamīnus. Aptiekā cilvēku daudz, un meitene vienubrīd no burzmas samulst un stāv pie nepareizās kases. Aptiekā ir arī apsargs, bet - kas tad Stella par laupītāju, lai viņam būtu jāuztraucas! Kad beidzot viņa tiek pie vitamīnu pirkšanas, pārdevēju neinteresē, kur ir Stellas mamma.

Veikalā “Rimi” meitene pērk zefīru, ilgi izvēloties, izstāvot rindu un lēnā garā norēķinoties. Var manīt, ka jaunais kasieris par mazo pircēju ir patiesi izbrīnīts. Viņš divas reizes paveras apkārt, meklējot vecākus. Bet seko jau nākamais pircējs, un Stella bez kādiem jautājumiem dodas prom.

Suvenīru veikalā “Galerijā centrs” viņa pērk magnētiņu. Bērns veikalā viens pats, bet jauno pārdevēju tas nemulsina. Arī veikalā “Drogas” pārdevēja meiteni apkalpo, bet neko nejautā.

Ēstuvē “Subway”, kur uz terases sēž divas darbiniece un garām brauc policija, Stella nopērk sulu un izdzer to. Konfektes viņa dodas pirkt uz “Laimas” veikalu, un arī tur no pārdevējas puses nekādu komentāru vai jautājumu.

Ēstuvē “Hesburger” Stella stāv rindā, lai pirktu frī kartupeļus. Izrādās – tam nepietiek naudiņas, viņai paskaidro laipnā pārdevēja. Bet tas arī viss.  Ejot uz “MacDonald”, viņai šoreiz naudas līdzi gana. Tur apkalpošana nevainojama, bet nekādu lieku jautājumu.

Tātad Stella vairāk nekā divas stundas pavadīja viena pati pilsētas centrā. Ne garāmgājēji, arī nevienā no desmit Stellas apmeklētājām vietām neviens neko viņai tā arī nepajautā.

Modri policisti?

Tāpat “Aizliegtā paņēmiena” filmēšanas laikā sešgadniece kādu brīdi grozījās Rīgas pašvaldības policijas acu priekšā. Stella riņķo ap Brīvības pieminekli, kur parasti uzturas arī policisti. Viņa tur apsēžas uz soliņa, pabaro pīles, tad zvirbuļus. Jā, ir arī policisti, bet viņi aizņemti ar tūristiem, tad kaut kur dodas.

Paiet aptuveni 40 minūtes pie Brīvības pieminekļa, un - urrā, beidzot mazā meitene ir pamanīta.

Kad pie Stellas pienāk policisti, klāt steidzas arī mamma, kura saņem laipnu brīdinājumu, ka sešgadīgs bērns uz ielas viens atrasties nevar.

Vizināšanās Rīgā

Bērnu tiesību aizsardzības likumā noteiktais, ka līdz septiņu gadu vecumam bērns nedrīkst būt viens, nozīmē arī to, ka viens pats nedrīkst nekur braukt.

Tāpat raidījuma veidošanas gaitā Stella vizinās Rīgas mikroautobusos. Iekāpjot tajos, jāiet garām šoferim, un sešgadīgam bērnam biļeti nevajag.

Mikroautobusā uz Rīgas mikrorajonu Zolitūde iekāpj kāda mamma ar meitu, tad sieviete ar saiņiem, tad Stella. Viņa brauc uz Zolitūdi, un šoferis pat neskatās, kur viņa īsti izkāpj.

Iekāpjot mikroautobusā uz Rīgas mikrorajonu Pļavnieki, meitene brīdi uzkavējas pie šofera. Taču uz Pļavniekiem Stella brauc bez jautājumiem.

Ceļojums uz Liepāju

Starppilsētu autobusos pasažieri iekāpj tikai pa priekšējām durvīm.

Turklāt ir stingrs noteikums, ka pirmsskolas vecuma bērni bez pieaugušajiem braukt nekur nedrīkst, un viņiem vajag “nulles biļeti”.

“Aizliegtais paņēmiens” nolemj arī pārbaudīt, vai sešgadīgs bērns var viens ceļot pa visu Latviju. Stella raidījuma veidotāju pavadībā dodas uz Liepāju ar pieturvietu Saldū.

Pie autobusa biļetes var tikt gan kasēs, gan pie autobusa šofera. Stella sāk ar kasi, taču tur viņai biļeti nedod. Taču arī no apkārtējiem nekādu jautājumu par mietenes iecerēto braukšanu vienai. Otrā kasē gan viņai prasa vecumu un saka, ka bez vecākiem braukt nedrīkst.

Lai ceļojums nebeigtos, vēl nesācies, Stellai tiek nopirkta biļete. Tad viņa viena dodas uz autobusu. Autobusu kompānijas “Nordeka” šoferis pajautā, kur meitene dodas un vai Saldū viņu kāds sagaidīs. Vecumu gan viņai nejautā.

Pēc nepilnām divām stundām autobuss ieripo Saldus autoostā un bērns izkāpj pa vidējām durvīm. Šoferis gan neizseko, vai mazajai meitenei kāds patiešām ir atnācis pretī. Stella vēl staigā turpu šurp pa Saldus autoostu, bet nevienam viņa neinteresē.

Tad Stella gaida nākamo autobusu, lai nokļūtu Liepājā. Kases ir slēgtas, tāpēc biļete jāpērk pie autobusa vadītāja. Šoreiz Stella saka, ka viņai ir septiņi gadi, lai tiktu vismaz pie braukšanas. Pirmā plāna daļa izdodas –

šoferis biļeti pārdod, taču pajautā, vai Liepājā meiteni kāds sagaidīs, un nosēdina viņu tieši aiz sevis.

Taču Stella izdomā kāpt laukā nevis Liepājā, bet gan Skrundā. Kad autobuss apstājas, Stella taisās uz izkāpšanu.

Bet bērnu aiztur blakus sēdošā sievietei, un iesaistās arī autobusa šoferis.

Pēc brīža klāt jau mamma un skaidro, ka tas ir raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” eksperiments. Viņa arī dokumentāli apstiprina, ka ir Stellas mamma. Bet šoferis ir satraukts, nesaprot, vai darījis pareizi, ka ļāvis Stellai braukt, un pats izsauc policiju.

Šoferis stāsta, ka regulāri gadās, ka bērni vieni paši brauc autobusā. Viņus gan pārsvarā piesaka un sagaida. Viņaprāt, maziem bērniem būtu jābrauc kopā ar vecākiem. “Mēs taču nevaram katram izsekot līdzi, kurā vietā viņš kāps ārā,” norāda šoferis.

Šis ir labākais, bet diemžēl vienīgais raidījumā piefiksētais piemērs, kā sabiedrība tomēr spēj reaģēt.

Vēlāk jau intervijās Rīgas autoostā uzrunātie autobusu šoferi saka, ka lielākoties nebūtu gatavi vienus pašus mazus bērnus uzņemt autobusā. Tiesa, dažreiz vecāki palūdz aizvest. Daži gan atzīst, ka nezina, kā būtu pareizi jārīkojas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt