Eksperiments: Pensionārs dodas pie partijām – vai tās gatavas solīt 50 eiro pie pensijām?

Latvijas Televīzijas raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” eksperimentā divi pensionāri devās pie vairāku partiju un to apvienību pārstāvjiem, prasot, vai viņiem beidzot pie pensijas nākamgad pieliks vismaz 50 eiro. Izrādās – uzrunātie politiskie spēki pirms 13.Saeimas vēlēšanām ar “banānu solījumiem” neaizraujas.

 • Latvijā ir 450 tūkstoši pensionāru.
 • Pensionāri ir aktīvi balsotāji vēlēšanās, un partijas allaž cenšas viņus uzrunāt pirms vēlēšanām.
 • Pašvaldību vēlēšanās vairums solījumu saistās ar bezmaksas transportu un dažādiem pabalstiem, bet Saeimas var izšķirt pensiju lielumu.

Eksperimenta galvenie varoņi ir divi pensionāri – vīrietis un sieviete, kuriem pensija aptuveni 280 eiro. Tā ir summa, ko saņem vislielākā pensionāru grupa.

Eksperimentā izvēlētā summa – 50 eiro, ko pensionāri prasa partijām apsolīt pielikt pie pensijām – ir nauda, kādu Latvijā sociālais budžets īsti atļauties nevar. Lai katram pensionāram pieliktu 50 eiro mēnesī, nepieciešami papildu apmēram 270 miljoni eiro. Lai gan pensiju budžetā uzkrāti gandrīz 500 miljoni eiro, tomēr pensiju budžets, ko veido sociālās iemaksas, nepieaug tik strauji, lai ar papildu 270 miljoniem varētu rēķināties katru turpmāko gadu.

Patlaban vecuma pensiju saņem:

 • līdz 200 eiro mēnesī – 50 tūkstoši pensionāru;
 • 200 līdz 250 eiro – 73 tūkstoši pensionāru;
 • 250 līdz 300 eiro – 137 tūkstoši pensionāru;
 • 300 līdz 350 – 77 tūkstoši pensionāru;
 • 350 līdz 500 – 72 tūkstoši pensionāru
 • virs 500 eiro – 25 tūkstoši pensionāru.

Pašreizējās koalīcijas partijas

Nacionālās apvienības Saeimas deputātu kandidātus LTV raidījuma brīvprātīgie pensionāri satiek Rīgā, Bolderājā. Tur uz jautājumiem atbild Jānis Iesalnieks, kurš startē Rīgas apgabalā: “Indeksācija notiks, bet 50 eiro, tas nebūs 50 eiro apmērā. Tas ir, nu šobrīd ekonomika aug strauji, līdz ar to indeksācija varbūt būs lielāka nekā iepriekš. 50 - droši vien es nevaru solīt to, kas nebūs.”

Tāpat viņš stāsta par plānu paaugstināt ar nodokļiem neapliekamo minimumu pensijām, kas gan 280 eiro pensijas saņēmējam būtisku uzlabojumu nedos.

Zaļo un Zemnieku savienības pārstāvji pulcējās Kārļa Ulmaņa dzimtajā vietā “Pikšas”, kur izdodas satikt Augustu Brigmani, kurš arī stāsta par ikgadējo indeksāciju un neapliekamo minimumu līdz 300 eiro, bet 50 eiro klāt nesola.

“No manas puses būtu šobrīd diezgan, nu, kā lai jums pasaka, negodīgi solīt to, kas nav pieņemts,” piebilst Brigmanis.

Netālu no “Jaunās Vienotības” partijas biroja uz ielas izdodas noķert Hosamu Abu Meri: “Tik daudz noteikti nē. (..) Mēs varam solīt, bet jautājums, vai mēs varam izpildīt. (..) Nu, nebūs nākamajā gadā! Tās ir muļķības. Pēc tam decembrī, kad mēs pieņemsim budžetu, pateiks – tu esi melis, tu melo. Es to negribētu.”

LTV brīvprātīgā pensionāre gan ir neatlaidīga un zvana arī pašreizējam labklājības ministram Jānim Reiram (“Jaunā Vienotība”): “Es nekad neesmu solījis neizpildāmas lietas. Tas nav izpildāms. Tā nauda jau no nekurienes neparādās. Tā nauda parādās no iemaksātās naudas. Kā jūs domājat, kur varētu valsts ņemt papildu naudu? Un vai mēs sēžam uz naudas un nedodam pensionāriem naudu? (..) 50 eiro pielikums mēnesī ir praktiski… fantāzijas.”

Arī šo partiju priekšvēlēšanu programmas ir bez skaļiem solījumiem pensionāriem:

 • Nacionālā apvienība: “Turpināsim palielināt pensiju neapliekamo minimumu.”
 • Zaļo un zemnieku savienība: “Izstrādāsim pasākumus pakāpeniskai pensijas palielināšanai personām ar lielu darba stāžu.”
 • “Jaunā Vienotība”: “Palielināt neapliekamo minimumu pensijām.”

Ko sola tie, kas pie varas šobrīd nav?

LTV brīvprātīgais pensionārs Siguldā dodas pie partijas “KPV LV” un tās pārstāvja Artusa Kaimiņa: “Ko jūs gribat no manis dzirdēt par pensijām, man ir 37 gadi! (..) Es jums neko nesolu! Neko nesolu. Neko. (..) Mēs neko nesolām, mēs vienkārši sakām, ka mēs darīsim. Ko mēs darīsim: mēs sakām, ka jums nebūs jāmaksā par nekustamo īpašumu, mēs sakām, ka jums zāles būs lētākas.”

Arī “KPV LV” priekšvēlēšanu programma neko konkrētu pensionāriem attiecībā uz vecuma pensiju pieaugumu nesola. Partija gan iecerējusi ieviest kārtību, ka pēc laulātā nāves otrs laulātais var izvēlēties, vai turpmāk saņemt paša nopelnīto pensiju vai arī otra. Abas gan ne.

Pensionāram izdodas sazvanīt arī šīs partijas Saeimas deputāta kandidāti Lindu Liepiņu, ar kuru gan saruna neizvēršas.

Partijas “Saskaņa” pārstāvi Regīnu Ločmeli-Luņovu izdodas satikt Rīgā, Iļģuciemā. Šoreiz no LTV pensionāra vietā ir mazdēls. “Galvenais punkts, ko mēs gribam panākt, lai pensijas neapliek ar nodokli,” viņa arī ir gatava apsolīt par 50 eiro lielāku pensiju: “Jā, tas ir reāli. (..) Jā, ja mēs panāksim, ka iekļauj darba stāžu līdz 1995.gadam un atceļ ienākumu nodokli.”

Uz vēl vienu “Saskaņas” tikšanos ar vēlētājiem Rīgā, Purvciemā, ieradās arī partijas premjera amata kandidāts, ekonomists Vjačeslavs Dombrovskis, kurš nākamgad sola par 3% lielākas pensijas.

“Saskaņas” oficiālajā programmā par pensijām ir divi punkti:

 • “iestāsimies par paaudžu solidaritātes elementiem un būtiski palielināsim pensijas”;
 • “indeksēsim pensijas, kompensējot dzīves dārdzības pieaugumu”.

Partiju apvienības “Attīstībai/Par” pārstāvi Juri Pūci un premjera amata kandidātu Arti Pabriku izdodas satikt Saldū. Politiķi saka, ka gada laikā gribētu 7-8% pielikumu pensijām. Arī viņi norāda uz vēlmi palielināt neapliekamo minimumu – līdz 500 eiro.

Partijas 4000 zīmju priekšvēlēšanu programmā gan šāda solījuma nav.

Ar Jauno konservatīvo partiju un tās pārstāvi Jutu Strīķi izdodas satikties Alūksnē, un viņa sola to pašu, kas partijas programmā, proti, minimālo pensiju palielināt līdz 200 eiro un ar nodokļiem neapliekamo minimumu līdz 500 eiro.

Jaunā konservatīvā partija par solījumu palielināt pensijas jau no nākamā gada sagatavojusi plakātus, kuros 410 eiro pensiju nākamgad solīts palielināt par 40 eiro, bet 530 eiro pensiju – par 50 eiro. Partijas aprēķini liecina, ka tam nepieciešami 45 miljoni eiro gadā.

Lielāks neapliekamais minimums?

Kā mainīsies 280 eiro pensija, ja ar nodokli neapliekamais minimums būs 500 eiro?

Jau šobrīd ar nodokļiem neapliekams minimums pensijām ir 250 eiro, un iedzīvotāju ienākumu nodoklis attiecas tikai uz to daļu, kas ir virs šīs summas. 280 eiro pensijām šīs izmaiņas nozīmētu sešu eiro pieaugumu.

Lielākie ieguvēji būs lielāku pensiju saņēmēji. Ja pensija pašlaik ir 500 eiro, tad no 250 eiro rēķina 20% nodokli, kas ir 50 eiro.

Tātad lielākajai pensionāru daļai – tiem, kuriem šobrīd pensijas ir robežās no 200 līdz 300 eiro, – neapliekamā minimuma celšana ievērojami dzīvi neuzlabos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt