Aktuāli

Jauno HIV gadījumu skaits aug, taču valsts plāna infekcijas ierobežošanai nav

Aktuāli

LELB uzsākusi tiesvedību arī ar Aizputes autonomo evaņģēliski luterisko draudzi

Komentārs. Artjoms Konohovs par Austrijas prezdienta vēlēšanām

Eiropā ar aizturētu elpu gaida Austrijas prezidenta vēlēšanu iznākumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

 

Referendums par izmaiņām Itālijas konstitūcijā un Austrijas prezidenta vēlēšanas. Tās ir divas šīsnedēļas politiskās intrigas Eiropā, kuru atrisinājumu ar aizrautu elpu daudzi gaida arī citās Eiropas valstīs. Abas svētdien gaidāmās nobalsošanas parādīs, vai vēlētāji ir apmierināti ar pašreizējo situāciju vai tieši pretēji - vēlas pārmaiņas, ko sola populistiskās partijas un viņu kandidāti.

Par to, cik tuvu šoreiz atrodas abi kandidāti uz Austrijas prezidenta krēslu, ikviens var pārliecināties,  pastaigājot pa Vīnes ielām. Gandrīz no katra reklāmas staba uz garāmgājējiem noraugās vai nu bijušais Zaļās partijas līderis Aleksandrs van der Bellens vai arī radikālās Brīvības partijas kandidāts Norberts Hofers.

Ja Hofera plakātos ir redzams sauklis "Austrijai ar sirdi un dvēseli", tad  van der Bellens brīdina, ka, balsojot par viņu, vēlētāji pateiks vairāk nekā vienkārši "jā" par labu kādam no kandidātiem.

Un tas ir skaidrs brīdinājums, ka viņa radikālā sāncenša ievēlēšana var kļūt par nopietnu draudu Austrijai un Eiropai.

"Hofera kunga vēlētājiem nepatīk tradicionālā politiskā elite, un viņi ir nav apmierināti ar to, ko ir paveikuši pie varas esošie politiķi. Turklāt viņi ir nobažījušies un pat nikni par to, kas nākotnē var notikt ar viņu sociālo nodrošinājumu," stāsta Peters Filcmaiers, politikas zinātnes profesors Donavas Universitātē Kremsā. Viņš ir viens no pazīstamākajiem Austrijas politikas komentētājiem.

"Ja jūs pavaicāsiet Hofera kunga vēlētājiem, vai viņi šobrīd atrodas labākā situācijā nekā pirms trim četriem gadiem, tad atbilde visbiežāk būs "nē".  Un, ja jūs viņiem vaicāsiet, vai viņi cer, ka tuvākajā nākotnē viņu situācija uzlabosies, tad atbilde arī būs "nē".

Tādēļ viņi balso nevis pret van der Bellena kungu kā pret cilvēku, bet gan pret pastāvošo politisko kārtību un pie varas esošajām partijām.

Un Hofera kungs ir opozīcijas kandidāts no tā dēvētās Brīvības partijas," teica Filcmaiers.

Jaunākais Bertelsmana fonda pētījums liecina, ka par populistiem pārsvarā ir gatavi balsot cilvēki, kuri baidās no globalizācijas. Un lielākoties tie ir gados vecāki un nabadzīgāki iedzīvotāji ar salīdzinoši zemāku izglītību.

Jāatgādina, ka šis ir jau otrais mēģinājums ievēlēt Austrijas valsts prezidentu. Pirmais notika maija beigās, un toreiz ar mazāk nekā 1% pārsvaru uzvarēja van der Bellens. Tomēr Konstitucionālā tiesa atzina, ka pārkāpumi pa pastu nosūtīto biļetenu skaitīšanā ir bijuši tik nopietni, ka vēlēšanu rezultāti bija jāatceļ. Tad nobalsošanas datums bija vēlreiz jāpārceļ, jo atklājās problēmas ar aplokšņu līmes kvalitāti. Tādēļ priekšvēlēšanu kampaņa ir ieilgusi un daudziem austriešiem jau lielā mērā tā ir apnikusi.

Turklāt arī galvenie temati, kas satrauc vēlētājus, ir tie paši – migrācija un bezdarbs.

Van der Bellena partijas biedre Ulrike Lunačeka, kura ir viena no Eiropas Parlamenta priekšsēdētāja vietniecēm, saka, ka viņai ir izprotamas šīs vēlētāju bažas. Tomēr Lunačeka joprojām cer, ka uzvarēs progresīvais spārns.

"Es kā proeiropeiska politiķe, kura iestājas par atvērtu un liberālu sabiedrību, protams, nevēlos, lai tādi cilvēki kā Marina Lepēna un Gērts Vilderss vai kāds no partijas "Alternatīva Vācijai" un visi pārējie, kuri vēlas iznīcināt mūsu kopīgo Eiropu, būtu priecīgi svētdienas naktī vai pirmdienas rītā, kad mēs uzzināsim rezultātus. Tādas ir pašreizējās likmes.

Tomēr es joprojām ticu, ka van der Bellena kungs spēs uzvarēt gluži tāpat kā viņš to ir izdarījis 22. maijā," sacīja Lunačeka.

Bet pēc Lielbritānijas iedzīvotāju balsojuma par izstāšanos no Eiropas Savienības un Donalda Trampa ievēlēšanas par nākamo ASV prezidentu varbūtība, ka radikāli noskaņotais Hofers varētu kļūt par jauno Austrijas prezidentu, vairs nešķiet tik neticama vai šokējoša. Hofera priekšvēlēšanu kampaņa pat cenšas apgalvot, ka viņa un Trampa vēlētājus vada līdzīga motivācija. Tomēr profesors Filcmaiers saka, ka īsta pamatojuma šādam apgalvojumam neesot.

Lai gan šī nav pirmā reize, kad daudzi austrieši ir gatavi izvēlēties radikālos politiķus, šoreiz viņu balsojumam var būt lielāka nozīme.

Aiz Hofera Austrijā var nākt Marina Lepēna Francijā, bet Itālijā Piecu zvaigžņu kustība.

Tādēļ jāpiekrīt tiem analītiķiem, kuri pēdējā laikā daudzviet brīdina, ka tieši populisms var sagraut Eiropas Savienību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti