De Facto

Rīgas skolēni militārā nometnē Krievijā

De Facto

Islandes vēlēšanu mācība: taupība nogurdina

Demogrāfijas prioritāte - Goda kartes ar atlaidēm

«De facto»:Demogrāfijas Goda kartes bijušas gatavas jau pērnvasar

Lai gan tikai šomēnes noslēdzies konkurss par daudzbērnu ģimenes apliecības Goda kartes ieviešanu, pašas kartes jau bijušas gatavas aizvadītajā vasarā un Saeimas deputāts Imants Parādnieks (VL!-TB/LNNK) tās dalījis savām kolēģēm, šovakar ziņo LTV raidījums “De facto”.

Parādnieks gan skaidro, ka tie ir tikai paraudziņi un nav jau teikts, ka konkursa uzvarētājam “Hannu Pro” jādrukā tieši šādi eksemplāri. Tiesa gan – šajā kompānijā nenoliedz, ka ar karšu dizaina autoru kopīgi vēl pirms konkursa viesojušies pie Saeimas deputāta.

Kartes drukās par 240 tūkstošiem latu

Raidījums “De facto” atklāj vēl kādu interesantu faktu – par to, ka Goda karšu drukāšanai jau atvēlēta valsts budžeta nauda, kopumā 240 tūkstoši latu, no tiem 100 tūkstoši šim gadam, nav zinājušas pat tās deputātes, kuras cītīgi iesaistījušās par kuplu ģimeņu veicināšanu.

Pirms gada, kad Parādnieks Saeimas Demogrāfijas lietu apakškomisijā prezentēja savu ideju par Goda ģimenes apliecību, daudziem politiķiem tā šķita viena no nezināmas nākotnes vīzijām, un par tās realizēšanu komisijā laikam nav pat runāts. Nav izslēgts, ka šī Goda karšu ideja bijusi viena deputāta izaicinājums.

Labklājības ministrijas pārstāve Marta Krivade norāda, ka ap idejas realizēšanu ir daudz neskaidrību, un pauž ministrijas viedokli, ka esošajos apstākļos pie ierobežotiem valsts līdzekļiem aktivitāte nav vērtējama kā prioritāte, kas uzlabotu daudzbērnu ģimeņu stāvokli Latvijā. Tas savukārt liek jautāt, kā tas ir gadījies, ka Parādnieka ideja tikusi pie budžeta līdzekļiem.

Idejas autors - NA un Parādnieks

“Mēs saņēmām ļoti skaidrus signālus, ka NA un arī Parādnieks nav apmierināts ar pašreizējo priekšlikumu paketi un mēs uzsākām diskusijas par to, kādi būtu viņa priekšlikumi vai papildinājumi. Tur bija divi - Dzimstības veicināšanas fonds, un otrs bija šis priekšlikums par ģimeņu Goda karšu izveidošanu. Un mēs diskusiju rezultātā panācām kompromisu, ka izdevās noraidīt priekšlikumu par demogrāfijas fonda veidošanu, kur veidotos noteikti atskaitījumi no valsts budžeta, bet panācām zināmu vienošanos par ģimeņu Goda karšu veidošanu,” politisko kompromisu skaidro Labklājības ministrijas parlamentārais sekretārs, Saeimas deputāts Arvils Ašerādens (“Vienotība”).

Nupat kā notikušajā, Sabiedrības integrācijas fonda rīkotajā konkursā noskaidrots, ka karšu projektu par 180 tūkstošiem radīs kompānija “Hannu Pro”, kas plašāk pazīstama kā videotehnikas piegādātājs un stāvējusi pie bēdīgi slavenā digitalizācijas procesa. Firmas pieaicinātā eksperte ir Sandija Salaka, kura arī kā Māmiņu kluba pārstāve sniegusi padomus Parādnieka vadītājai komisijai.

Firmas "Hannu Pro" ieinteresētība nav skaidra

Gatavs ir arī karšu dizains. Parādnieks jau pērn Goda ģimenes apliecības paraugus izdalījis kolēģiem, kuriem ir trīs un vairāk bērnu. Kartes dizaina autors ir Guntars Ošenieks. Laikam jau tikai sagadīšanās pēc kartes autors kopā “Hannu Pro” pārstāvi Mudīti Krūmiņu pirms konkursa bija apciemojuši Parādnieku, lai apspriestos par Goda kartēm. Šo faktu apliecina gan Krūmiņa, gan Parādnieks.

Konkursa norisi neviens nav apstrīdējis. Konkursā piedalījās septiņas kompānijas un “Hannu Pro” uzvarēja ar zemāko cenu. No nākamajiem diviem pretendentiem viņu piedāvājumu šķīra vien pārsimt latu. “Hannu Pro” pārstāve no jau sarunātās intervijas atteicās. Tas notika burtiski tūlīt pēc tam, kad “De facto” bija viesojies Sabiedrības integrācijas fondā. Krūmiņa izklausījās labi informēta par šīs intervijas saturu. Nenotikusī intervija arī neļāva uzzināt, kādēļ “Hannu Pro” pēkšņi ieinteresējis demogrāfijas projekts.

Trīs bērnu māmiņa: Diezgan komisks projekts...

Trīs dēlu mamma, žurnāliste Madara Fridrihsone aprēķinājusi, ka, piemēram, ģimenei ar trim bērniem ar sabiedrisko transportu aizbraukt un atbraukt no Preiļiem uz Rīgas Zoo nepieciešami 74 lati tikai ceļam un ieejas biļetēm vien. Tomēr šobrīd izskatās, ka karte apvienos tikai uzņēmēju piedāvājumus vienai mērķa grupai, produktu reklamējot par valsts piešķirtajiem līdzekļiem. Madara no maka izvelk jau aptuveni desmit dažādas atlaižu kartes un neredz lielu jēgu no vēl vienas: “Par šo projektu biju dzirdējusi, bet mums jau sākotnēji šķita, ka tas ir diezgan komisks projekts, ka valstij nav naudas, nu tad viņa piešķirs ordeni...”

Bet Imants Parādnieks aprēķinājis, ka atlaižu kartēm ģimenei mēnesī vajadzētu ļaut ietaupīt ap 20 latiem. Jautājums gan – cik būs jāiztērē, lai šādu summu ietaupītu uz atlaižu rēķina.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ziņu analīze
Ziņas
Jaunākie
Interesanti