De Facto

Nesaprotamas apsūdzības dēļ būvuzņēmējus attaisno finanšu noziegumos

De Facto

Ukrainas separātists no Latvijas «iedvesmu» karošanai guvis no Osipova

«Tiesnešu lietā» vienam no dalībniekiem piemērota īpaša aizsardzība

«De facto»: «Tiesnešu lietā» vienu dalībnieku iekļauj liecinieku aizsardzības programma

Lietā, kurā aizdomas krīt uz vairākiem tiesu sistēmas darbiniekiem, viens no dalībniekiem iekļauts tā sauktajā liecinieku aizsardzības programmā, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums “de facto”. Rīgas apgabaltiesas tiesnesi Ivetu Bērziņu tur aizdomās par kuļņemšanu un starpniecību kukuļošanā, bet uzņēmēju Gulamu Gulami par kukuļdošanu. “De facto” izpētītais liecina, ka pēdējo mēnešu laikā policijā vērsušās vairākas personas par to, ka Gulami tām izteicis draudus dzīvībai. Taču tik nopietna procesuālā aizsardzība piemērota tikai vienam cilvēkam.

Procesuālā aizsardzība jeb tā dēvētā liecinieku aizsardzības programma ir slepena, līdz ar to arī informācija par to ir skopa. Tomēr var būt situācija, kurā cilvēkam pilnībā izmaina identitāti, savukārt citā reizē pietiek vien ar policijas aizsardzību.

“De facto” rīcībā no drošiem avotiem ir ziņas, ka liecinieku aizsardzības programmā ir iekļauts uzņēmējs Uldis Skudra.

Ne policija, ne pats Skudra saprotamu iemeslu dēļ to neapstiprina. „Valsts ir uzņēmusies zināmas rūpes par manu drošību, bet es esmu vairākos procesos gan kā nozīmīgs liecinieks, gan kā cietušais. Tie ir mani statusi,” norāda Skudra. Viņš atklāj vien to, ka pērn vērsies policijā ar aizdomām, ka uzņēmējs Gulami varētu censties ar viņu izrēķināties. 

Skudra ar Gulami jau ilgstoši tiesājas par viesnīcām Vecrīgā. Vienā no epizodēm tieši tiesnese Bērziņa pieņēma Gulami labvēlīgu lēmumu. Šobrīd gan Bērziņai, gan Gulami ir piemērots aizdomās turamā statuss. Turklāt Gulami ir aizdomās turamā statuss arī par iespējamu pretlikumīgu viesnīcu pārņemšanu.

Savukārt Gulami tiešus draudus Skudram esot izteicis pirms pieciem gadiem. "Gulami kungs man draudēja liecinieku klātbūtnē, ka viņš mani nogalinās,” norāda Skudra. Vēlāk sekoja slepkavības mēģinājums.

Nesen no cietuma bija iznācis Guntars Miliņš. Viņam nebija ne naudas, ne darba. Vēlāk jau pats liecināja, ka uz ielas viņam pienācis klāt kāds vīrietis un piedāvājis nogalināt Skudru. Vīrietis iedevis trīs tūkstošus ASV dolāru kā priekšapmaksu pasūtījuma izpildei. 2011.gada 27.jūnijā Miliņš, nu jau bruņojies ar šaujamieroci, uz divriteņa atbrauca pie Skudras. Lai viņu nepamanītu, paslēpās pļavā. Taču Skudra kopā ar savu kaimiņu Miliņu tomēr pamanīja un aizturēja līdz brīdim, kamēr atbrauca policija.

Vēlāk jau tiesa Miliņam par slepkavības mēģinājumu piesprieda vairāk nekā 11 gadu ilgu cietumsodu. Miliņš pats liecināja, ka viņu uz Skudras dzīvesvietu vadājis vīrietis vārdā Normunds. Savukārt Skudra atceras, ka toreiz aizturēto vidū bijis Gulami šoferis un miesassargs Normunds Žīgurs. Viņš aiz restēm pavadīja pusgadu, taču tad pēkšņi ticis atbrīvots.

“De facto” rīcībā esošajos audio materiālos bijusī prokurore Irina Bogdanova stāsta, ka Žīgura atbrīvošanā, iespējams, svarīga loma bijusi bijušajam augsta ranga policistam Viktoram Montikam.

Bogdanova: "(Viktors) Čevers zina tāpēc, ka palīdzēja (Viktors) Montiks tajā (VP RRP Kriminālpolicijas pārvaldes) 1.birojā. Tad, kad jau Normunds (Žīgurs) nevarēja sēdēt un gatavs bija sniegt liecības, parādījās pēkšņi Gulams (Gulami), iedeva naudu Montikam un pēc tam viņi visu laiku uzsvēra: "Suns, strādāsi, jo es tevi izpirku!” Saproti? Un to zina Čevers, (Genādijs) Rižņikovs, gan “Vaņa” (Ivans Haritonovs), visi to zina!”

Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Slepkavību atklāšanas un novēršanas nodaļas priekšnieka vietniece Andžela Fjodoroviha to noklausoties vien nosaka: "Man nav komentāru, jo es nevaru komentēt to, ko es nezinu.” Fjodoroviha nepaskaidro, kāpēc Žīgurs esot atbrīvots.

Taču policija joprojām nevienam nav piemērojusi aizdomās turamā statusu par šīs slepkavības mēģinājuma organizēšanu un pasūtīšanu. "Uz doto brīdi turpinās izmeklēšana. Ir veikta virkne procesuālo darbību. Joprojām tiek pratinātas personas, kas varētu sniegt kaut kādu lietderīgu informāciju kriminālprocesā,” norāda Fjodoroviha.

Tomēr kādā brīdī Žīgura un Gulami ceļi pašķīrās. Gulami pārstāvis norāda, ka Žīgurs esot atlaists par to, ka darbā bijis apreibinošo vielu ietekmē. Taču nu jau Žīgurs vērsies ar iesniegumu policijā par Gulami izteiktajiem draudiem.

Turklāt arī bijušajai prokurorei Bogdanovai, kura iepriekš, visticamāk, “kārtojusi” lietas tiesās Gulami interesēs, ar uzņēmēju attiecības izgaisušas. “De facto” rīcībā esošajos audioierakstos arī viņa stāsta, ka rakstījusi iesniegumu policijai par Gulami draudiem.

Zvērināts advokāts, Gulami pārstāvis Egons Rusanovs uzskata: "Pret ekonomiski aktīvu cilvēku tiek ierosināti vairāki kriminālprocesi, viņam neļauj izbraukt no valsts, viņa mantai tiek uzlikts arests. Turklāt vēl visa šī sabiedriskā doma, ažiotāža ap vārdu. Ar viņu vairās sveicināties politiķi, ar viņu vairās sveicināties uzņēmēji, viņš ir nolikts situācijā, kurā ir grūti iedomāties, ka viņš ies un kādam draudēs, it īpaši šīm personām, es viņus saukšu par sērdieņiem.”

Tomēr par Gulami izteiktajiem draudiem, policijā ierosināti vairāki kriminālprocesi.

Iespējams, ka kāds no tiem ir saistāms ar savstarpējo attiecību kārtošanu. Tajā pašā laikā pēdējo mēnešu notikumi liecina, ka iepriekš noklusētais kļūst aizvien publiskāks un Gulami augsti titulēto paziņu loks strauji sarūk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt