De Facto

Ko patiesībā māca garīgās attīstības centrs?

De Facto

Brīvpusdienas skolās

Ārsti ārzemēm par valsts naudu

«De facto»: Latvija par budžeta naudu ražo ārstus ārvalstīm

“Ražojam augsti kvalificētu darba spēku Eiropas Savienības slimnīcām. Bezmaksas” - šādu sludinājumu varētu ievietot Latvijas augstākās izglītības sistēma. Latvijā joprojām nepietiek vietu rezidentūrā, un ik gadu desmitiem jauno mediķu nevar turpināt savu izglītību, ziņo Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums “De facto”.

Ik gadu rezidentūrā nepietiek vietu jaunajiem mediķiem, kas absolvējuši gan Rīgas Stradiņa Universitāti (RSU), gan Latvijas Universitāti (LU). Piemēram, šogad “bešā” palika vismaz 44 jaunie ārsti.

Visticamāk, lielākā daļa no viņiem izglītoti par valsts līdzekļiem. “De facto” aprēķini liecina, ka sešu gadu garumā budžetam tas varēja izmaksāt aptuveni 800 000 eiro. Pērn Latvijas Ārstu biedrība izsniedza nepieciešamos dokumentus vairāk nekā 100 jaunajiem ārstiem, kas plānoja doties uz rezidentūru ārzemēs. Precīzu datu par to, cik daudzi no viņiem aizbrauc un paliek svešumā, nav.

Veselības ministrijā situāciju skaidro ar trekno gadu un krīzes sekām. “Šobrīd sāk beigt tie studenti, kas uzņemti 2007 gadā, kad bija palielināts pamatstudiju vietu skaits. Rezidentūras laiks nobīdās pa sešiem gadiem, krīzes laikā rezidentūras vietu skaits netika palielināts,” LTV stāsta Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece Egita Pole.

Ministrijā apgalvo, ka problēmu risina. Uz rezidentūras vietu skaita palielināšanu nav jācer, tāpēc mēģina nedaudz samazināt budžeta vietas pamatstudijās. Katru gadu – par 8%. Taču RSU vadība veicināt šo praksi negrasās. Turklāt Veselības ministrija var ietekmēt tikai RSU. LU finansējums nāk no Izglītības un zinātnes ministrijas. Uzņemto studentu skaits paliek nemainīgs jau vairākus gadus.

Ārsts, Teksasas Universitātes asociētais profesors Uģis Gruntmanis uzskata, ka daļēji situācijā ir vainojama sistēma. “Mums ir absolūtā lietu nekoordinācija, jo LU ir IZM padotībā, bet RSU pakļaujas VM. Protams, ka viņas nevar vienoties savā starpā, tur ir konkurence, kurš vairāk uzņems, kurš dabūs vairāk rezidentus,” kritisks ir Gruntmanis.

Pirms pieciem gadiem Latvija bija pirmajā vietā pasaulē pēc uzņemto medicīnas studentu skaita uz simt tūkstošiem iedzīvotāju. Pieņemot, ka citām valstīm skaitļi paliek nemainīgi, šogad mēs tik un tā ierindotos topā - aptuveni trešajā vietā. Tātad joprojām – pārprodukcija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ziņu analīze
Ziņas
Jaunākie
Interesanti