«De facto»: Latvijā darbojas Kremļa apmaksātie interneta «troļļi»

Latvijas informācijas telpā strādā tā sauktie “troļļi”, kuri rada Krievijai labvēlīgo fonu. Uz to norāda Latvijas Drošības policija.

Arvien jauni pierādījumi rodas tam, ka Krievijas varas iestādes pastarpināti vai tieši algo apmaksātos komentatorus, kuri piedalās diskusijas sociālajos tīklos, portālu komentāru sadaļās un blogos. Tā sauktie “troļļi” darbojas gan Krievijas medijos un interneta vidē, gan strādā, lai ietekmētu citu valstu informācijas telpas, tostarp Latvijas.

“Drošības policija savas kompetences ietvaros analizē procesus informācijas telpā, tai skaitā veic pasākumus ar mērķi identificēt "troļļu" aktivitātes Krievijai labvēlīgu politisko un ideoloģisko viedokļu radīšanai Latvijā. Ir identificētas gan atsevišķas "troļļu" aktivitātes, gan Krievijas politikas propagandas produktu pārpublicēšana Latvijas informācijas telpā par mūsu valstī notiekošajiem politiskajiem un sabiedriskajiem procesiem, nenorādot patiesos informācijas avotus un interpretējot informācijas patiesumu”, teikts drošības policijas paziņojumā.

NATO stratēģiskās komunikācijas centrs izpētīja Krievijas "troļļu" stratēģiju Ukrainā.

“Stāsti ir Krievijas politisko vadību slavinoši - ka Vladimirs Putins lielisks, stiprs un taisns līderis, ka Krievijas ārpolitika ir pareiza, taisnīga un leģitīma, bet Eiroatlantiskās struktūras ir kaitnieciskas un mūsu valstu dalība šajās struktūrās nāk tikai par ļaunu”, skaidro NATO izcilības centra stratēģiskās komunikācijas jautājumos vecākā eksperte Elīna Lange-Ionatamišvili.

Elīna Lange-Ionatamišvili atzīst, ka, kaut gan pētījums par to pagaidām nav veikts, "troļļu" aktivitātes Latvijā ir pamanāmas: “Kā pilsonis, kas lieto sociālus medijus, es personīgi novēroju darbības, kas var būt identificējamas kā "troļļu". Arī latviešu valodā. Interesanti ir, ka šie vēstījumi var nebūt tieši par Vladimiru Putinu vai pret Ukrainu, tie var būt pret ASV, piebilstot, ka Amerika ir tā, kas nosaka visu, kas notiek NATO. Tas rada informācijas fonu, ko cilvēks, pēc tam analizējot citus notikumus, teiksim, krīzi Ukrainā, to jau interpretē par labu Krievijas pusei.”

Cik bieži Latvijas iedzīvotāji kļūst ar šī informācijas ieroča upuri, nav zināms.

"Pētījums ļautu saprast, ja mēs identificējam IP adreses, varbūt kādā Rīgas vai citas pilsētas dzīvoklī ir arī neliela "troļļu" grupiņa, kas pēc savas iniciatīvas vai apmaksāti nodarbojas ar šāda veida darbībām," sacīja Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks Māris Cepurītis.

Pagaidām var tikai minēt, cik daudz no sociālo tīklu kontiem ir viltus, par ko tieši raksta "troļļi" ziņu portālu komentāru sadaļās. Turklāt saprast, cik no Latvijas interneta karstgalvīgiem diskutētājiem ir Krievijas valdības apmaksātie "troļļi", būtu ļoti svarīgi. Jo viens no viņu uzdevumiem ir ar viltus komentāriem, blogu ierakstiem un diskusijām internetā mākslīgi rādīt iespaidu, ka arī citu valstu iedzīvotāji atbalsta Krievijas rīcību.

“Krievijas Federācijas informācijas kara mērķis ir šķelt mūsu sabiedrību. Mēs zinām, ka 30% laulību ir starp cittautiešiem un latviešiem, tas nozīmē, ka mūsu kopiena nemaz tik sašķelta nav. Bet ja ar "trollēšanu" var radīt priekšstatu, ka esam divas naidīgas puses, tad tam var arī sākt ticēt”, sarunā ar “De facto” secina bijušais Satversmes aizsardzības biroja (SAB) vadītājs Jānis Kažociņš.

Vajadzīgi interneta operatori. Darbs greznajā birojā. Uzdevums: interneta komentāru publicēšana, blogi, sociālie tīkli. Alga reizi nedēļā, bezmaksas pusdienas!” Šāds sludinājums bija atrodams Krievijas sociālajos tīklos.

Pirmie par "troļļu" aktivitātēm pastāstīja Krievijas žurnālisti. Vairākos pētījumos atklāts, ka "troļļus" algo firma, kuru vietējie mediji ātri vien nosauca par “troļļu māju”. Tā atrodas  Sanktpeterburgā un ir saistīts ar Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam tuvu uzņēmēju.

No hakeru grupas “Anonymous” nopludinātiem dokumentiem izriet, ka “troļļu mājā” strādā ap 600 cilvēku, viņi visu diennakti maiņās piedalās diskusijas sociālajos tīklos, portālu komentāru sadaļās un blogos.

Temati atbilst Krievijas valdošās elites uzstādījumiem – valsts prezidents un valsts nostāja ir jāslavē, opozīcija jālamā. Ir kvotas – noteikts ierakstu skaits dienā. "Troļļu" algas ir labas, vietējie žurnālisti izrēķinājuši, ka mēnesī Sankt-Petergurgas "troļļu mājas" darbs izmaksā 600 tūkstošus eiro.

Laikraksta “Novaja Gazeta” žurnālisti veica eksperimentu un pieteicās darbā.

“Mums jautāja, kādus tekstus pašiem patīk rakstīt, un noteica, kurā nodaļā jāstrādā – blogeru, komentāru vai sociālo tīklu. Katru dienu dod jaunu tematu, piemēram – šodien nomelnojam tādu un tādu opozīcijas politiķi. Kopumā tas izskatās kā parasts birojs – ir normatīvi, alga. Daudzi no darbiniekiem ir studenti, viņi to uztver kā parasto darbu un politiku vispār neapspriež. Esmu pārliecināta, ka šī māja nebūt nav vienīgais līdzīgs uzņēmums,” Latvijas Televīzijai stāsta Laikraksta “Novaja Gazeta” žurnāliste Aleksandra Garmažapova.

Interesanti, ka "troļļu mājā" Sanktpēterburgā ir reģistrēta arī ziņu aģentūra “Harkova”. Tā izliekas, ka ir bāzēta Ukrainā un ražo separātistiem un Kremlim izdevīgus rakstus.

Uz tās materiāliem atsaucās arī Latvijas mediji - laikraksta "Vesti" interneta versija un portāls "TVNET".

"Troļļu" armija karo arī ārzemēs, viņu aktivitāte Rietumos pieaug līdz ar Ukrainas krīzes attīstību. Tas ir viens no rīkiem informācijas karā, ko pašlaik īsteno Krievija.

Tieši "troļļiem" varam pateikties par zīmola “pieklājīgie cilvēciņi” popularizēšanu Krimas aneksijas laikā.

Pēc līdzīgas shēmas Kremļa "troļļi" darbojas arī vairākās Eiropas Savienības valstīs, tostarp Lielbritānijā. No labi informētiem avotiem “De facto” ir zināms, ka vienam no Krievijas specdienestiem ir nodaļa, kuras mērķis ir ietekmēt Igaunijas sabiedrisko domu, tostarp ar "troļļu" palīdzību. Lietuvas Aizsardzības ministrijas pētījums parāda, ka arī šīs kaimiņvalsts interneta portālos, visticamāk, darbojas "troļļi".

Ar to aktivitātēm saskārās arī Somijas sabiedriskā medija "YLE" žurnāliste Jesika Aro.

“Rudenī es sāku pētīt šo tēmu un palūdzu lasītājiem pastāstīt par savu pieredzi ar Krievijas "troļļiem". Jāatzīst, mani vienkārši pārpludināja ar ļoti interesantu informāciju, pašlaik to pētu. Bet vienlaikus kļuvu par upuri "trollinga" kampaņai, kura turpinās jau divus mēnešus. Man sistemātiski uzbrūk gan sociālajos tīklos, gan citur internetā un medijos. Mani aizvainoja uz tā pamata, ka esmu sieviete, aprakstīja manu personīgo dzīvi, mēģināja nomelnot, apgalvoja ka esmu CIP un Igaunijas drošības policijas aģents, kas, protams, nav taisnība. Nomelnojošo informāciju par mani nosūtīja aptuveni simts kolēģiem un priekšniekiem”, Latvijas Televīzijai stāsta žurnāliste Jesika Aro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti