De Facto

Nesaskaņas «Saskaņā»

De Facto

Ar ko saistīta Baltijas kazaku organizācija?

Doņecka infromācijas karā

«De facto»: Doņeckas iedzīvotāji - informācijas kara apdullināti

Donbasa apbruņošanās un Ukrainas pretteroristiskā operācija lielā mērā ir sekas senām nesaskaņām, kuras kultivējusi reģionā pieejamā informācijas telpa. Pašlaik prokrieviskā propaganda sasniegusi apogeju, jo separātisti pārņēmuši raidošos medijus. Arī ārvalstu žurnālistu darbs konflikta zonā ir būtiski apgrūtināts, svētdien vēsta LTV raidījums “De facto”.

Žurnālistiem šo lielākoties maskās tērpto cilvēku vienkārša nosaukšana sagādā pamatīgas galvassāpes – Kijeva saka, ka teroristi, Maskava sauc par zemessargiem. Citi lavierē starp separātistu kaujiniekiem un prokrieviskajiem nemierniekiem. Tas, cik no viņiem ir vietējie, bet cik šķērsojuši salīdzinoši viegli šķērsojamo robežu ar Krieviju – arī nav zināms. Lai vēl vairāk sajauktu krāsas, pilnīgi neskaidrs ir tas, kurā pusē ir likumisko un tiesisko struktūru darbinieki, padarot žurnālistu darbu vēl sarežģītāku.

“Kāds bija nošauts pie dzelzceļa stacijas, un es uz turieni devos ar fotogrāfu. Ieraudzījām cilvēkus, kuri bija pie šī cilvēka līķa un teica mums, lai nefotografējam. Diviem no viņiem bija milicijas uniformas. Es jautāju – kas jūs esat, un viņi teica, ka milicija. Taču šeit milicija neko nenozīmē, jo viņi var būt kopā ar nemierniekiem, tāpat kā daļa no pašpārvaldes,” saka Agnese Gruda, “La Presse” korespondente un piebilst, ka pat pašpārvaldē nav skaidrs, vai viņi atbalsta nemierniekus.

Skaļākie šajā neskaidrajā situācijā ir cilvēki, kuri savu viedokli pauž mītiņos, piedāvājot gluži vai laika mašīnu uz Padomju Savienību ar to pašu daudziem vēl labā atmiņā esošo patosu. Vadonis gan šoreiz cits.

Vairākums gan ir lielākoties klusējošs. Daļa, kura atbalsta vienotu Ukrainu, pārliecināti, ka par šo patosu cilvēkiem tiek maksāts. „Tā ir Putina aģentūra, kas maksā viņiem katru dienu un tad viņi te arī bļaustās un ielenc visu te apkārt. Viņi ir impēriskās Krievijas sūtņi,” saka Doņeckas iedzīvotāja Ņina.  

Mediju telpu pašlaik kontrolē separātisti, kas atslēguši Ukrainas ziņu kanālus un pie Krievijas kanāla “Rossija 24” uzlikuši pašpasludinātās "Doņeckas tautas republikas" atpazīšanas zīmi. Viņi ik pa brīdim pārtrauc Kremļa kontrolētā kanāla pārraides ar saviem paziņojumiem. Rezultātā cilvēki dzīvo dažādās realitātēs, bieži vien tādās, kur vairs nekā reāla nav.

Ir skaidrs, ka paralēli karadarbībai notiek īsts propagandas karš, kultivēts ar dažādiem mītiem, kaut vai par to, ka prokrieviskos kaujiniekus apšaudot sievietes - snaiperes no Baltijas, kas daudziem iedzīvotājiem ļauj valstis salikt pa baltām un melnām kastītēm.

Tas pats atbalsojās, tuvojoties kara zonai. Tur propaganda nodrošinājusi, ka daudzi iedzīvotāji ir pilnībā pārliecināti, ka Ukrainas bruņotie spēki nevis izvērš pretterorisma operāciju ap pilsētām pret separātistu kaujiniekiem apdzīvoto vietu pievārtē, bet gan neonacisti atnākuši apšaut sirmgalvjus un bērnus ar amerikāņu atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ziņu analīze
Ziņas
Jaunākie
Interesanti