De Facto

Pārkāpumi brīvostā neliegs tās vadītājam saņemt prēmiju

De Facto

Plāno par ceturtdaļu samazināt Sociālās aprūpes centru klientu skaitu

Būvprojekta virzīšanai izmanto visus ceļus

«De Facto»: Būvprojekta attīstīšanai izmanto policiju un draudu vēstules

Pārsteidzoša ārvalstu investora rīcība novērota saistībā ar būvprojekta attīstīšanu Biķernieku ielā 121. Lai iedzīvotāji atteiktos no savas prasības tiesā, tiek sūtītas draudu vēstules, iesaistīta policija un pat piesolīta nauda, vēsta LTV raidījums “De Facto”.

Pērn augustā SIA "Homburg Bikernieku Properties” saņēma būvatļauju, uzsākt tirdzniecības centra celtniecību Biķernieku ielā 121. Taču problēma radās brīdī, kad apkārtējo dzīvojamo ēku iedzīvotāji par veikala celtniecību uzzināja vien no apsaimniekotāja, kas kāpņu telpās esot izlīmējis informatīvus plakātus. Tajā brīdī cilvēki saprata, ka lēmums pieņemts, nerīkojot publisku apspriešanu.

Dokumenti

Par zaudējumu atlīdzināšanas prasības celšanu.pdf

Lejuplādēt

1.9 MB

Par rīcības juridiskajam sekām.pdf

Lejuplādēt

1.7 MB

Trīs Mežciema iedzīvotāji, tostarp Aleksandrs Vališevskis, būvatļauju apstrīdēja tiesā. Šā brīža likums paredz, ka uz to brīdi projekta celtniecība jāpārtrauc. Par to neapmierināti kļuva attīstītāji – SIA "Homburg Bikernieku Properties”. Cilvēki sāka saņemt vēstules, kurās uzņēmums solīja piedzīt no viņiem zaudējumus par dīkstāvi viena miljona latu apmērā. Citāts no vienas vēstules: "Ņemot vērā Jūsu līdzšinējo rīcību, kas iedomātas pārliecības par publiskās apspriešanas nepieciešamību aizsegā apzināti vērsta uz zaudējumu nodarīšanu, SIA "Homburg Bikernieku Properties” tiesību un tiesisko interešu aizsardzībai mums nav citas iespējas kā vien prasības celšana tiesā par zaudējumu atlīdzināšanu.” Uzņēmuma pārstāvis, zvērināts advokāts Aivars Blūmiņš noliedz, ka tā būtu dēvējama par draudu vēstuli, "tā ir informācija par iespējamām sekām, ko var izraisīt viņu tagadējā rīcība”.

Taču ar to nebija gana. Drīz vien Kaivas ielas namu iemītniekiem pienāca pavēste no kriminālpolicijas. Likumsargiem bija uzdots pārbaudīt, vai iedzīvotājiem nav slēptu mērķu. Vališevskis papildina, ka ,,savulaik atteicāmies no 10 tūkstošiem eiro, ko viņi piedāvāja, lai mēs neiesniedzam savu iesniegumu tiesā. Viņi uzskatīja, ka mums kāds vairāk samaksāja”.

Tostarp SIA "Homburg Bikernieku Properties” direktors Džeimss Torpejs sāka aktīvi lobēt savas intereses politiķu vidū. To atklāj arī “De Facto” rīcībā nonākušais, decembrī notikušo sarunu, ieraksts. Tajā Torpejs iedzīvotājiem neslēpj, pat lepojas, ka pazīst ietekmīgus varas pārstāvjus: "Esmu ticies ar premjerministru divas reizes. Neesmu vēl saticis ekonomikas ministru, bet Ekonomikas ministrija kontrolē šo procesu. Pavļuts ir ministrs. Tad ir Vjačeslavs Dombrovskis. Viņa komiteja pārrauga šo lietu. Mēs tikāmies ar viņu. Vēl mēs tikāmies ar tieslietu ministru, jo Tieslietu ministrija administrē būvniecības likumu.”

Saeimas Tautsaimniecības komisijas priekšsēdētājs Vjačeslavs Dombrovskis (RP) “De Facto” apstiprina, ka vairākkārt ticies ar Torpeju, tostarp arī divatā.

Saeimā šobrīd izstrādā jauno Būvniecības likumu. Taču uz to jāgaida. Tāpēc steidzamības kārtā gribēja pieņemt grozījumus esošajā regulējumā. Daļa politiķu aizstāv ideju, ka gadījumos, kad tiesā tiek apstrīdēta būvatļauja, būvdarbus apturēt uz laiku vairs nevarēs.

Rīgas pilsētas būvvaldes dati par pagājušo gadu rāda, ka kopumā izdotas 1014 būvatļaujas. No tām apstrīdētas 15. Tas nozīmē, ka tikai 1,3% gadījumu, celtniecība bijusi uz laiku jāpatrauc. Statistiku atspēko A. Blūmiņš atgādinot, ka "mēs jau nezinām to statistiku, cik būvētāji ir spiesti atrisināt šo jautājumu līdz pārsūdzības procesa uzsākšanai. Ar kaut kādām dāvanām šiem te cilvēkiem, kas atnāk un pasaka, ja man nebūs tas un tas, tad rītdien es iesniegšu to iesniegumu”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt