De Facto

Izmeklētāji nespēj pierādīt uzņēmumu sagrābšanu

De Facto

Ko patiesībā māca garīgās attīstības centrs?

Amatpersonas nesmādē draudzību ar apšaubāmas reputācijas cilvēku

«De facto»: Amatpersonas nesmādē draudzību ar apšaubāmas reputācijas cilvēku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

 

Vizītē uz Afganistānu kopā ar Ārlietu ministrijas un Satiksmes ministrijas amatpersonām ticis arī vairākos kriminālprocesos par aizdomās turamo uzskatītais uzņēmējs Gulams Mohammads Gulami, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "De facto". Tajā pašā laikā pagājušajā ceturtdienā viņa plašajam kriminālprocesu klāstam pievienojies vēl viens. Gulami tur aizdomās saistībā ar vairāk nekā 10 miljonu eiro vērtās kokvilnas kravas no Tadžikistānas pazušanu Jūrmalā.

Krimināllietas un dažādi pārkāpumi nav šķērslis pilsonības iegūšanai

Gulami dzīvesbiedres Valentīnas vārds medijos līdz šim locīts biežāk. Pārsvarā viņa iekļuvusi dažādos miljonāru sarakstos un Jūrmalas lielāko zemes platību īpašnieku topos. Paša laulātā pāra māja Asaros ar ārišķību neizceļas. Taču tā ir juridiskā adrese virknei Gulami ģimenes uzņēmumu. Tas, ka Valentīnas auto fiksēts novietots invalīdu stāvvietā, kā arī tas, ka vīram šogad nācies atkārtoti nolikt eksāmenu ceļa satiksmes drošības jautājumos, jo uzkrāti pārāk daudz soda punkti, ir vien tāds nieks šai ģimenei.

Mediji jau pirms vairākiem gadiem rakstīja, ka Gulami bijis aizdomās turētais slepkavības lietā, naudas atmazgāšanā, nodokļu nemaksāšanā. Taču tas nav traucējis Gulami iegūt Latvijas pilsonību vai sadraudzēties ar valsts amatpersonām. Toties notiesājoša sprieduma Gulami nav nevienā lietā.

Pazīšanos ar Gulami noliedz vai sauc par nebūtisku

Savulaik Gulami noziedojis 18 000 latu toreiz vēl eksistējošai Latvijas Pirmajai partijai/Latvijas Ceļam. Taču tās kādreizējais līderis Ainārs Šlesers ("Vienoti Latvijai"), līdzīgi kā vēlāk citas amatpersonas, labprāt izliktos nepazīstam Gulami. "Es esmu viņu tikai tā pāris reizes dzīvē saticis. Man nekādu īpašo attiecību ar šo cilvēku nav," atrunājas Šlesers.

Taču Gulami ar varas pārstāvjiem nav ticies tikai savā smalkajā viesnīcā Vecrīgā.

Viņš pat pamanījies kopā ar Latvijas vēstnieku Afganistānā Igoru Apokinu, kā arī Satiksmes ministrijas pārstāvjiem – Kasparu Briškenu un Māri Andžānu (VL-TB/LNNK) oficiālā vizītē pabūt Afganistānā. Pirms diviem gadiem notikušajā braucienā nevienu nav satraukusi Gulami iesaiste neskaitāmos kriminālprocesos.

"Tobrīd bija skatījums, ka jebkas, kas palīdz palielināt kravu apjomu caur Latviju, bija pozitīvi vērtējams," komentē Andžāns. Viņš atklāj, ka gadu vēlāk atkal bijis Afganistānā. Līdz ar viņu arī Gulami.

Dažādās neoficiālās sarunās izskan, ka tieši Satiksmes ministrijas valsts sekretāra vietnieks Uldis Reimanis uzturējis kontaktus ar Gulami. Taču oficiāli to neviens nav gatavs apstiprināt. Andžāns norāda, ka ,,tas bija ministrijas vadības lēmums". Uz "De facto" jautājumu, vai tas bija Reimanis, Andžāns atbild, ka ,,konkrēti neatceros, bet katrā ziņā bija norādījumi no "augšas"".

Satiksmes ministrijas preses pārstāvis telefonsarunā ar "De facto" norāda, ka Gulami Afganistānā "vienkārši uzradies". Savukārt Ārlietu ministrijas pārstāvis atbildes e-pastā "De facto" tikai formāli atrakstās. Tā arī nepasakot, ,,kurš ieteica braukt kopā ar Gulami".

Iespējams, to zinātu pats Gulami. Taču viesnīcā, kur viņš parasti sarunājot dažādas tikšanās, nav sastopams. Gulami pārstāvis, zvērināts advokāts Viesturs Zauls skaidro, ka ,,jautājums nav man. Viņam ir tiesības izvēlēties, vai deleģēt kaut ko advokātam vai pašam uzstāties. Viņš ir cilvēks aizņemts."

Aizdomās turamais Tadžikistānas kokvilnas kravas pazušanas lietā

Arī iepriekš Gulami nav paudis vēlmi tikties ar medijiem. Iespējams, pēdējo nedēļu notikumi to mazinājuši vēl vairāk. "De facto" rīcībā esošā informācija liecina, ka kratīšana Gulami dzīvesvietā Jūrmalā notikusi pagājušajā ceturtdienā. Pēc tās aizturēja gan Gulami, gan viņa sievu Valentīnu. Īsu brīdi viņiem nācās pavadīt arī policijas izolatorā.

Laulāto pāri tur aizdomās par ,,svešas mantas piesavināšanos lielā apmērā" un ,,viltotu dokumentu izgatavošanu un izmantošanu mantkārīgā nolūkā".

Tas saistīts ar kokvilnas kravas no Tadžikistānas pazušanu Jūrmalā. Tās vērtība bez uzcenojuma – 10 145 000 eiro. Kravas īpašnieki – tadžiku uzņēmums Igaunijā – uzsver, ka preces pārņemšana notikusi, viltojot parakstu. Taču to, ka noliktavā trūkst daļa kravas, pamanījuši, kad to apmeklēja uzņēmuma pārstāvis. Kravas īpašnieks, uzņēmuma ,,Logistic – Ekspress" pārstāvis Andrejs Stepovojs stāsta, ka ,,pēc tā mēs pieprasījām ekspertīzi. Taču mūs noliktavā vairs neielaida. Tad mēs lūdzām Latvijas muitai, lai tā novērš nesankcionētu kravas izvešanu no licencētas noliktavas. Muita mums atbildēja, ka viņi neko tādu nav pamanījuši."

Peripetijas ap Tadžikistānas kokvilnas kravu tika pārrunātas vasarā Latvijas prezidenta Andra Bērziņa vizītes laikā šajā valstī. Statistika rāda, ka kopš 2012. gada imports no Tadžikistānas ir pilnībā apstājies. Tadžikistānas tirdzniecības pārstāvis Ukrainā Komils Karimovs skaidro iemeslus. ,,Tas, ka no licencētas noliktavas bez kravas īpašnieka atļaujas pārdod preci, tas ir nepieļaujams fakts. Mēs gribam uzsvērt, ka bez muitas amatpersonu ziņas tas nebūtu bijis iespējams," norādīja Karimovs. Savukārt Zauls pauž apņēmību tiesai iesniegt "visai šokējošus dokumentus". Taču neatklāj, kādus tieši.

Izskatās, ka Gulami nesagumst zem aizdomās turamā nastas dažādos kriminālprocesos. Piemēram, vasarā viņš jau atkal bija manāms ministru un uzņēmēju ielokā. Gulami piedalījās konferencē, ko paši organizatori raksturojuši kā ,,vienu no gada nozīmīgākajiem pasākumiem un lielāko forumu Latvijas transporta nozarē - ,,Savienojot Āziju un Eiropu"".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti