Daugavpils Izglītības nodaļas vadītāja: Pedagogi domā par nākotni un potējas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vakcinācija Daugavpils skolās un pirmsskolas iestādēs norit veiksmīgi un valdības iecerētajā tempā. "Domāju, ka līdz mācību gada sākumam 75–80% pedagoģisko darbinieku būs sapotēti pret Covid-19," Rus.lsm.lv apliecināja Daugavpils pilsētas domes Izglītības nodaļas vadītāja Marina Isupova.

"Mūsu sistēmā strādā vairāk nekā pusotrs tūkstotis cilvēku. Vakcinācijas statistika būs zināma augusta beigās, taču jau tagad varu pateikt, ka 80 procenti saprātīgu cilvēku, kas domā par savu profesionālo karjeru un nākotni, noteikti atradīsies. Taču, ja valsts pieprasīs 100 procentus, tad gan nezinu…

Īstenība viss ir diezgan vienkārši. Ja kādam traucē potēties aizspriedumi, tad "jāieslēdz" kritiskā domāšana un aizspriedumi jāuzvar. Ja kādam ir medicīniski iemesli, tad jāuzrāda attiecīgie dokumenti. Veselības ministrs uzskata, ka apmēram viens cilvēks no miljona nedrīkst vakcinēties. Varbūt ministrs nedaudz pārspīlē, bet kopumā es viņam ticu," paskaidroja Isupova.

Izglītības nodaļas vadītāja Rus.lsm.lv sacīja, ka viņai nav informācijas par to, ka skolotāji vēlētos aiziet no darba "piespiedu" vakcinācijas dēļ: "Vakances dažās skolās parādās, vasarā tas ir parasts stāsts, bet tā ir kustība sistēmas iekšienē. Kāds sastrīdējies ar direktoru un aiziet uz citu skolu. Vētra ūdens glāzē, ar vakcināciju tam nav saistības."

Marina Isupova ir pārliecināta par klātienes mācību nepieciešamību: "Valstij jāizstrādā maksimāli precīzi kritēriji, nevajag pārlikt atbildību uz pašvaldībām. Kopumā skatoties, tas nav izglītības, bet medicīnas jautājums, tas ir jautājums par drošību.

Mēs tagad kaut kā esam aizmirsuši par gripu, taču tās epidēmijas bija praktiski katru gadu, un visas skolas zināja, kā rīkoties, kad slēgt klases, un tā tālāk. Un ja vienā klasē 20 procenti saslimst, tad klase dodas mājās. Ja paralēlklasē visi veseli, lai mācās. Taču tagad kontaktpersonas dēļ pusei skolas var nākties doties mājās: saslimis piektklasnieks Pēterītis, viņš bijis ēdnīcā, iegājis bibliotēkā, skraidījis pa visiem stāviem, – visiem jādodas mācīties attālināti! Kaut kā visu vajag sakārtot…

Ja pavisam īsi – jāuzticas speciālistiem, visiem jāvakcinējas, tostarp arī bērniem, – manai meitai drīz būs otrā pote, tieši līdz septembrim paspēsim, un jāaizmirst par šo problēmu. Nevis ar demagoģijas piegaršu jāspriedelē par personības brīvību, bet jārunā par atbildību. Mana brīvība sākas tur, kur beidzas mana kaimiņa deguns, – vairs neatceros, kurš to sacījis, bet teikts ir pareizi un skan ļoti aktuāli…"

Latgales lielākās skolas – Daugavpils 13. vidusskolas – direktore Andžela Skutele pastāstīja, ka viņas vadītajā mācību iestādē strādā 81 skolotājs un 22 tehniskie darbinieki: "Vakcinācija norit labi. Jau pirmo kolektīvo poti (pavasarī – L.V.) saņēma uzreiz 57 procenti pedagogu. Daži slimoja, daži atlika, baidoties no alerģijām, lai konsultētos ar ģimenes ārstiem. Pēc tam sapotējās. Tagad mūsu skolā 60–65 procentiem ir pabeigts pilns vakcinācijas kurss, bet potēšanās turpinās.

Līdz 1. septembrim 80 procenti noteikti būs.

Tehnisko darbinieku vidū situācija ir sliktāka. Pirmajā reizē sapotējās 35–40%. Būsim godīgi – kāds kontakts ar bērniem ir sētniekam vai naktssargam? Praktiski nekāds. Savukārt apkopējas, remontstrādnieki – visi sapotējās. Ir daži vecāka gadagājuma darbinieki, viņi, iespējams, aizies pensijā. Lai gan – varbūt arī pārdomās, vakcinēsies. Sākumā dažiem emocijas mutuļoja – nē, nē, un vēlreiz nē! Pēc tam nomierinājās – gribēja braukt, lidot, un sapotējās.

Esam noskaņoti uz labāko. Mūsu skola ir ar mūzikas novirzienu, mums attālinātās mācības ir vēl grūtākas nekā citiem…"

10. vidusskolas direktore Valija Salna telefonsarunā ar Rus.lsm.lv uzsvēra, ka savā skolā, kurā ir 60 pedagoģisko darbinieku, zina tikai divus pārliecinātus vakcinācijas pretiniekus.

"Viņi negaida "Sputņiku". Pie mums neviens to negaida! Taču viņi neuzticas vakcīnām, kuras, pēc viņu domām, ir izstrādātas pārāk lielā steigā. Apmēram 50 procenti skolotāju ir potējušies, pārējie ir procesā. Attālinātās mācības neviens negrib, bet mēs, paši to negaidot, attālināto mācību laikā esam radījuši vērtīgas iestrādes, noorganizējuši sistēmu saistībā ar skolēniem. Es runāju tikai par skolotājiem un saprotu, kādas grūtības bijušas gan bērniem, gan vecākiem.

Vakcinācijas jautājumā man nebija jāizdara spiediens uz kolektīvu. Mums bija tikšanās ar speciālisti infektoloģi, viņa visu precīzi "salika pa plauktiņiem".

Kurš gan cits ticēs zinātnei un būs atbildīgi, ja ne skolotāji?" rezumēja Salna.

KONTEKSTS:

Pedagogu vakcinēšanās tempi aizvien ir gausi. Līdz šai nedēļai pret Covid-19 sapotējušies 62% vispārējās izglītības iestāžu pedagogu, 48% pedagogu no pirmsskolas izglītības iestādēm, kā arī 78% augstskolu mācībspēku.

Valdība konceptuāli vienojās, ka varētu dot darba devējiem tiesības atbrīvot no amata darbiniekus, kuriem nav Covid-19 sertifikāta. Plānota obligāta vakcinēšanās ārstniecības, sociālās aprūpes un izglītības iestādēs. Valsts un pašvaldības iestādēs klātienē varēs apkalpot darbinieki ar Covid-19 sertifikātiem. To vajadzēs arī darbiniekiem, kas nodrošina iestādes vai uzņēmuma darba nepārtrauktību.

Izglītības un zinātnes ministrija izstrādājusi principus jaunā mācību gada uzsākšanai klātienē, kas skolām ar labvēlīgu situāciju Covid-19 izplatības ziņā ļautu turpināt darbu klātienē, neraugoties uz saslimstības kumulatīvo rādītāju valstī vai novadā, kurā ir šī skola. Tāpat plāns paredz ļaut strādāt klātienē vakcinētajiem pedagogiem. Šo plānu vēl skatīs valdība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti