Daugavpilī mediķi gatavojas otrajam, smagākam Covid-19 vilnim

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Daugavpilī un novadā visā pandēmijas laikā ar Covid-19 saslimuši 39 cilvēki. Četri no viņiem miruši, LSM.lv informēja Daugavpils reģionālajā slimnīcā. Saslimšanas otrais vilnis ir neizbēgams un būs smagāks par pirmo, uzskata ārsti.

"Pašlaik no Covid-19 pie mums ārstējas viens pacients. Viņam ir 94 gadi un ir hronisku slimību buķete, un, ņemot to visu vērā, viņa stāvokli nevar uzskatīt par smagu. Tas ir stabils. Tomēr neizliksimies – jaunais vilnis būs, tas tuvojas, un gaidāms, ka tas būs nopietnāks nekā pavasarī. Manuprāt, pie mums situācija nav labāka kā Lietuvā, vienkārši mēs mazāk testējam. Oktobra beigas, novembris un turpmākie mēneši ir gripas un citu sezonālo infekciju laiks. Sākotnējie gripas un Covid-19 simptomi ir līdzīgi, atšķirt abas slimības agrīnā stadijā nav viegli. Pieaugs testēšanas apmēri un slodze medicīnas darbiniekiem," sarunā ar LSM.lv pieļauj Daugavpils reģionālās slimnīcas valdes loceklis Grigorijs Semjonovs.

Viņš uzskata, ka pagaidām Latgalei ir vienkārši paveicies. Pavasarī slimoja ļoti maz, un kopš marta vidus mediķiem bija iespēja noslīpēt prasmes: "Mēs neizvairījāmies no kļūdām, taču tagad varu teikt – esam gatavi labāk nekā pavasarī. Jau tagad daļēji ierobežojam pārvietošanos slimnīcā, daļu sanāksmju rīkojam distancēti. Domājam par portatīvā rentgena iegādi boksiem, kur atradīsies Covid-19 slimnieki. Mūsu slimnīcā ir 25 plaušu mākslīgās ventilācijas aparāti, kā arī vēl pieci aparāti, kas tiem ir funkcionāli tuvi, tos nesen uzdāvināja kāds vietējais uzņēmējs.

Mēs neplānojam jaunus šāda aprīkojuma iepirkumus, jo var kaut vai visus koridorus piekraut ar tehniku, bet jautājums ir – kurš ar to strādās?"

Slimību profilakses un kontroles centra Latgales reģionālās nodaļas vecākā epidemioloģe Nonna Vološčuka arī uzskata, ka Daugavpilij jāgatavojas sliktākam scenārijam salīdzinājumā ar pavasari: "Kopš augusta beigām saslimstība pieaug. Tā ir pilnībā paredzama situācija, epidemiologi to kontrolē. Šajos mēnešos esam daudz ko iemācījušies, strādājam ciešā kontaktā ar ģimenes ārstiem un aicinām visus ievērot vienkāršus noteikumus – nesūtīt slimu bērnu uz skolu vai bērnudārzu, rūpīgi pārdomāt braucienu un kontaktu nepieciešamību, kā arī biežāk mazgāt rokas. Starp citu, bērni ir iemācījušies mazgāt rokas, un Daugavpilī saslimšana ar zarnu infekcijas slimībām kļuvusi būtiski mazāka."

Nonna Vološčuka komentē arī gadījumu kādā Daugavpils skolā, kur saslimis viens skolēns, un tāpēc vienai klasei mācības notiek attālināti: "Publiski nenosaukšu skolu (pēc mediju ziņotā, tā ir 16. vidusskola – L.V.), nevajag celt paniku. Jo panika ir sliktākais, kas var būt. Epidemiologi ir runājuši ar direktori. Klasei, kurā mācās saslimušais skolēns, mācības notiek attālināti, astoņi pedagogi arī strādās no mājām. Distancēto mācību modeļi tika izstrādāti un ieviesti jau pagājušā mācību gada beigās. Pārējie šīs skolas skolotāji un skolēni turpina mācības un darbu ierastā režīmā. Situācijai seko ģimenes ārsti."

Grigorijs Semjonovs un Nonna Vološčuka aicina neaizmirst par piesardzības pasākumiem, tomēr nekrist galējībās.

Abi pozitīvi vērtē to, ka sestdien pilsētā notika trīs dažādi ielu svētki.

"Dzīve iet uz priekšu, to nedrīkst apturēt pat tad, ja izplatās infekcija. Saslimšanas risks uz ielas ir būtiski mazāks nekā telpās," saka epidemioloģe. Savukārt slimnīcas vadītājs piebilst: "Cilvēkiem vajadzīgs gaisa malks visās nozīmēs. Svētki ir nepieciešami, tie veicina emocionālo atslodzi. Reiz mēs visi to [Covid-19] izslimosim un iegūsim imunitāti."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti