Pusdiena

ANO Drošības padome: Par nākamo ANO vadītāju kļūs Gutērrešs

Pusdiena

Skolotāju algu reforma: Arī Jelgavā vairums pedagogu ir zaudētājos

Dāsnie partiju ziedojumi Jūrmalā ļāvuši noturēt stabilu politisko pozīciju

Dāsnie partiju ziedojumi Jūrmalā ļāvuši noturēt stabilu politisko pozīciju

Ar amatiem un ziedojumiem nokārtota politiskā stabilitāte – tā varētu teikt par Jūrmalas domes darbu kopš pēdējām pašvaldību vēlēšanām 2013. gadā. Kopš tā laika vietvara bez iepriekšējos sasaukumos raksturīgajām deputātu iebildēm pieņēmusi vēlāk apšaubītus lēmumus par zemju iztirgošanu un teritorijas plāna pielāgošanu atsevišķu uzņēmēju interesēm. 

Savukārt Jūrmalas varas partijas ziedotāji vēlāk stutējuši gan Eiropas Parlamenta kandidātu reklāmas kampaņas, gan bijušās valsts kontrolieres Ingunas Sudrabas partijas «No sirds Latvijai» ceļu uz Saeimu. Pretī saņemti amati Saeimā un stabila vara Jūrmalā. Tagad visas šīs lietas saista korupcijas sargu interese.

Korupcijas apkarotāji uz Jūrmalas domi tika saukti jau drīz pēc iepriekšējām pašvaldību vēlēšanām. Pirms Saeimas vēlēšanām Jūrmalas šosejā izvietotie Ingunas Sudrabas plakāti pēc rokraksta bija stipri līdzīgi iepriekš turpat izliktajiem plakātiem ar Jūrmalas mēru «zaļzemnieku» Gati Truksni un viņa partijas biedreni eiroparlamentārieti Ivetu Griguli.

Toreiz mediji vēstīja, ka Grigules reklāmas kampaņas organizators bijis sabiedrībā maz zināmais, taču pašvaldību un valsts politikā krietni pieredzējušais Romāns Mežeckis.

Mežecka vēlākā piesliešanās Sudrabas partijai nesa augļus, jo ar trešo numuru sarakstā viņš tika ievēlēts Saeimā.

Savukārt par Sudrabas partijas maka turētāju vēlāk no partijas par nesaskaņu celšanu izslēgtais Viesturs Tamužs jau pirms diviem gadiem Latvijas Radio minēja Jorenu Raitumu.

“Tā ir shēma, atsevišķu cilvēku intereses mēģina ievirzīt. Domāju, ka Jorens ir šo finansētāju pārstāvis, kas kūrē visas naudas plūsmas, kas it kā legāli ziedotas partijai. Viņam iedotas lielas naudas kaudzes, kas jāsadala starp ziedotājiem, tā ir starpniecība, kas ir krimināli sodāms pārkāpums,”  toreiz pauda Tamužs.  

Ar Sudrabas partiju saistītais Jorens Raitums ir miljonāra Jūlija Krūmiņa biznesa partneris. «No sirds Latvijai» birojā KNAB šonedēļ veica kratīšanu, bet Raitumu un Krūmiņu aizturēja.

Krūmiņa ģimene pirms Saeimas vēlēšanām Jūrmalas varas partijai Zaļo un Zemnieku savienībai un Sudrabas partijai oficiāli ziedoja 45 000 eiro. Saimniekošana Jūrmalā Krūmiņa biznesam nākusi tikai par labu – savulaik dome viņam par puscenu pārdeva zemi ekskluzīvā vietā pilsētas centrā.

Atsavināšanas lēmuma datums sakrita ar ziedojuma laiku. Savukārt uzceltās viesnīcas dome ļāva pārveidot par dzīvokļiem, ko tur citādi celt nedrīkstētu. Statusa maiņa Krūmiņam ļāva ietaupīt arī ap 40 000 eiro nekustamā īpašuma nodokļos. Jautājumi par draudzēšanos ar Trukšņa vadīto domi Krūmiņam nav patikuši.

Jūrmalas dome ir piekritusi īstenot visas Krūmiņa vēlmes. Tomēr nu Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB)  aizturētais mērs Truksnis par lēmumu saistību ar Krūmiņa ziedojumiem iepriekš Latvijas Radio izteicās noraidoši.

“Kas attiecas uz partiju ziedotāju motivāciju, man nav par to ziņu, nav zināms, kāpēc kāds ieskaita kādu summu, bet dome nestrādā pēc ziedotāju diktāta,” iepriekš norādīja Truksnis.

Iespējams, atslēgas persona Jūrmalas domes vienprātīgajos lēmumos ir bijušais Trukšņa vietnieks Romāns Mežeckis. Tagad viņš strādā Sudrabas partijā Saeimā, bet viņa vietā par Trukšņa vietnieci kļuvusi iepriekš ar pašvaldību nesaistītā Rita Sproģe.

Kā Latvijas Radio vēsta neoficiāli avoti, nepieredzējuša kandidāta iecelšana uzreiz vicemēra amatā liecina par vēlmi pēc viegli regulējama cilvēka. Savukārt vairums deputātu par balsojamām mašīnām esot padarīti, izgādājot algotus amatus komitejās.

Šaubas par Mežecka rosību raisa arī viņa amatpersonas deklarācija. Tā rāda 630 tūkstošu eiro parādsaistības. Pērn viņš nopelnīja 25 tūkstošus eiro.

Ar Mežecki sazināties neizdevās, jo neilgi pirms KNAB sāktajām aktivitātēm viņš pēkšņi sasirdzis, apliecināja Saeimas frakcijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt