Danusēvičam nav taisnība – preču klāstu lielveikalos ierobežo arī citur ES

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Šonedēļ Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) prezidents Henriks Danusēvičs paziņoja, ka tirgotāji vērsīsies Satversmes tiesā, lai apstrīdētu ierobežojumus cīņai ar Covid-19. Viens no viņa argumentiem ir, ka nekur citur Eiropas Savienībā (ES) netiekot ierobežots klātienē nopērkamo preču sortiments. Taču tā nav tiesa – līdzīgi rīkojas vai iepriekš rīkojušās vairākas citas valstis, noskaidroja "Re:Check". 

Par LTA nodomiem vērsties Satversmes tiesā 27. janvārī ziņoja aģentūra LETA. 

Danusēvičs medijam paudis, ka ierobežojumi ir neloģiski, nevienmērīgi un noved pie uzņēmēju bankrota. Tāpēc Danusēvičs norāda, ka valdībai vajadzētu pieturēties pie tirdzniecības praksēm ES, kur netiekot ierobežots pārdodamo preču sortiments. LETA atstāsta viņa teikto, ka šādu ierobežojumu neesot nekur ES. "Jāuzsver, ka preču tirdzniecības ierobežojumi nav valstīs, kur saslimšana ir daudzkārt izplatītāka kā Latvijā, piemēram, Polijā, Francijā, Zviedrijā vai Lietuvā," viņš norādījis.

"Re:Check" sazinājās ar Danusēviču, un viņš precizēja, ka runājis tieši par preču sortimenta ierobežošanu, piemēram, lielveikalos, nevis noteiktu veikalu slēgšanu. "Teiksim, ka apģērbu nevar pārdot – tādu ierobežojumu nekur Eiropas Savienībā nav," viņš pauda.

Taču "Re:Check" pārliecinājās, ka līdzīgi preču sortimenta ierobežojumi vēl joprojām ir vai ir bijuši vairākās ES valstīs.  

Arī Danusēviča izceltajā Francijā novembrī ieviesa šādus ierobežojumusMedijs "thelocal.fr" rakstīja, ka ierobežojumi neskar pārtiku, taču veikalos nedrīkstēja tirgot apģērbu, rotaslietas, rotaļlietas, grāmatas, mūzikas un filmu ierakstus. Tāpat kā Latvijā produkti, ko aizliegts pārdot, veikalos bija nodalīti, lai no ierobežojumiem nesamērīgi neciestu tikai atsevišķi tirgotāji. Taču Francijā šie ierobežojumi izraisīja neapmierinātību, jo problēma, kas skārusi tikai daļu tirgotāju, tagad esot radīta visiem. No decembra šie ierobežojumi atcelti. Šobrīd valdība noteikusi, ka veikali nedrīkst strādāt ilgāk kā līdz sešiem vakarā. Francijā arvien ir spēkā komandantstunda un no sešiem vakarā līdz sešiem rītā atrasties ārpus mājas drīkst tikai darba, mācību vai citu būtisku iemeslu dēļ.

Šādus tirdzniecības ierobežojumus noteica, piemēram, Īrija. Līdzīgi rīkojās Beļģija. Arī tur ne tikai slēdza veikalus, kas nepārdod pārtiku vai citas pirmās nepieciešamības preces, bet arī ierobežoja preču klāstu, ko var tirgot lielveikali. Tiesa, ievērojot stingrus pulcēšanās un higiēnas noteikumus, nebija liegts strādāt būvniecības un dārza lietu veikaliem. Beļģijā šos ierobežojumus atcēla un veikalus atkal atvēra, kad saslimstības rādītāji ievērojami mazinājās. Pašlaik 14 dienu kumulatīvās saslimstības rādītājs tur ir gandrīz trīs reizes zemāks nekā Latvijā, taču arvien saglabāts, piemēram, aizliegums strādāt frizētavām. 

Citviet šādi ierobežojumi ir joprojām. Portugāles aizliegto lietu sarakstā ir, piemēram, apģērbs, apakšveļa, grāmatas un sporta apģērbs. Arī Portugāle šādu ierobežojumu ieviešanu pamatoja ar vēlmi, lai sekas no tirgošanas ierobežojumiem nebūtu jāizcieš tikai veikaliem, kas tirgoja vienīgi neatļautos produktus. Saslimstība Portugālē pēdējās divās nedēļās bijusi teju divreiz augstāka nekā Latvijā.

Austrijā lielveikalos liegts tirgot elektronikas preces, rotaļlietas, ziedus, sveces un citas preces. Tiem, kas to neievēro, draud 3600 eiro sods. Luksemburgā veikaliem ļauts tirgot tikai noteiktas preču grupas, piemēram, pārtiku, medikamentus, higiēnas preces, dzīvnieku barību, laikrakstus, grāmatas un virtuves piederumus. Gan Luksemburgā, gan Austrijā saslimstība šobrīd ir ievērojami zemāka nekā Latvijā. 

Latvijā tirgot drīkst, piemēram, pārtiku, higiēnas preces, pirmās nepieciešamības saimniecības preces, dzīvnieku barību, nedaudz vēlāk sarakstu papildināja arī ar zeķbiksēm, zeķēm, šallēm, precēm virsmu tīrīšanai un elektroierīcēm telpu sildīšanai.

Arī ārpus ES ieviesti līdzīgi ierobežojumi, piemēram, VelsāAnglijā un atsevišķās Kanādas provincēs

"Re:Check" jautāja Danusēvičam, kur viņš smēlies informāciju, izsakot apgalvojumu par pārējām ES valstīm. Viņš norādīja uz nepublicētu Ārlietu ministrijas sagatavotu ziņojumu par ierobežojumiem citās valstīs. "Re:Check" pārliecinājās, ka tajā nav teikts, ka šādi ierobežumi nekur ES nepastāv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti