Covid-19 mācības: savvaļas dzīvnieku gaļas tirgi, blēņas par sazvērestībām un «pelēkie degunradži»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Atkārtot vienas un tās pašas darbības ilgu laiku, turklāt gaidot dažādus rezultātus, ir neprāts. Pandēmijas izraisītā krīze ir devusi svarīgas mācības un padarījusi reljefākas senas cilvēces problēmas. Kad šī nelaime atkāpsies, tās tomēr būs jārisina, uzskata amerikāņu sociologs.

Desmit mēnešus pēc pandēmijas sākuma amerikāņu domnīcas RAND pētnieks, sociologs un profesors Lūks Metjūzs, kurš veic pētījumus bioloģiskās un kultūras antropoloģijas, kā arī evolūcijas bioloģijas jomā, izklāstījis vispārīgas un filozofiskas, taču izpratnei ļoti nepieciešamas pandēmijas "metamācības". Pēc Metjūza domām, tādas ir vismaz trīs.

ĪSUMĀ

Lai novērstu nāvējošas pandēmijas, jāmaina attieksme pret dzīvo dabu. Visas lielās epidēmijas pēdējos četrdesmit gados izraisījusi savvaļas dzīvnieku gaļas lietošana uzturā un nepietiekami drošības pasākumi lopkopībā.  Sīkāk


Jāvienojas, ko uzskatīt par patiesību un ko – par meliem. Neuzticēšanās valdībām, sazvērestības teorijas, nespēja panākt vienprātību apgrūtina efektīvu reakciju gan uz pandēmiju, gan citām lielām krīzēm. Sīkāk


Mierīgos laikos jāgatavojas retiem, taču iespējamiem notikumiem, kuriem būs milzīga ietekme. Pasaule bija nepietiekami labi sagatavojusies Covid-19, neskatoties uz ekspertu brīdinājumiem par to, ka globālās pandēmijas, īpaši tās, kuras "atnākušas" no dzīvnieku pasaules, ir pietiekami iespējamas un mūs apdraud nepārtraukti.  Tomēr tie nav vienīgie pastāvīgie draudi. Sīkāk


Secinājums: neprāts izpaužas kā vienu un to pašu darbību atkārtošana cerībā uz atšķirīgu rezultātu. Šo secinājumu var attiecināt uz sabiedrību kopumā saistībā ar Covid-19 mācībām. Sīkāk

1. Lai novērstu nāvējošas pandēmijas, jāmaina attieksme pret dzīvo dabu

Covid-19 nav pirmā no dzīvniekiem uz cilvēkiem pārnestā infekcija, kas kļuvusi par iemeslu daudzu cilvēku nāvei globālā mērogā. SARS epidēmija 2002.–2003. gadā izcēlās no plaša mēroga savvaļas dzīvnieku tirdzniecības Ķīnas tirgos. Tā izplatījās 29 valstīs, aiznesa vairāk nekā 700 cilvēku dzīvību un tika apturēta, pateicoties starptautiskās sabiedrības neatlaidīgajiem centieniem. "Putnu" un "cūku" gripas vīrusu celmi radās savvaļas dzīvniekos un mājdzīvniekos un izplatījās pa visu pasauli, nogalinot cilvēkus.

Pagājušā gadsimta 80. gados HIV izcelsme bija neskaidra, bet tagad zināms, ka HIV radās, infekciju daudzkārt nododot no pērtiķiem cilvēkiem savvaļas dzīvnieku gaļas tirdzniecības dēļ Āfrikā. Kopš rašanās HIV visā pasaulē atņēmis dzīvību 32 miljoniem cilvēku, atgādina Metjūzs.

Kad cilvēki dzīvoja nelielās mednieku un vācēju ciltīs, mijiedarbojoties ar savvaļas dzīvniekiem, arī radās šādas no dzīvniekiem iegūtas infekcijas, tomēr iedzīvotāju blīvums bija pārāk mazs, lai izceltos pandēmija. Šodien situācija ir radikāli atšķirīga.

Tikai 40 gados, kas pagājuši kopš 1980. gada, pasaulē bijušas vismaz četras lielas epidēmijas vai pandēmijas, un tās visas saistītas ar savvaļas dzīvnieku gaļas lietošanu uzturā un nepietiekamiem drošības pasākumiem lauksaimniecībā.

Konstatēts, ka šīs slimības visbiežāk radušās Āfrikā vai Ķīnā, jo tiešu tur ir pasaulē vislielākā tirdzniecība ar savvaļas dzīvniekiem. Dabas aizstāvji daudzus gadus aicina pārtraukt šo tirdzniecību, jo tā rada izzušanas draudus daudzām dzīvnieku sugām.

► Atpakaļ uz sākumu

2. Jāvienojas, ko uzskatīt par patiesību un ko – par meliem

Amerika ir iespiesta dziļi iesakņojušos partiju simpātiju, pretelites domāšanas un konspirācijas teoriju spīlēs. Un runa ir ne tikai par botiem un troļļiem sociālajos tīklos vai Krievijas propagandu, ir pārliecināts profesors. Nesen veiktās aptaujas, kuras RAND pētījumam veica viņa komanda, liecina, ka 42% vecāku uzskata, ka pretgripas vakcīna var izraisīt saslimšanu ar gripu. Par to, ka ASV Slimību kontroles un profilakses centrs noklusē vakcīnas blaknes, ir pārliecināti 26%. Bet 23% domā, ka "dziļā valsts" kontrolē ASV valdību.

Vienlaikus noskaidrots, ka cilvēki, kas noraidījuši šos maldus, nolieguši arī reālas sazvērestības, piemēram, tādas kā viltus vakcinācijas programma, kuru Pakistānā īstenoja ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde nolūkā atrast Osamu bin Ladenu, lai gan šo operāciju atmaskoja lielāko preses izdevumu žurnālisti.

"Iespējams, problēma nav tikai tāda, ka cilvēki mazāk uzticas valdībai; šķiet, ka Amerikā dažādas cilvēku grupas zaudējušas spēju nonākt pie vienprātības attiecībā uz to, kas ir patiesība, bet kas – meli," raksta RAND analītiķis.

"Amerikāņi nepanāks vienprātību par pasākumiem, kas jāveic, reaģējot uz Covid-19 epidēmiju vai jebkuru līdzīgu krīzi, ja nesaskaņos viedokļus par notiekošā būtību," uzsver Metjūzs.

► Atpakaļ uz sākumu

3. Mierīgos laikos jāgatavojas retiem, taču iespējamiem notikumiem, kuriem būs milzīga ietekme

Visi piekrīt, ka Covid-19 nav  "melnais gulbis" (neprognozējams un pēkšņs notikums, kuram ir būtiskas sekas). Tomēr ar dažiem izņēmumiem, tādiem kā Dienvidkoreja, vairākums valstu izrādījās tam nepietiekami sagatavotas, konstatē autors.

Valdības un ekonomikas nozares vienmēr noteic prioritāri darāmo, ņemot vērā, cik problēma ir steidzami risināma, nevis kāds ir tās gaidāmais ietekmes mērogs. Mēnešiem un gadiem pirms pašreizējās pandēmijas daudzi bija aizņemti ar lietām, kuras tagad nez vai spēs atcerēties, tomēr tobrīd tās viņiem šķita visaktuālākās.

Pasaule bija nepietiekami labi sagatavojusies Covid-19, lai gan eksperti (un arī specdienesti)  brīdināja, ka globālās pandēmijas, īpaši tādas, kuru vīruss pārnests no dzīvniekiem uz cilvēkiem, ir ļoti ticams, pastāvīgs un nopietns drauds.

Tādējādi trešā "metamācība" nav tāda, ka pēc Covid-19 problēmas atrisināšanas jāgatavojas jaunai pandēmijai. Bet gan tāda, ka jābūt gataviem retiem, taču ārkārtīgi svarīgiem notikumiem, kuri būs saistīti ar riskiem. Acīmredzamākais no šiem riskiem ir klimata izmaiņas, uzskata autors.

Vai pēc pandēmijas beigsies strīdi neatliekamu, taču galu galā ne tik būtisku ekonomikas problēmu dēļ, lai klimata izmaiņu problēma varētu piesaistīt to uzmanību, ko tā pelnījusi?

Eksperti brīdina, ka gaidāmās klimata izmaiņu ietekmes periodā cilvēce var saskarties ar pilnīgi jaunām eksistenciālām krīzēm, kuras izraisīs lēna, taču neatlaidīga cilvēka darbības paplašināšana kosmosā.

"Vai jau laicīgi jārada sistēma derīgo izrakteņu ieguves uz asteroīdiem vadībai vai jāsagaida, kad parādīsies pirmās valstis – asteroīdu izlaupītājas? Vai tiks pieņemti likumi, kas regulēs ziņojumu nosūtīšanu uz Zemei līdzīgām planētām cerībā informēt citplanētiešus par mūsu atrašanās vietu, vai arī astronomu grupām būs atļauts pieņemt šādus diplomātiskus lēmumus visas cilvēces vārdā?" prāto sociologs.

"Tie nav "melnie gulbji", tie ir "pelēkie degunradži" – acīmredzami notikumi ar augstu iespējamības līmeni, kurus tomēr visi ignorē. Tos var redzēt jau no tālienes. Fakts, ka būs vajadzīgs kāds laiks, lai tie notiktu, nepadara tos mazāk svarīgus par "steidzamajām" lietām, par kurām šobrīd visi norūpējušies. Degunradži var mūs samīdīt līdz nāvei," brīdina RAND pētnieks.

► Atpakaļ uz sākumu

Secinājumi

Neprāts izpaužas kā vienu un to pašu darbību atkārtošana cerībā uz atšķirīgu rezultātu. Taču šo secinājumu var attiecināt uz sabiedrību kopumā saistībā ar Covid-19 mācībām.

Par neprātīgu var uzskatīt to, ka netiek mainīta prakse attiecībā uz savvaļas dzīvniekiem, lai gan tā jau četras desmitgades ir veicinājusi to, ka no dzīvniekiem uz cilvēkiem tiek pārnestas infekcijas. Tāpat var raksturot atteikšanos attīstīt kopīgas zināšanas, lai varētu noteikt, kuras konspirācijas teorijas ir melīgas, bet kurās varētu slēpties patiesība.  Tas viss liecina, ka tiek ignorēti eksistenciālie draudi jeb "pelēkie degunradži", kuri aulekšo mūsu virzienā, rezumē Lūks Metjūzs.

► Atpakaļ uz sākumu

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti