Covid-19 faktors var būt izšķirošs nākamā ASV prezidenta izvēlē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Covid-19 pandēmija ir ieviesusi nozīmīgas pārmaiņas ASV priekšvēlēšanu kampaņā, izmainījusi balsošanas procedūru un vēlētāju ieradumus, kā arī pamatīgi iedragājusi valsts ekonomiku. Var izrādīties, ka tieši šis faktors būs izšķirošais, vēlētājiem lemjot par nākamo prezidenta amata kandidātu.

ĪSUMĀ:

  • Tramps Covid-19 izplatības sākumā norādīja, ka demokrāti politizē koronavīrusu.
  • Vēlāk ieviests ceļojumu aizliegums uz Eiropu un no Eiropas; solīts ekonomiskais atbalsts.
  • Baltā nama Zinātnes politikas birojs norāda uz izlēmīgo rīcību Covid-19 ierobežošanā.
  • Tramps neveiksmīgajā cīņā ar Covid-19 vainojis štatu gubernatorus un pilsētu mērus.
  • Baidens kritizējis Trampu par nihilistisko attieksmi pret vīrusu.
  • Baidens solījis citu taktiku – iedrošināt lietot maskas, ātrāku testēšanu.
  • ASV ar Covid-19 saslimstības statistiku pašlaik atrodas pirmajā vietā pasaulē.

"Demokrāti tagad politizē koronavīrusu. Un tas ir viņu kārtējais safabricējums. Mēs darīsim visu, kas ir mūsu spēkos, lai infekcija un tās pārnēsātāji neieceļotu valstī. Mums nav citas izvēles. Vai mēs runājam par koronavīrusu vai citiem sabiedrības veselības apdraudējumiem, demokrātu atvērto robežu politika ir tiešs apdraudējums visu amerikāņu veselībai un labklājībai. Un to jūs redzat koronavīrusa gadījumā," šādi bravūrīgi Donalda Trampa izteikumi vienā no priekšvēlēšanu kampaņas pasākumiem izskanēja februāra beigās, kad Tramps tobrīd vēl visai mazpazīstamo koronavīrusu nosauca par tādu pašu sazvērestību, kā viņa iespējamā sadarbība ar Krieviju vai demokrātu ierosinātais impīčments.

Kā ASV prezidenta vēlēšanu iznākumu ietekmēs Covid-19 pandēmija
00:00 / 06:04
Lejuplādēt

 

Vien nepilnas divas nedēļas vēlāk Tramps jau paziņoja par ceļojumu aizliegumu uz Eiropu un no Eiropas, solot arī ekonomisko atbalstu no pandēmijas cietušajiem. Un kopš tā brīža situācija ir tikai pasliktinājusies. Vairāk nekā deviņi miljoni inficēto un 233 000 mirušo. Tāda ir Covid-19 pandēmijas pašreizējā statistika ASV, kas ar šiem rādītājiem pašlaik atrodas pirmajā vietā pasaulē. ASV gan strauji tuvojas Indija, taču tās mirstības rādītāji ir gandrīz divreiz zemāki.

Ik dienu jauno inficēšanās gadījumu skaits sasniedz aptuveni 70 000, uzliekot pamatīgu slogu veselības aprūpes sistēmai. Par spīti šiem faktiem, Baltā nama Zinātnes politikas birojs pie Trampa pirmās prezidentūras padarītajiem darbiem ir pieskaitījis arī Covid-19 pandēmijas izbeigšanu. Vēlāk gan pašam Baltajam namam nācās skaidrot, ka domāta ir izlēmīgā rīcība, bet ne paša vīrusa uzveikšana, jo to bez vakcīnas īsti izdarīt neizdodoties.

Ļoti bieži savos izteikumos Tramps par neveiksmīgo cīņu pret Covid-19, ko viņš regulāri sauc par "ķīniešu vīrusu", vaino štatu gubernatorus un pilsētu mērus, īpaši izceļot tieši demokrātu politiķu neveiksmīgo darbību.

Savukārt demokrāti un to līderis Džo Baidens kampaņas laikā kritizē tieši Trampu gan par  nihilistisko attieksmi pret vīrusu kā tādu, gan par personiskajiem apvainojumiem un tādiem, kas attiecas arī uz ikkatru amerikāni, kurš ar šo slimību saskāries. Ievēlēšanas gadījumā Baidens sola piekopt pilnīgi citu taktiku.

"Es darīšu visu, lai iedrošinātu ikvienu valkāt masku visu laiku. Es darīšu visu, lai mēs virzītos pretī ātrai testēšanai un investēšanai ātrajā testēšanā.

Mēs izstrādāsim nacionālos standartus, lai atvērtu skolas un uzņēmumus. Viņš saka, ka mēs mācāmies sadzīvot ar šo vīrusu. Cilvēki mācās mirt no šī vīrusa! Es teiktu, ka es mēģinātu aizslēgt vīrusu, nevis valsti. Tā bija viņa attieksme, kas lika aizvērt valsti," sacīja Baidens.

Covid-19 krīze ir izkristalizējusi vēl vienu sasāpējušu ASV problēmu – piekļuvi veselības aprūpei. Tramps jau gadiem ir iestājies par to, ka ir jāatceļ Baraka Obamas laikā pieņemtais Pieejamās aprūpes likums jeb "Obamacare". Bet tikmēr Baidens uzstājis, ka šāda aprūpe būtu jāpadara daudz plašāk pieejama. Viens no viņa priekšvēlēšanu solījumiem ir panākt, lai nevienam no amerikāņiem veselības apdrošināšanai nebūtu jānovirza vairāk par 8,5% no saviem ienākumiem.

Iespējams, ka visai nozīmīgs pavērsiena punkts cīņā ar Covid-19 un līdz ar to arī priekšvēlēšanu kampaņā bija septembra vidus, kad pozitīvas koronavīrusa analīzes tika konstatētas pašam Trampam. Dažu dienu ārstēšanās slimnīcā, īslaicīga sava vājuma atzīšana un negaidīti strauja atgriešanās kampaņas pasākumos ar apgalvojumiem, ka "es esmu to izslimojis un nekas traks nav noticis", dažiem Trampa atbalstītājiem ir kalpojis kā iedrošinājums nepakļauties ierobežojumiem, citiem vēlētājiem tas ir bijis pamudinājums piedalīties iepriekšējā balsošanā, kuras likumību, starp citu, Tramps arī ir gatavs apšaubīt.

Ja Tramps pēdējā laikā arvien vairāk pauž neapmierinātību par to, cik daudz koronavīrusa tēma un arī prezidenta administrācijas ne visai veiksmīgā politika vīrusa apkarošanā tiek atspoguļota masu saziņas līdzekļos, tad demokrāti šo tēmu tieši pretēji – akcentē. Prezidenta neapmierinātību skaidro arī Baidena kampaņu atbalstošais eksprezidents Baraks Obama.

"Kāds ir viņa galvenais arguments? Ka cilvēki ir pārāk fokusējušies uz Covid. Viņš pats to teica vienā no saviem kampaņas pasākumiem – covid, covid, covid! Viņš vienkārši ir greizsirdīgs par Covid atspoguļošanu medijos!" sacīja Obama.

Var diezgan droši apgalvot, ka Covid-19 šīs vēlēšanas ir padarījis īpašas un, iespējams, kādam no kandidātiem tas ir nācis par labu, citam par sliktu.

Tieši tāpēc vēl grūtāk par vēlēšanu iznākumu ir prognozēt, kā kampaņa būtu attīstījusies, ja vīrusa nebūtu. Ja nebūtu ekonomiskās lejupslīdes, jaunu bezdarbnieku rekordu, slēgtu uzņēmuma skaita pieauguma un, protams, daudzo Covid-19 upuru.

Taču par vienu eksperti ir vienisprātis – neatkarīgi no nākamās nedēļas vēlēšanu uzvarētāja nākamajam prezidentam pirmais pilnvaru termiņš būs jāvelta Covid-19 seku likvidēšanai un ekonomikas atveseļošanai. Bet varbūt vēl tikai slimības apturēšanai, jo, kā norāda Trampa bieži vien asi kritizētais, bet par vienu no pasaules vadošajiem infekcijas slimību ekspertiem atzītais Entonijs Fauči, līdz vakcīnas izstrādei un tās pielietošanai vēl ir kāds laiks jāpagaida,

"Ja mums sāksies vakcinēšanas kampaņa un ja līdz nākamā gada otrajam vai trešajam ceturksnim mēs jau būsim vakcinējuši ievērojamu daļu sabiedrības, tad pie kaut kādas ievērojamas normalitātes mūsu dzīvē mēs varēsim atgriezties jau nākamā gada beigās vai 2022. gada sākumā," sacīja Fauči.

ASV prezidenta vēlēšanas notiks 3. novembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti