Cik maksā dzīve Grieķijā?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

 

Šobrīd visa pasaule čakli rēķina Grieķijas parāda apmērus, izsaka prognozes, kad gaidāms valsts bankrots, un biedē ar dažādiem drahmu ieviešanas scenārijiem, bet grieķi tikmēr rēķina, vai saņems savu nopelnīto algu un spēs samaksāt visus rēķinus.

Grieķu laikrakstā "Ta Nea" publicēts pētījums, ar cik lieliem izdevumiem gada laikā jārēķinās Grieķijas iedzīvotājiem. Rezultāts ir šokējošs, jo, izrādās, ka gadījumā, ja viens no ģimenes locekļiem ir pašnodarbināta persona, izdevumi pārsniedz ieņēmumus.

Pēdējo četru gadu laikā ģimenes ienākumu apjoms, pateicoties dažādiem Grieķijas valdības noteiktajiem taupības pasākumiem, ir samazinājies četras reizes. Tiem, kuri šajā periodā ir zaudējuši darbu, situācija ir daudz skarbāka. Ieņēmumu nodoklis ir palielinājies septiņas reizes, pašnodarbinātas personas uzņēmējdarbības nodoklis - deviņas reizes, bet, atbilstoši Statistikas pārvaldes datiem, cenas par saimniecības izdevumiem, piemēram, pārtiku un apģērbu, ir palikušas nemainīgi augstas.

Jāatzīmē, ka izmaksu sarakstā nav iekļauti veselības pakalpojumi, kas nozīmē, ka gadījumā, ja nepieciešams ārsta apmeklējums (vizīte pie zobārsta vai bērnu ārsta), zāļu iegāde vai smagākas saslimšanas gadījumā jārēķinās ar slimnīcas maksas pakalpojumiem, izdevumi ir daudz lielāki. Vienreizēja vizīte pie bērnu ārsta vai jebkura cita speciālista izmaksā 50 eiro. Ja ārsts piekrīt neizsniegt čeku par saviem pakalpojumiem, tad jāšķiras no 35 līdz 40 eiro.

Izdevumu sarakstā nav atvēlēts neviens cents ārkārtas izdevumiem, pieļaujot iespēju, ka izdomātā ģimene ir ļoti veiksmīga, un nesalūzt, piemēram, ne veļas mazgājamā mašīna, ne putekļu sūcējs, ne arī kādas ķibeles atgadās ar automašīnu.

Izvēlētie piemēri ir arī ārkārtīgi optimistiski, jo minētās algas šobrīd daudzām ģimenēm ir tāls un neaizsniedzams sapnis. Mārketinga speciālistu, apkalpojošā personāla, sekretāru, aktieru, bērnudārzu audzinātāju, žurnālistu un citu darbinieku algas nereti ir 300 līdz 400 eiro robežās, turklāt Grieķijā pēdējo sešu gadu laikā ir ierasta prakse neizmaksāt algas vairākus mēnešus. Ir strādnieki, kuri algas dienu gaida piecus mēnešus un ilgāk.

Nonākot finansiālās grūtībās, vispirms no izdevumu saraksta tiek izslēgtas dažādas izklaides, atsakoties no kafejnīcu apmeklējumiem un tradicionālajiem ceļojumiem uz kādu no Grieķijas salām augustā. Tā vietā ir jāsamierinās ar laika pavadīšanu no vecākiem vai vecvecākiem mantotā ģimenes lauku (ārpus pilsētas) mājā, ja tāda ir un nav pārdota.

Otra visbiežākā izvēle ir nodokļu nemaksāšana. Šī gada maijā iedzīvotāju nodokļu parāds valstij pieauga par  vienu miljardu eiro, kopumā sasniedzot 77,87 miljardus eiro, no kuriem 300 miljoni eiro tiek raksturoti kā "neiegūstami". Finanšu ministrija ir izteikusi brīdinājumu iedzīvotājiem, ka pēc 26.jūnija tiks izmantotas valsts likumīgās tiesības konfiscēt īpašumus no tiem, kuriem ir nodokļu parādi.

Politiskās partijas "Siriza" veidotā valdība nevēlas ne samazināt deputātu atalgojumu, kas atkarībā no ģimenes stāvokļa ir vidēji 10 000 eiro mēnesī, ne arī reformēt pensiju sistēmu, kas dod iespēju saņemt pāris tūkstošus lielas pensijas jau pēc 50 gadu vecuma sasniegšanas, taču pēdējā piedāvājuma plānā starptautiskajiem aizdevējiem paredzēts vēl lielāku slogu uzkraut uz uzņēmēju pleciem.

Grieķijas valdība vēlas ieviest jaunu speciālu nodokli 12% apmērā kompānijām, kuru peļņa pārsniedz vienu miljonu eiro. Aprēķināts, ka tādā veidā valsts budžetā 2015.gadā varētu ieplūst papildu 500 miljoni, bet 2016.gadā - 600 miljoni eiro. Plānots paaugstināt uzņēmumu ienākuma nodokli no 26% uz 29%, tādā veidā valsts budžetā nodrošinot papildu 450 miljonus eiro 2016.gadā. Nolemts piemērot papildu nodokļus ikgadējām automašīnu tehniskajām apskatēm un neapdrošinātiem transportlīdzekļiem, kā arī palielināt PVN vairākām nozarēm. 

Uz jautājumu, kā var izdzīvot, ja ienākumi ir mazāki par izdevumiem, grieķis, kurš strādā kā pašnodarbināta persona, atbild: "Nevar! Cilvēki nemaksā tos valdības izfantazētos nodokļus, jo acīmredzami to nav iespējams izdarīt. Vēl viens risinājums ir regulāri lūgt naudu mammai un tēvam, cerot, ka esi viens no tiem laimīgajiem iedzīvotājiem, kura vecākiem ir kādi uzkrājumi un pensijas nav 400 eiro apmērā. Otrs risinājums ir dzīvot kopā ar vecākiem vienā dzīvoklī, lai ietaupītu izmaksas, taču psiholoģiski tas ir grūti. Pēdējais risinājums ir pārdot savu iedzīvi, sakrāmēt ceļasomas un pārcelties uz dzīvi ārzemēs."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti